Site icon Spolok ARCHA o.z.

Naše deti pripútavajú k Matrixu

OSN sa rozhodlo v roku 2019 urýchliť digitálnu transformáciu (v podstate vo všetkých sférach) s deklarovaným cieľom budovať bezpečnejší a inkluzívnejší svet. To znamená nachádzať spôsoby ako žiť s rôznorodosťou a ako čerpať z rôznorodosti. Inklúzia súvisí s identifikáciou a odstránením bariér, čo znamená zber, zhromažďovanie a hodnotenie komplexných údajov z rôznych zdrojov pre zlepšovanie politiky a praxe. V reči bežných ľudí, chcú o nás zbierať všetky možné informácie a nedať vám dýchať, ak sa neprispôsobíte ich svetu.

Pred voľbami vystúpil do popredia jeden z projektov riadený OSN, a to automatický nástroj na identifikáciu dezinformácií pod názvom iVerify postavený na báze umelej inteligencie. Ak máte pochybnosti o určitej informácii, zadáte otázku či konkrétny článok do tejto aplikácie a ona vám odpovie, či je informácia či článok pravdivý alebo nie. Čiže, vzhľadom na to, kto aplikáciu vytvoril a kto informáciu overuje, je jasné, akú odpoveď dostanete, napríklad, na články alternatívnych médií.

Podľa propagačného videa na túto aplikáciu „iVerify  používa strojové učenie ku kontrole, či už článok nebol kontrolovaný, aby sa zabránilo duplicite. Ak sa ukáže, že článok je nepravdivý, viete, že môžete službe iVerify dôverovať, pretože je podporovaná dôveryhodnými miestnymi organizáciami, ktoré používajú tento nástroj vyvinutý Rozvojovým programom OSN na pomoc pred voľbami.“ Orwellovčina ako vyšitá.

Vieme, že deti a mládež sú najovplyvniteľnejší, takže samozrejme, že táto aplikácia je zameraná v prvom rade na prvovoličov.  Väčšina osemnásťročných a vyššie sa bojí jednoznačných rozhodnutí, a tak pátra po názore vo svojom okolí. Nie u starších, skúsenejších alebo u rodičov, ale u svojich rovesníkov. S nimi totiž trávia viac času ako so staršími a názoru rodičov sa snažia vyhnúť. Tí sú podľa nich „v technike zaostalí“. Navyše, ak im rodičia zakazujú tráviť veľa času na mobile či počítači, tak určite sa nezdôveria, že si stiahli aplikáciu ako poradcu pre ich prvé voľby. Naopak, ak prídu za rovesníkom, že našli novú aplikáciu, budú patriť medzi obľúbených. Takýmto smerom ich teraz vedú. Veď hodina informatiky patrí už k základným predmetom na prvom stupni na škole. Viete, čo sa na nich učia? Viete na aké aplikácie ich upozorňujú? Najmä v tých vyšších ročníkoch na strednej škole sa deti nezdôverujú (a mnohí rodičia sa ani nezaujímajú), čo v škole preberajú. Naše deti sú takto úplne pod vplyvom školy a svojich rovesníkov.

Umelá inteligencia obklopuje svet detí. Vieme, kto je jej tvorcom a akými informáciami disponuje. Zaujímajme sa viac, čo naše deti sledujú na svojich mobiloch, či počítačoch. Nestačí im len obmedziť čas na pozeranie. Treba aj sledovať, čo pozerajú a tých starších vo výbere informácií aj usmerňovať.

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version