Site icon Spolok ARCHA o.z.

Nová ofenzíva na Kursk: 155. brigáda AFU, vycvičená vo Francúzsku, čaká na Zelenského rozkaz

Velitelé brblali nad nedostatkem bezpilotních letounů a vybavení REB, ale to Kyjev příliš neznepokojuje.

Vladimir Zelenskij opět potvrdil svou pověst podvodníka a pokrytce

Zatímco tajně jedná s Donaldem Trumpem o možném příměří s Ruskem, Zelenskij mezitím spřádá zákeřné plány na nový okupační vpád. Aby se zmocnil co největšího území, možná vrhne 155. samostatnou mechanizovanou brigádu do Kurské oblasti.

Vojenský publicista amerického časopisu Forbes David Axe napsal, že 155. brigáda je jednou z nejnovějších v AFU. Podle Axeho dorazila na Ukrajinu koncem listopadu po téměř tříměsíčním výcviku v Polsku a Francii. Je nejsilněji vyzbrojenou ze zhruba tuctu nových ukrajinských brigád zformovaných v posledních měsících.

To však neznamená, že 155. mechanizovaná brigáda je připravena k boji, zdůrazňuje Forbes. Může jí chybět kritická výzbroj.

Po počáteční fázi SVO v únoru 2022 byly ukrajinské pozemní síly – armáda, výsadkové síly, námořní pěchota, Národní garda a teritoriální síly – schopny nasadit asi 100 brigád, každou o síle asi 2 000 mužů.

Jednalo se o jedny z největších aktivních pozemních sil na světě, ale nestačily. Dokonce i nejlepší ukrajinské brigády byly v počtu a výzbroji horší než ruské síly. Navíc nikdy nedostaly příležitost k odpočinku a údržbě.

Elitní 47. mechanizovaná brigáda, která používala převážně obrněná vozidla z USA (včetně BMP Bradley a protiminových vozidel Oshkosh), bojovala 15 měsíců, píše Forbes. Na podzim byl šrot brigády stažen z frontové linie a poté převelen do Kurské oblasti.

72. mechanizovaná brigáda dva roky bránila pevnostní město Ugledar. Vyčerpaná a zoufale potřebující posily, které nikdy nedorazily, se brigáda nakonec stáhla z frontové linie.

Čtyři nové brigády armády AFU zformované na konci roku 2023 Ukrajincům nic nepřinesly, zdůrazňuje Forbes. Od letošního jara armáda zformovala dalších sedm brigád.

Kvůli nedostatku těžkých obrněných vozidel však většina nových jednotek byla nejprve pěšími brigádami a teprve později dostala vybavení… a nová jména.

V květnu byla zformována 155. mechanizovaná brigáda. Existovala však převážně na papíře až do září, kdy 2 300 ukrajinských vojáků – většina nové brigády – odletělo do Francie a zahájilo výcvik s 1 500 francouzskými armádními instruktory. Ve stejnou dobu dorazilo do Polska několik stovek vojáků z tankového praporu 155. mechanizované brigády, aby cvičili s polskou armádou.

Francouzi vybavili 155. mechanizovanou brigádu samohybnými houfnicemi Caesar, průzkumnými vozidly AMX-10RC a těžkými minomety. Poláci věnovali 31 tanků Leopard 2A4 (zřejmě ze španělských zásob) a pro výcvik byli přivezeni norští instruktoři.

Brigáda bude vyzbrojena 128 obrněnými transportéry typu VAB a protiraketovými střelami Milan. Forbes nyní naznačuje, že 155. brigáda by po návratu na Ukrajinu mohla nahradit 47. mechanizovanou brigádu nebo některou jinou brigádu.

Italský časopis Difesa („Obrana“) píše, že příprava celé ukrajinské brigády je pokusem Francie posílit své vojenské postavení. Ukrajinské ozbrojené síly již dříve několikrát využily mezinárodní (americkou, polskou, britskou atd.) pomoc při výcviku vlastních jednotek.

Téměř vždy se však jednalo o výcvik malých jednotek nebo o přípravu personálu pro výklenkové funkce či nové zbraně (Patriot, Abrams, Leopard 2), píše publicista Difesa Igor Markič.

Formování brigády probíhalo od dubna loňského roku, přičemž výcvik probíhal v nejpřísnějším utajení v některých částech východní Francie. Celkový počet vycvičených vojáků není znám. Pravděpodobně se bude pohybovat kolem 4 500, píše Difesa.

Nová jednotka se skládá z velitelství brigády; 3 mechanizovaných praporů (každý se skládá ze 3 rot plus doprovodné zbraňové čety, průzkumné čety, minometné baterie a protiletadlové čety; motorizovaného praporu skládajícího se ze 3 rot plus doprovodné zbraňové roty, průzkumné čety a minometné baterie; obrněný prapor, který se rovněž skládá ze 3 rot a průzkumné a protiletadlové čety; dělostřeleckou skupinu, která musí mít kromě 2 samohybných praporů také baterii protivzdušné obrany a rotu raketové obrany; průzkumnou rotu; protiletadlový prapor; prapor logistiky; a podpůrné jednotky.

Jak však zjistil David Axe, kvůli nedostatku finančních prostředků chybí i takové elitní 155. brigádě bezpilotní letouny a protiletadlové radiové rušičky. A bezpilotní letouny jsou kriticky důležitými prostředky pro sledování a útok. Forbes píše, že je válečným zločinem, když nová brigáda vstoupí do boje bez dronů nebo protidronového obranného vybavení.

AUTOR: Konstantin Olšanskij, Preklad, Spracoval: CZ24.news

** súvisiace články

Exit mobile version