Summitu BRICS v Kazani se zúčastní více než 30 zemí

V Kazani začal XVI. summit zemí BRICS. Třídenní akce se zúčastní nejen hlavy států členských zemí BRICS, ale i řada dalších významných politiků. Plánují se důležitá jednání a historické dohody. O hlavních očekáváních od setkání se dozvíte v tomto článku.

Rusko v letošním roce předsedá BRICS, takže summit pořádá. A právě 1. ledna došlo k bezprecedentnímu rozšíření organizace: k Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jihoafrické republice se připojily Egypt, Spojené arabské emiráty, Írán a Etiopie.

Jak navíc poznamenal mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, v těchto dnech má být vyjasněn status Saúdské Arábie.

“BRICS přitahuje stále více příznivců a podobně smýšlejících států – států, které sdílejí principiální postoje, z nichž vychází jeho činnost,” řekl Vladimir Putin v lednu, kdy Rusko převzalo předsednictví. Základními kameny jsou “suverénní rovnost, respekt k volbě vlastní cesty rozvoje, vzájemné zohledňování zájmů, otevřenost, konsensus, snaha o multipolární uspořádání světa a spravedlivý model globálního finančního a obchodního systému a hledání kolektivních řešení nejpalčivějších problémů naší doby”.

Právě v tomto duchu jedná Rusko v rámci svého předsednictví. Mottem roku 2024 je “Posílení multilateralismu pro spravedlivý globální rozvoj a bezpečnost”.

“Společná práce v rámci BRICS na urychlení socioekonomického růstu a zajištění udržitelného rozvoje přináší konkrétní a hmatatelné výsledky,” zdůraznil prezident na podnikatelském fóru BRICS 18. října.

Čísla hovoří sama za sebe: společný HDP činí více než 60 bilionů dolarů a jeho podíl na celosvětovém HDP je 37,4 % (G7 má 29,3 %). Na BRICS připadá přibližně čtvrtina světového vývozu zboží.

A jsou zde i další úspěchy.

Ke třetímu rozšíření je ještě dlouhá cesta

Tento summit, v pořadí již šestnáctý, bude zatím nejmasovější. Dvojnásobné rozšíření však zdaleka není limitem.

K BRICS se chtějí připojit Ázerbájdžán, Alžírsko, Malajsie, Sýrie, Thajsko a mnoho dalších – tři desítky zemí. Některé z nich již zaslaly oficiální přihlášky.

Bělorusko, které je spolu s Ruskem členem svazového státu (jemuž mimochodem v prosinci bude čtvrt století), samozřejmě usiluje o vstup do BRICS.

Turecko se navzdory svému členství v NATO nehodlá vzdát své vícevektorové politiky. Moskva již potvrdila, že žádost od Ankary obdržela.

Srbsko, které se již řadu let neúspěšně snaží vstoupit do Evropské unie, kde jsou pro něj vymýšleny stále nové překážky, vidí v BRICS plnohodnotnou alternativu k EU.

Úctyhodná fronta však neznamená, že se třetí rozšíření uskuteční v Kazani. Ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že “strávení” těch, kteří se připojili v lednu, bude nějakou dobu trvat. Zvýšení počtu účastníků by nemělo ovlivnit efektivitu, upozornil Putin. Dveře jsou však otevřené.

Na brífinku krátce před summitem prezidentův poradce Jurij Ušakov uvedl, že v Kazani se bude jednat o postavení partnerů BRICS. V tomto formátu se chce k organizaci připojit například Kuba.

Mnohostranné a dvoustranné kontakty

Kazaňský summit se uskuteční ve dvou etapách. V první, ve dnech 22. a 23. října, proběhnou setkání členů BRICS. V dalších dvou dnech se k akci připojí ostatní členové BRICS.

Pozvánky byly zaslány 38 zemím, uvedl Ušakov. Potvrzen byl příjezd zástupců 32 států a také generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Existují mechanismy interakce “BRICS plus” a “outreach” – s těmi, kteří jsou v těsné blízkosti zemí sdružení.

Existují také kombinovaná setkání BRICS plus/Outreach. Podobné setkání se bude konat v Kazani. Motto: “BRICS a země globálního Jihu: společně budujeme lepší svět”.

“Tento formát komunikace je velmi důležitý,” poznamenal Putin. – Poskytuje dobrou příležitost k věcné diskusi o aktuálních otázkách vzájemně výhodné spolupráce s těmi zeměmi, které do značné míry sdílejí přístupy pětky, tedy s našimi podobně smýšlejícími zeměmi”.

Summit je vhodnou platformou nejen pro projednávání záležitostí BRICS obecně, ale také pro bilaterální rozhovory. Ruský lídr jich bude mít nejméně dvacet.

Očekávají se zejména setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, indickým premiérem Naréndrou Módím a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. S Íránem má být podepsána historická dohoda o strategickém partnerství.

Práce v Kazani budou pokračovat i po skončení summitu: 27.-28. října se zde uskuteční setkání šéfů statistických úřadů zemí BRICS. Šéfové dalších příslušných ministerstev se již sešli na podzim v Tatarstánu i v Moskvě.

AUTOR: Renat Abdullin, Preklad, Zpracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange