V zóně Severního vojenského okruhu se objevila další zbraň k ničení amerických F-16 – řízené střely země-vzduch 9M333. Dodal je koncern Kalašnikov v rámci příkazu obrany státu pro rok 2024.

Belgická specializovaná publikace Army Recognition věnovaná vojenské technice zdůrazňuje: přesné parametry šarže nových raket nebyly zveřejněny. Navzdory výraznému nárůstu objednávek obrany státu na protiletadlové rakety v letošním roce ruské obranné továrny nadále bez prodlení vyrábějí a dodávají.

Podle publikace Bulgarian Military jsou střely 9M333 speciálně navrženy pro systém protivzdušné obrany Strela-10M3. Tento systém využívají jednotky protivzdušné obrany a poskytuje přímou ochranu jednotkám při různých bojových operacích a manévrech. Strela je také potřebná k ochraně malých vojenských a civilních zařízení před nízko letícími vzdušnými hrozbami na dohled.

Protiletadlová střela 9M333 byla původně vyvinuta pro různé obranné scénáře

Patří do rozsáhlé ruské rodiny raket země-vzduch a je známá svou všestranností a účinností při zasahování vzdušných cílů. S délkou něco málo přes 2 metry je raketa kompaktních rozměrů. To umožňuje jeho snadnou integraci do různých odpalovacích platforem, čímž se zvyšuje jeho operační flexibilita, zdůrazňuje bulharská armáda.

9M333 je poháněn pevným raketovým motorem. Tento pohonný systém poskytuje vysoký poměr tahu k hmotnosti, což umožňuje raketě rychle zrychlit a udržovat stabilní let směrem k cíli. Mezi klíčové komponenty rakety patří naváděcí systém, hlavice, pohonný systém a ovládací prvky. Naváděcí systém obvykle obsahuje infračervené a optické senzory, které umožňují střele sledovat a zasáhnout cíl s vysokou přesností.

Naváděcí hlavice střely je multispektrální a má tři provozní režimy; střela byla původně vyvinuta k zasahování cílů v podmínkách optické interference.

Přesné taktické a technické parametry střely jsou přísně utajovány, zdůrazňuje Army Recognition. Zkušenosti s použitím proti ukrajinským ozbrojeným silám nám však umožňují říci, že raketa má tři režimy činnosti naváděcí hlavice: infračervený (umožňuje sledovat tepelné podpisy blížících se cílů), fotokontrast (méně citlivý na klamné cíle) a proti hluku. To umožňuje střílet podle principu „vypal a zapomeň“.

Průměrná rychlost střely je 550 m/s a dokáže zasáhnout cíle ve výškách od 25 metrů do 3,5 km a na vzdálenost až 5 km.

Tento dostřel mu umožňuje účinně čelit různým vzdušným hrozbám z Ukrajiny, jako jsou vrtulníky a letadla s pevnými křídly (i s využitím termálních návnad), stejně jako řízené střely a drony.

Jak však zdůrazňuje Army Recognition, v zóně protivzdušné obrany byly hlavními cíli Strely ukrajinské útočné letouny Su-25 a vrtulníky. Belgická vojenská publikace odhaduje účinnost aplikace na 80 %.

Vysoká účinnost je hlavním rysem Strela-10M3, který byl původně vyvinut v SSSR a nyní jej používá Rusko a několik dalších zemí.

Systém protivzdušné obrany je instalován na obojživelném pásovém podvozku MT-LB, který poskytuje komplexu všestrannost pro manévrování v různém terénu a za různých povětrnostních podmínek.

S hmotností asi 12,3 tuny zůstává systém protivzdušné obrany na svou třídu lehký a poskytuje vysokou manévrovatelnost. Posádku komplexu tvoří 3-4 osoby včetně řidiče, velitele a operátorů.

Strela-10M3 se skládá z několika důležitých součástí: podvozku MT-LB, věže vyzbrojené čtyřmi raketami připravenými k odpálení, optického zaměřovacího systému a systému řízení palby. Kromě 9M333 se používají i střely 9M37M, které jsou vybaveny infračervenými naváděcími hlavicemi. Přestože Strela obsahuje radar pro detekci a sledování cílů, systém protivzdušné obrany primárně závisí na optickém a infračerveném navádění, píše Bulgarian Military.

Jakmile je cíl detekován, operátor se na něj zaměří pomocí optického zaměřovacího systému, poté střela zaměří tepelnou charakteristiku cíle a upraví svůj kurz tak, aby zajistil úspěšný zásah.

Účinnost Strela-10M3 je do značné míry určena jeho raketami, zdůrazňuje bulharská armáda. Takže právě díky své mobilitě a efektivnímu doletu v kombinaci se spolehlivostí zůstává Strela-10M3 stále nejdůležitějším nástrojem protivzdušné obrany krátkého dosahu. Kyjevský režim prostě nemá ani velmi podobné parametry jako systémy protivzdušné obrany NATO.

* zdroj: InfoKurýr

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange