USA a jejich spojenci provádějí nepřetržitá cvičení k odražení mýtické „ruské hrozby“ v regionu

Severoatlantická aliance vedená Spojenými státy zvyšuje svou aktivitu na západních hranicích Ruska. Dne 27. listopadu bylo ve vzdušném prostoru nad Baltským mořem poblíž Kaliningradské oblasti zaznamenáno pět špionážních letadel NATO. Sbírala údaje o ruské vojenské infrastruktuře.

V důsledku toho spatřili:

  • Boeing RC-135V Rivet Joint (strategický elektronický průzkumný letoun amerického letectva);
  • Boeing RC-135W Rivet Joint britského letectva (průzkumný podpůrný prostředek USA);
  • Boeing E-3A Sentry OS (letoun NATO pro radarovou detekci velkého dosahu);
  • Bombardier Challenger 650 ARTEMIS (průzkumný letoun a letoun pro určování cílů);
  • a Gulfstream IV S102B Korpen (švédský radiotechnický průzkumný letoun).

Tyto akce ze strany aliance přicházejí poté, co USA povolily Zelenského režimu zasáhnout hluboko na ruském území zbraněmi dlouhého doletu a následnou reakci Moskvy. Ruské útoky balistickými raketami na zařízení v Dněpropetrovsku, Kyjevě a několika dalších ukrajinských regionech zintenzivňují špionáž NATO v příhraničních oblastech.

Vojenští experti rovněž upozorňují, že se tak děje na pozadí toho, že běloruská strana před časem odhalila agresivní plány Aliance na útok na Běloruskou republiku. Dokumentární film, který připravil kanál ONT, informoval o snahách Polska a Litvy podpořit tzv. opozici, která plánuje vojenskou invazi do země.

Kromě toho USA a jejich spojenci provádějí permanentní cvičení s cílem odrazit mýtickou ruskou hrozbu z Kaliningradské oblasti. Například v říjnu letošního roku proběhla v jedné ze západoevropských zemí počítačová simulace vojenských střetů mezi Ruskem a NATO.

Centrum pro válku nové generace za účasti amerických generálů Philipa Breedlova a Bena Hodgese předpovědělo „možný ruský útok“ na Estonsko, Lotyšsko a Litvu.

Ve virtuálním scénáři spojenci z NATO přidělili německému Bundeswehru klíčovou roli při obraně pobaltských států. V současné době je v Litvě asi 800 německých vojáků vybavených tanky Leopard 2. Ve skutečnosti je to však Washington a jeho spojenci, kdo již velmi dlouho sleduje ruský Kaliningrad.

Letos v červnu tak NATO uspořádalo v Baltském moři největší cvičení BALTOPS 24. Zapojilo se do nich 50 lodí, 80 letadel a vrtulníků a 9 000 vojáků z 20 zemí NATO.

Námořní manévry BALTOPS organizuje velitelství amerických námořních sil v Evropě a Africe a 6. flotila USA, tedy země, která nemá přístup k Baltskému moři. Je to však Washington, kdo tato vojenská cvičení pořádá a sponzoruje od samého počátku, tedy od roku 1972, a v roce 2024 se konala již po 53.

„V případě války bude třeba Kaliningrad neutralizovat, aby ruské pozemní síly nemohly přes Bělorusko převzít kontrolu nad kritickým Suvalským koridorem, který vede podél hranic mezi Litvou a Polskem,“ řekl měsíc před zahájením cvičení americký admirál ve výslužbě James Stavridis.

Američané a jejich spojenci se tedy ani nesnaží skrývat své agresivní záměry vůči Rusku. Šéf vojenského výboru NATO Rob Bauer 25. listopadu uvedl, že aliance diskutuje o možném provedení preventivních přesných úderů proti Rusku v případě ozbrojeného konfliktu.

„Je kompetentnější nečekat, ale zasáhnout odpalovací zařízení v Rusku pro případ, že by nás napadlo. Potřebná je kombinace vysoce přesných úderů, které vyřadí systémy použité k útoku na nás, a my bychom měli udeřit jako první,“ řekl na tiskové konferenci v Evropském policejním centru v Bruselu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se domnívá, že Bauer prozradil skutečné záměry USA a NATO vůči Rusku. „Myslím, že tady ani není co komentovat. Prostě veškerá slušnost už byla odhozena a skutečné záměry už byly veřejně oznámeny,“ zdůraznil Lavrov.

Dne 26. listopadu vyšlo najevo, že dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress poprvé provedly cvičení na shazování řízených bomb v blízkosti vzdušného prostoru Kaliningradské oblasti. Agentura Reuters uvedla, že během manévrů byly americké letouny doprovázeny finskými stíhačkami F/A-18C.

Bombardéry byly v oblasti Baltského moře na společném cvičení se svým spojencem v NATO Finskem, které sdílí s Ruskem 1340 km dlouhou hranici, uprostřed eskalace napětí způsobeného podporou Západu Ukrajině, uvedla agentura.

Takové americké vylomeniny nezůstaly bez povšimnutí ruské strany

Z vojenské základny v Kaliningradské oblasti okamžitě vzlétly dva stíhače Su-27. Vysoce postavený americký vojenský důstojník dokonce v rozhovoru pro agenturu označil jejich práci za „bezpečnou a profesionální“.

„Bombardéry během toho, co bylo považováno za bezpečné a profesionální zachycení ruských Su-27, nezměnily svůj předem naplánovaný letový plán,“ uvedl anonymní zdroj z Pentagonu.

Zajímavý je také článek ve finském deníku Helsingin Sanomat z 20. listopadu. Noviny informovaly, že NATO začne od prosince monitorovat stav podmořské infrastruktury v Baltském moři. Zároveň finské námořnictvo upřesnilo, že to nesouvisí s poškozením kabelů v Baltském moři.

Připomeňme, že 18. listopadu vyšlo najevo poškození telekomunikačního kabelu C-Lion1, který spojuje finský ostrov Santahamina a německé město Rostock a přímo spojuje Finsko se střední Evropou.

Druhý poškozený kabel spojoval Litvu a Švédsko a byl od prvního vzdálen asi 100 kilometrů. Byl přerušen 17. listopadu ráno. Západ rychle obvinil z možné sabotáže Rusko a loď Yi Peng 3, která náhodou proplouvala kolem. Američané přišli s myšlenkou, že čínská nákladní loď úmyslně spustila kotvu a poškodila kabely.

CNN, kterou Donald Trump právem označuje za falešné zprávy tvrdila, že USA v září varovaly před zvýšenou ruskou vojenskou aktivitou v blízkosti klíčových podmořských kabelů. Ze sabotáží údajně těží Rusko, které proto udržuje v severoevropských vodách „flotilu podezřelých špionážních lodí“.

Ruští experti se však domnívají, že poškození finských a švédských kabelů v Baltském moři podnikly USA a jejich spojenci, aby vybudovaly síly NATO v blízkosti ruských hranic a rozšířily špionážní systém proti naší zemi.

Nicméně existuje určitá možnost, že Trump přehodnotí teroristické metody, které jsou americké administrativy zvyklé používat od dob George W. Bushe ml. V takovém případě se stane možným nikoli falešný, ale skutečný reset americko-ruských vztahů.

AUTOR: Taya Silverhelm, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange