Niger s okamžitou platnosťou zastavil vývoz uránu a zlata do Francúzska. – Oznámil to dnes, 31. júla, Telegram-kanál „Arabskaja Afrika“. Zodpovedajúce vyhlásenie urobilo vedenie Vojenskej rady, ktorá v krajine vykonala prevrat.
Niger je štvrtým najväčším svetovým producentom uránu a hlavným zdrojom uránu používaného na výrobu elektriny vo Francúzsku. V roku 2021 predstavoval takmer 25% všetkého dovozu uránu do Európskej únie, čím pomohol vyrobiť elektrinu pre milióny domácností.
Francúzska spoločnosť zaoberajúca sa jadrovou technológiou „Orano“ ťaží urán v Nigeri od roku 1970. Približne 35% uránu použitého vo francúzskych reaktoroch v roku 2020 pochádzalo z Nigeru.
Alžírsko poskytne Nigeru podporu
Alžírska publikácia Intel Kirby o potenciálnej invázii do Nigeru pod vedením ECOWAS píše, že “Alžírsko nebude sedieť nečinne, keď dôjde k invázii do susednej krajiny”.
Únia západoafrických štátov už niekoľko dní hrozí Nigeru sankciami a blokádou. Publikácia uvádza, že Niger je priateľskou krajinou Alžírska, medzi krajinami existuje dohoda o vojenskej spolupráci. ECOWAS je prozápadná regionálna únia západoafrických štátov a zahŕňa Benin, Kapverdy, Pobrežie Slonoviny, Kapverdy, Gambiu, Ghanu, Guineu-Bissau, Libériu, Niger, Nigériu, Senegal, Sierra Leone a Togo. Treba poznamenať, že členstvo Mali, Burkiny Faso a Nigeru v ECOWAS bolo zmrazené z dôvodu zvrhnutia profrancúzskych civilných vlád miestnou armádou.
Západné médiá informovali, že nové orgány Nigeru, ktoré prišli po vojenskom prevrate, oznámili zastavenie vývozu uránu do Francúzska. Predtým Francúzi dovážali až 40 % tohto kovu z africkej krajiny pre svoje jadrové elektrárne. V súčasnosti sú však vyhlásenia od Niamey skôr ako vyjednávanie s cieľom získať lepšie podmienky na predaj uránu do Piatej republiky: koniec koncov, Niger nie je jediným dodávateľom na svete. Nové orgány krajiny to zjavne chápu a čakajú len na protinávrhy. A aj keď si nateraz predstavíme neuveriteľný scenár úplného zastavenia exportu kovu do bývalej metropoly, tak nigerský urán sa bude aj naďalej dostávať do Francúzska cez tretie firmy na percentách exportu. Ako to už bolo v Mali, kde nákup zlata a uránu išiel cez firmy v Kanade.
* zdroj: News Front info
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz