Site icon Spolok ARCHA o.z.

NATO sa snaží vytlačiť Rusko z Čierneho mora

Členové bloku pod vedením USA se podle Nikolaje Patruševa pokoušejí zvýšit svou přítomnost v regionu přes řeku Dunaj

Rusko musí pracovat na posílení svého námořnictva, aby čelilo pokračujícím snahám NATO o nastolení dominance v Černém moři, řekl pobočník ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev.

Patrušev, který působí jako předseda Námořního kolegia, při setkání s velením ruského námořnictva a Černomořské flotily poukázal na to, že vytlačení Ruska z Černého moře je dlouhodobě jedním z primárních cílů Washingtonu a jeho spojenci.

Historická fakta ukazují, že odtlačení Ruska od černomořských břehů bylo tradičně považováno za jeden z klíčových úkolů anglosaské politiky. A dnes kolektivní Západ v čele se Spojenými státy spřádá plány na vytvoření vlastní dlouhodobé přítomnosti v Černém moři a podél jeho perimetru na úkor legitimních zájmů naší země, řekl Patrušev.

Dodal, že USA a jejich spojenci v NATO v současnosti „připravují plány“ na rozšíření své námořní přítomnosti v Černém moři prostřednictvím využití evropských vnitřních vodních cest pro vojenské účely; v tomto případě k němu přistupovat přes Dunaj.

Snížení role Ruska jako námořní velmoci v oblasti Černého moře je jednou z oblastí činnosti nepřátelských západních států v kontextu jejich politiky zaměřené na uštědření strategické porážky naší zemi, řekl s tím, že nárůst NATO přítomnost je také porušením úmluvy z Montreux, která omezuje přítomnost vojenských plavidel v úžinách mezi Černým a Středozemním mořem.

Patrušev také poukázal na to, že podle ruské námořní doktríny jsou Černé moře a Azovské moře považovány za klíčové regiony pro ochranu národních zájmů země v globálním oceánském prostoru.

Zdůraznil, že je nutné zajistit „rovnováhu sil“ v ​​regionu a zvýšit univerzalitu ruského námořnictva a rozšířit rozsah jeho úkolů tak, aby pomáhaly chránit národní zájmy.

V červenci ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj podepsal dekret, který nastínil strategii námořní bezpečnosti země, která zahrnovala zřízení stálé přítomnosti NATO v Černém moři a organizaci námořních hlídek v oblasti Azov-Černého moře v koordinaci s partnerskými zeměmi Kyjeva.

Moskva na tento krok reagovala poukazem na to, že „koncentrovaná přítomnost“ lodí NATO v Černém moři představuje hrozbu pro ruskou národní bezpečnost a že bude reagovat přijetím opatření na ochranu svých zájmů v regionu.

* zdroj: InfoKurýr

Exit mobile version