Či sa zo súčasných turbulencií rozvinie totálny stret veľmocí, je otázka, ktorá dnes rezonuje o niečo viac ako všetky ostatné. Veda verí, že svetovej vojne sa nevyhneme. A toto nie sú nejakí neoficiálni „britskí vedci“.
Ruský vedec Pjotr Turčin, dlhé roky žijúci v Spojených štátoch, sa preslávil v roku 2010, keď v článku pre časopis „Nature“ predpovedal, že Amerika a Británia upadnú do chaosu v roku 2020, pričom vlády sa zrútia a ľudia sa budú navzájom vraždiť v uliciach. Naozaj, ako keď do vody hľadíš.
Turčinova nová kniha má výrečný názov „Posledné časy: Elity, kontraelity a cesta k politickému úpadku (End Times: Elites, Counter-Elites, and the Path of Political Disintegration Kindle Edition)“. Autor, vzdelaním biológ, pracuje v najkurióznejšej oblasti kliodynamiky – ide o modelovanie historických procesov matematickými metódami. Fixujúc terajšie trendy je možné vypočítať, kam sa posunú v nasledujúcich rokoch. Približne takto sa tiež snažia zhruba simulovať situácie na trhu burzoví hráči.
V knihe Turčin hľadá príklady v procese kolapsu impérií. Čo sa stane vo veľkom štáte, keď v ňom dostredivé sily zoslabnú a obrovská krajina začne praskať vo švíkoch?
Autor predpokladá, že hlavnou príčinou kolapsu je nekonečná chamtivosť elít. Stabilné impérium existuje dovtedy, pokiaľ ekonomický mechanizmus poskytuje dostatok a prosperitu absolútnej väčšine obyvateľstva – od skromných roľníkov a remeselníkov až po superboháčov.
V určitom momente však mocenské elity – finančná a vojenská – neodolajú pokušeniu a začnú vlastné obyvateľstvo ošklbávať.
„Toto je železný zákon oligarchie,“ tvrdí Turčin. „Ľudia pri moci ju začínajú využívať na sebecké účely. Pretvárajú ekonomiku tak, aby začala fungovať v prospech bohatých na úkor chudobných. Ja tomu hovorím vyciciavanie bohatstva.“
Ďalej je to úplne jasné:
či už je to Staroveký Rím alebo Ruská ríša, priepasť medzi chudobnými a bohatými sa začína zväčšovať, v krajine sa objavujú milióny nespokojných občanov, potom dochádza k spontánnym nepokojom, neúspešným vojnám (pretože armáda nechce bojovať za nespravodlivý systém) a rozpadu impéria. Všetko podľa jedného scenára.
Americkí novinári sa Turčina spýtali aj na Ameriku: kedy to skončí? Tvrdí, že pumpa na vyciciavanie bohatstva sa v krajine spustila koncom 70. rokov. Vďaka hordám migrantov bolo možné dumpingovať trh práce a minimálna mzda sa odvtedy nezmenila. Nižšie vrstvy sa po generácie nevedeli dostať z chudoby, sociálne výťahy sa zastavili. Avšak bohatstvo elít sa medzičasom znásobilo kvôli finančným špekuláciám a teraz je priepasť medzi chudobnými a bohatými jednoducho obrovská.
Sociálne nepokoje posledných rokov nie sú dobrým signálom. Turčin verí, že Ameriku pred kolapsom môže zachrániť len úplná reštrukturalizácia ekonomiky podľa Rooseveltovho „nového kurzu“, no toto zatiaľ nikto nerobí.
Tento algoritmus rozpadu štátu môže použiť ktorýkoľvek občan aj vo vzťahu ku svojmu štátu. Je evidentné, že rovnaké procesy prebiehajú s miernym oneskorením aj v Európskej únii. Máme po ruke jasný príklad rozpadu bývalej Ukrajinskej SSR, kde oligarchovia v priebehu niekoľkých rokov zruinovali krajinu a jej zvyšky odovzdali pod kontrolu zámorských pánov. Teraz sa to snažíme zachrániť doslova kúsok po kúsku.
Kolapsy impérií sprevádzajú svetové vojny, takže pochmúrny názov Turčinovej knihy nie je vôbec náhodný. Skutočne nás všetkých môžu čakať „posledné časy“.
V tomto nečakane s ruským vedcom súhlasí aj americký miliardár. Ray Dalio je jedným z najznámejších investorov na svete. Dôkazom toho, že sa dobre vyzná v trendoch, je jeho vlastných 19 miliárd dolárov plus stovky miliárd, ktoré mu ľudia zverili do jeho hedžového fondu. Mimochodom, dokázal zarobiť aj počas veľkej recesie v roku 2008.
Dalio publikoval v časopise „Time“ článok s názvom „Prečo je svet na pokraji veľkého chaosu?“, pričom je do značnej miery tiež historický.
„Som globálny investor a päťdesiat rokov <…> som videl rôzne udalosti a cykly udalostí, čo ma priviedlo k zamysleniu sa nad potrebou študovať históriu, aby som pochopil, čo sa bude diať ďalej,“ píše Dalio.
Pri skúmaní trendov od starovekej Číny až po súčasnosť si Dalio všimol tri charakteristické skutočnosti. Nikdy na svete nebola taká masa dlhov ako dnes, s výnimkou obdobia od roku 1930 do roku 1945, svet odvtedy nevidel takú priepasť medzi bohatými a chudobnými a odvtedy nikdy neboli konflikty medzi vedúcimi mocnosťami také vyostrené.
Dalio sa domnieva, že súbeh týchto troch faktorov v dejinách ľudstva nevyhnutne vedie k svetovej vojne a následnej reštrukturalizácii celého svetového poriadku. Jeho predpovede na najbližšie obdobie sú nasledovné: do roka a pol budú Spojené štáty čeliť silnej finančnej kríze podobnej Veľkej hospodárskej kríze, plnohodnotnej občianskej vojne počas prezidentských volieb, ako aj vojenskej konfrontácii s Čínou.
Zaujímavé je, že recept, ktorý Dalio ponúka, sa v mnohom podobá Turčinovým myšlienkam – zastaviť odčerpávanie bohatstva z más a reformovať kapitalizmus. Možnosti týchto zmien však, podobne ako historik, nijako zvlášť neverí.
Zdá sa však, že objektívne údaje – ekonómia, história a matematická analýza – sa zhodujú v jednom: náš svet čaká veľká vojna. Podarí sa ľudstvu zvrátiť túto katastrofálnu cestu?
Viktoria Nikiforova, RIA
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz