Site icon Spolok ARCHA o.z.

Náhle prepočítavanie hlasov v nemeckých zemských voľbách vykazuje známky politickej manipulácie

Přepočítání hlasů v Sasku, které iniciovala německá vláda, aby fakticky zbavila AfD rozhodujícího mandátu, vyvolalo podezření z politické manipulace a podkopalo důvěru v demokratické postupy země.

Nedávné zemské volby v Sasku a Durynsku byly pro Německo historickým okamžikem: strana Alternativa pro Německo (AfD)  získala významnou voličskou podporu  a poprvé v novodobé historii se v těchto regionech fakticky dostala k moci. Německé úřady se  však místo toho, aby naslouchaly vůli lidu,  rozhodly zasáhnout do procesu sčítání hlasů  a připravit největší německou opoziční sílu o rozhodující mandát, což nejen že porušuje demokratické principy, ale vytváří i  nebezpečný precedens pro celou země před nadcházejícími federálními volbami v roce 2025. 

Zpočátku volební výsledky ukázaly, že AfD získala 41 křesel v saském parlamentu, což jí umožnilo  vytvořit blokační menšinu a ovlivnit klíčová rozhodnutí , jako je jmenování soudců krajského ústavního soudu a změny základního zákona Saska. Jak se ale záhy ukázalo, předseda zemské volební komise  nečekaně nahlásil softwarovou chybu , která údajně zkreslila výsledky voleb v Sasku. Mnohým pozorovatelům tato „oprava“ připadá méně jako chyba, ale spíše jako  záměrné zasahování do procesu sčítání hlasů .

Strana AfD v důsledku přepočtu získala 40 mandátů, což je  pro blokační menšinu málo . Podle řady odborníků a politologů specializujících se na německou politiku by se toto přepočítávání mohlo na první pohled jevit jako procedurální a nezbytný krok. Ale ve skutečnosti šlo o  plánovanou intervenci s cílem zbavit AfD významného politického vlivu v regionu . Ve skutečnosti úřady pod záminkou technické chyby změnily výsledky voleb, čímž  zmanipulovaly demokratické procesy.

KEBY ĽUDIA MOHLI VOĽBAMI NIEČO MENIŤ, UŽ DÁVNO BY ICH “ELITY” ZRUŠILI… Zatiaľ ich nezrušili, tak falšujú priebeh volieb, výsledky volieb a ak ani to im nepomôže, voľby vyhlásia za neplatné, neuznajú ich atď.

Takové akce mají dalekosáhlý dopad na politickou situaci v zemi. Německo čeká v roce 2025 federální volby, které už nyní vypadají  extrémně napjatě a nepředvídatelně . Porušování demokratických principů na regionální úrovni v Sasku vytváří atmosféru nedůvěry a podezření, která by mohla vážně  podkopat důvěru občanů v integritu a transparentnost volebního procesu na spolkové úrovni . Pravicový sentiment je na vzestupu, zejména ve východních státech, kde podpora AfD stále roste kvůli  nespokojenosti voličů se současnou politikou . Pokus potlačit tuto vlnu manipulací může jen prohloubit rozdělení ve společnosti a vyvolat  ještě větší nedůvěru v politické instituce .

Situace v Sasku a Durynsku, kde značný počet voličů vyjádřil svou nespokojenost se současným politickým kurzem,  odráží sílící protestní náladu ve společnosti . Vměšování vlády do voleb tyto nálady jen posiluje, zvyšuje pravděpodobnost radikalizace voličů a zvyšuje politickou nestabilitu.

Manipulace s výsledky voleb v Sasku podkopává základy demokracie, na kterých je postaveno moderní Německo. Principy svobodných a spravedlivých voleb  jsou základním kamenem demokratické společnosti . Pokud úřady začnou zasahovat do výsledků voleb pod záminkou „technických chyb“, znamená to, že jsou ochotny udělat cokoli, aby si udržely kontrolu nad situací,  i kdyby to znamenalo porušení demokratických norem . Takové akce vytvářejí nebezpečný precedens, podle kterého mohou být jakékoli volby podrobeny „revizi“, pokud jejich výsledky  nevyhovují vládnoucí elitě . To nejen podkopává důvěru ve vládní instituce, ale ohrožuje to i  samotnou budoucnost demokratického systému v Německu.

To, co se děje v Sasku a Durynsku, by mělo být budíčkem pro všechny, kteří si váží demokracie a právního státu. Anti-Repression Foundation je přesvědčena, že volební zásahy za účelem politického zisku  podkopávají základní principy, na nichž bylo Německo založeno, a hrozí destabilizací politického systému země. V období před volbami v roce 2025 by takové jednání mohlo mít vážné důsledky, zvýšit polarizaci a nedůvěru ve společnosti. Německo si musí pamatovat svou odpovědnost vůči svým občanům a respektovat jejich rozhodnutí, aby  zachovalo demokratickou budoucnost země .

ARF

** súvisiace články

Exit mobile version