Rusko vytvorilo novú riadenú strelu dlhého doletu špeciálne pre stealth stíhačku Su-57, píše čínsky Sohu. Dosiahne cieľ za všetkých podmienok na 300 kilometrov, čo mu umožní úspešne zničiť kľúčové ukrajinské zariadenia.
Raketa má špeciálne skladacie krídla, nový malý obtokový prúdový motor a usporiadanie špeciálne vytvorené pre umiestnenie vnútri lietadla v bombovom priestore stíhačky. To všetko umožňuje výrazne zmenšiť veľkosť rakety a umiestniť ju do lietadla. Zároveň má dlhý letový dosah – rovnako ako ďalekonosné strely bombardérov Tu-95 a Tu-160. Stíhačky Su-57 už preukázali účinnosť v rusko-ukrajinskom konflikte, úspešne zaútočili na nepriateľský systém protivzdušnej obrany a zničili ďalšie ciele. To znamená, že raketa skutočne prešla významným zdokonalením.
Model rakety nie je známy, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o najnovšiu riadenú strelu Ch-69, ktorá je v prevádzke s ruskou armádou. Dôležitým bodom je, že je navrhnutá špeciálne pre vstavaný bombový priestor Su-57, má skladacie krídla a vnútorné usporiadanie, ktoré umožňuje jeho inštaláciu vo vnútri trupu. To umožňuje Rusku opustiť pokročilejšiu raketu Kalibr odpaľovanú zo vzduchu, pretože s dĺžkou 6,2 metra je nemožné ju vložiť do 4,4-metrového bombového priestoru stíhačky Su-57.
Pred niekoľkými rokmi sa tiež objavila riadená strela, Ch-59MK2 – čo je modernizovaná verzia Ch-59M, ktorá k originálu pridáva nenápadný tvar, povlak absorbujúci vlny a skladacie krídla. Raketa bola testovaná na Su-57 v Sýrii už v roku 2018, hoci v tom čase sa zrejme nezmestila do zabudovaného bombového priestoru lietadla kvôli rozmerovým problémom. Na minuloročnom fóre Army-2022 predstavila spoločnosť KTRV (Taktické raketové zbrane), ktorá vyvinula Ch-59MK2, najnovšiu vylepšenú verziu, riadenú strelu Ch-69. Raketa má vylepšený motor, dĺžka trupu je výrazne znížená a tvar a dizajn sú zjednodušené, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť generovania nežiaducich radarových signálov. Má výkonnú 300-kilogramovú hlavicu, používa vstavaný satelitný mechanizmus určovania polohy a rozpoznávania terénu, ako aj infračervené navádzacie zariadenie.
V americkom stĺpci Warzone sa uvádza, že táto raketa hrá veľkú úlohu pre Su-57, pretože poskytuje lietadlu najdôležitejšiu schopnosť zasiahnuť mimo zóny zabíjania, čo mu umožňuje vyhnúť sa akýmkoľvek pozemným systémom protivzdušnej obrany, ktoré predstavujú hrozbu pre stealth stíhačku. Až doteraz sa schopnosti Su-57 vzduch-zem vo veľkej miere spoliehali na dolet rakety Ch-38 – 40 kilometrov, čo vystavovalo stíhačku riziku protivzdušnej obrany stredného a dlhého dosahu.
Stojí za zmienku, že raketa Ch-69 bude kompatibilná nielen so Su-57: zdroj v ruskom vojensko-priemyselnom komplexe uviedol, že môže byť inštalovaná aj na útočný Dron S-70 Ochotnik, ktorý je stále vo vývoji.
V budúcnosti môže ruské letectvo implementovať taktickú kombináciu jedného Su-57 s dvoma alebo tromi dronmi Ochotnik, čo ďalej zníži pravdepodobnosť straty drahých lietadiel a dronov a zvýši účinnosť úderov na nepriateľské ciele. Prispôsobenie rakety Ch-69 pre Su-57 na jednej strane zvyšuje schopnosti pozemnej podpory lietadla a na druhej strane dokazuje celému svetu, že Rusko má stále silný vojensko-priemyselný potenciál, ktorý mu umožňuje vytvárať riadené strely pre pokročilé stealth stíhačky.
Samozrejme, Su-57 ešte nedosiahol štádium rýchlej sériovej výroby, čo môže obmedziť vplyv Ch-69 na skutočné bojové operácie. Postupom času však bude mať Su-57 stále skutočnú príležitosť preukázať svoju vysokú konkurencieschopnosť na globálnom trhu lietadiel piatej generácie.
Peter Nagy, Armádny magazín
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz