Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální bankovní Titanic. Akcie největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank ztratily během pátku dvanáct procent a stáhly sebou i další tituly a burzy. Včetně té pražské.

Akcie Deutsche Bank oslabovaly už třetí den za sebou a celkem za březen už tratily pětinu své hodnoty. Za jejich pátečním propadem stojí prudký růst nákladů na pojištění dluhopisů této banky proti riziku nesplacení, uvedla agentura Reuters.

Pád akcií německého bankovního giganta dnes stahuje dolů i další významné evropské banky, a to v čele se Société Générale, matkou tuzemské Komerční Banky, a také Commerzbank, další větší německou bankou,“ uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj hrozí obnovení bankovní paniky.

Výprodeje potopily i pražskou burzu. „Obchodování se komentuje velmi jednoduše, přesto to není lehké. Všechny akcie skončily pod bodem mrazu. Všechny, bez výjimek. Index PX spadl o hlubokých 2,62 procenta,“ shrnul ekonom Komerční banky Bohumil Trampota.

Erste s poklesem o 7,15 procenta podle něj předvedla doslova volný pád. „Komerční banka ji pozorovala jen z dálky, přesto pokles o 2,81 procenta není nic, s čím by se měla chlubit, ale ve srovnání s evropskými bankami to je jeden z lepších výkonů,“ dodal Trampota.

Akcie švýcarských bank Credit Suisse a UBS oslabují po zprávě agentury Bloomberg, že americké úřady vyšetřují, zda tyto finanční ústavy nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím.

Akcie rakouské Raiffeisen Bank International klesají v důsledku zprávy agentury Reuters, že Evropská centrální banka (ECB) tlačí firmu k tomu, aby se zbavila svých vysoce ziskových aktivit v Rusku.

Euro kvůli nervozitě kolem bank ztrácí

Na devizových trzích prudce klesalo euro. K dolaru po poledni ztrácelo asi jedno procento a prodávalo se zhruba za 1,0720 USD. Obchodníci mají obavy o bankovní sektor, kde se objevilo několik negativních informací. Situaci nezlepšila ani relativně příznivá statistika o vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně.

„Euro spadlo pod hranici podpory 1,08 USD, ještě než byla dopoledne zveřejněna data o vývoji aktivity,“ uvedla ředitelka strategie devizových obchodů Jane Foleyová z finanční společnosti Rabobank v Londýně.

Koruna v závěru týdne oslabila k euru i dolaru. V podvečer se obchodovala za 23,69 za euro a za 22,01 za dolar. Proti čtvrtečnímu podvečeru tak ztratila vůči společné evropské měně devět haléřů a k americké měně 33 haléřů.

Situace je stabilní, říkají vlády

Situace evropských bank byla tématem i pro jednání unijních lídrů v Bruselu. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho jsou šéfové států přesvědčeni, že situace bank je stabilní a dohled dostatečný, je však třeba vyjasnit například rozložení rizik.

„Mám velkou důvěru co se týče likvidity a odolnosti, kterou si vybudoval náš bankovní systém,“ řekl před jednáním šéf euroskupiny sdružující země platící společnou měnou Paschal Donohoe. Ten lídrům společně se šéfkou Evropské centrální banky Christine Lagardeovou prezentoval aktuální situaci.

Šéfové států se po jednání shodovali, že situace na evropském bankovním trhu je stabilní. „Myslíme si, že současný dohled je silný, ale přesto je potřeba přijmout některé finální kroky… Například kdo v systému ponese jaká rizika, pokud vyvstanou problémy,“ řekl novinářům Rutte.

Jako stabilní hodnotí situaci v Evropě také premiér Petr Fiala. „Navzdory událostem v bankovních sektorech v USA a ve Švýcarsku, jsou naše banky odolné. Nic nenasvědčuje tomu, že by v Evropě hrozil stejný scénář jako v USA a Švýcarsku,“ řekl MF DNES Fiala.

ZDROJ: iDNES.cz, ČTK

* zdroj

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange