(Niamh Harrisová, The People’s Voice) Bývalý poradca americkej armády Edward Luttwak tvrdí, že ak členovia bloku NATO pod vedením USA chcú zabrániť ruskému víťazstvu, tak budú musieť nasadiť svoje jednotky na Ukrajine.

Vojenský stratég tvrdí, že len priame nasadenie jednotiek NATO dokáže predísť nevyhnutnému víťazstvu ruských síl.

Minulý štvrtok v komentári zverejnenom v britskom online médiu UnHerd Luttwak napísal:

„Táto aritmetika je nekompromisná: krajiny NATO budú musieť čoskoro poslať vojakov na Ukrajinu, inak sa budú musieť zmieriť s katastrofálnou porážkou.

Briti a Francúzi spolu so severskými krajinami sa už v tichosti pripravujú na vyslanie svojich jednotiek – malých elitných jednotiek, ako aj logistického a podporného personálu – ktorí by mali zostať ďaleko od frontu.“

Ruská televízia RT (na otvorenie tohto odkazu potrebujete VPN, lebo v EÚ je ruská televízia cenzurovaná) uviedla, že konflikt nemožno vyhrať bez priameho nasadenia jednotiek NATO, pretože bez ohľadu na množstvo a kvalitu zbraní poslaných do Kyjeva sú ukrajinské sily vysoko početne prečíslené Rusmi.

„To znamená, že pokiaľ sa ruský prezident Vladimír Putin nerozhodne ukončiť vojnu, ukrajinské jednotky budú znovu a znovu zatláčané späť, pričom v tomto procese budú strácať vojakov, ktorých nemožno nahradiť,“ dodáva Luttwak.

Luttwakove komentáre nasledujú po týždňoch bojov ruských síl v regióne Donbasu.

Západní lídri trvali na tom, že môžu zabezpečiť ukrajinské víťazstvo poskytnutím pomoci Kyjevu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron napokon vo februári vyhlásil, že nemožno vylúčiť priame nasadenie vojenských jednotiek NATO na Ukrajine.

„Európski členovia NATO musia urobiť „prelomové rozhodnutie“, pretože USA čelia rastúcej hrozbe potenciálneho čínskeho útoku na Taiwan. Bude teda výlučne na Európe, aby poskytla sily, ktoré Ukrajina potrebuje,“ povedal Luttwak.

„Ak Európa nedokáže poskytnúť Ukrajine dostatok vojakov, Rusko zvíťazí na bojisku, a aj keď diplomacia úspešne zasiahne, aby sa vyhla úplnému debaklu, ruská vojenská sila sa napokon víťazne vráti do strednej Európy,“ dodal.

Vzťahy medzi NATO a Ruskom sa počas ukrajinskej krízy natoľko zhoršili, že západná aliancia už dnes je v „priamej konfrontácii“ s Moskvou, uviedol minulý štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Putin varoval, že ak by členovia NATO poslali vojakov na Ukrajinu, NATO bude riskovať spustenie jadrového konfliktu.

Luttwak navrhol, že poskytnutím podporných jednotiek pre také úlohy, ako je výcvik vojsk alebo oprava poškodeného vybavenia, by štáty NATO mohli uvoľniť viac ukrajinských jednotiek, ktoré by sa z tylu presunuli do prvej línie.

„Títo vojaci NATO možno nikdy neuvidia boj, no to ani nemusia. Aj takýmto spôsobom účinne pomôžu Ukrajine čo najlepšie využiť jej vlastné nedostatkové vojenské jednotky,“ povedal.

Kto je Edward Luttwak

Luttwak sa narodil v Rumunsku, vyrastal a vzdelával sa prevažne vo Veľkej Británii, bol poradcom Pentagonu, Ministerstva zahraničných vecí USA a Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu a ďalších subjektov vo Washingtone.

Britské noviny The Guardian ho označili v decembri 2015 za „Machiavelliho z Marylandu“. Dnes má 81 rokov a údajne radil klientom od Dalajlámu až po premiéra Kazachstanu.

Napriek tomu, že je zástancom zapojenia Západu do konfliktu na Ukrajine, bol Luttwak v roku 2022 zaradený na ukrajinskú čiernu listinu za názor, že Kyjev nemôže reálne dúfať, že porazí Rusko a zosadí Putina.

Autor: Niamh Harrisová, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange