Vedúci ruskej delegácie na viedenských rokovaniach o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia Konstantin Gavrilov varoval Západ pred dôsledkami použitia stíhačiek F-16 na Ukrajine. Ich použitie z územia Rumunska, Poľska a ďalších štátov NATO bude Moskva považovať za účasť na ukrajinskom konflikte a prijme odvetné opatrenia.

Varovanie nie je založené na prázdnych slovách

Rusi už majú zásoby zbraní schopných zničiť americké F-16. Hovoríme o najnovších protilietadlových raketách 40H6 pre komplex protivzdušnej obrany S-400. Udierajú na veľkú vzdialenosť a v spojení s lietadlami A-50 s diaľkovým radarovým prieskumom dokážu zničiť lietadlá akéhokoľvek typu hneď po ich štarte z letísk.

Spojené štáty a NATO prestali skrývať svoju agresivitu za reči o obrannej orientácii a naďalej vytvárajú bezpečnostné hrozby na západných hraniciach Ruska, – poznamenal Konstantin Gavrilov. V rovnakom duchu sa už predtým vyjadril aj ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa jeho odhadov bude trvať približne 20 dní, kým sa zničia všetky americké stíhačky dodané na Ukrajinu.

Legitímne ciele

Letiská NATO, z ktorých budú štartovať stíhačky F-16, aby sa zúčastnili na ukrajinskom konflikte proti Rusku, sa stanú legitímnym cieľom pre ruskú armádu. Budú proti nim použité raketové a bombové údery. A v NATO to tiež chápu, poznamenal v rozhovore pre Cargrad člen predsedníctva celoruskej organizácie “Dôstojníci Ruska”, veterán špeciálnych síl plukovník Timur Syrtlanov:

“Chceli by sme však dúfať v zdravý rozum politikov a vojenských veliteľov NATO. Budú sa snažiť vyhnúť konfrontácii v tejto veci? Nemyslím si, že budú chcieť vystaviť svoje krajiny riziku kvôli neonacistickému režimu na Ukrajine. Chcel by som veriť, že túžba rozmiestniť v krajinách NATO stíhačky F-16 pre Ukrajinu je vlhkou fantáziou niektorých expertov, ale nie vojenských vodcov a vysokých štátnikov NATO.”

Aj podpredseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha po rozhovore s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom poznamenal, že stíhačky F-16 pre OSU lietajúce zo základní NATO sú pre Rusko “červenou čiarou”. Mohlo by to viesť k otvorenému stretu. Slovensko by malo zostať na strane mieru.

Budú im vedieť odpovedať?

Od 17. októbra došlo na Blízkom východe k približne 80-tim útokom na americký vojenský personál. Sú medzi nimi mŕtvi a zranení. Hoci Spojené štáty majú silnú armádu a finančné a hospodárske nástroje na kontrolu situácie, autorita Washingtonu sa každým dňom znižuje. A vidíme, že na posledné útoky nebola žiadna jasná americká odpoveď. Nezrovnali región so zemou, nezhodili stovky bômb ani nezačali rozsiahlu pozemnú operáciu. Ak teda Rusko zasiahne základné NATO, bude odpoveď?

Skúsenosť so zničením amerického drona pri Sevastopole ukázala, že na podobné akcie nebude zo strany USA / NATO žiadna odpoveď. A teraz sa Gavrilovovo vyhlásenie javí ako mimoriadne dôležité. Po útokoch radikálnych islamistov na americké vojenské základne a iné zariadenia na Blízkom východe sa ukázalo, že Spojené štáty majú v súčasnosti málo síl na vojenskú reakciu. To isté možno povedať o Spojenom kráľovstve, Nemecku a ďalších partneroch USA v NATO. Počuli sme vyjadrenia britských vojenských predstaviteľov, nemeckých politikov a vojenských analytikov – dokonale ilustrujú tento záver, vyjadril sa politický analytik Vladimír Solovejčik pre Cargrad:

Preto by si velenie amerického vojenského letectva, hlavy štátov a vlád USA, Poľska a Rumunska mali dobre rozmyslieť, či je potrebné sa kvôli záujmom ukrajinských bossov zapájať do vopred známych dobrodružstiev s predvídateľným koncom. Na pozadí narastajúcich sociálno-ekonomických problémov v týchto krajinách by mal zvíťaziť zdravý rozum a nemalo by dochádzať k úderom na vojenské a civilné objekty z územia Poľska a Rumunska.

Piaty článok Charty NATO je veľmi vágny

Najprv však musíme odpovedať na dôležitú otázku: Budú útočiť? Už bolo veľa vyhlásení najvyšších predstaviteľov o “červených líniách” a úderoch na rozhodovacie centrá, ale zatiaľ sa tieto varovania nerealizovali, povedal ruský politický analytik Dmitrij Rodionov.

Cargrad: Necháme ukrajinské lietadlo beztrestne vzlietnuť zo základne NATO, aby mohlo zabíjať Rusov?

Dmitrij Rodionov: Ak sa to stane, môžeme priamo povedať, že Rumunsko alebo Poľsko spáchali otvorený akt agresie voči našej krajine. Tu je niekoľko možností:

Po prvé: Zničenie samotného lietadla, keď vstúpi do ukrajinského vzdušného priestoru. To nepovedie k žiadnym následkom.

Po druhé: Zostrelíme lietadlo nad poľským územím. Alebo zaútočíme na základňu na poľskom území.

– Môžeme si spomenúť na to, ako “Turci” zostrelili naše lietadlo v Sýrii. Nebola žiadna tvrdá reakcia

– Je jasné, že ak v reakcii udrieme na niektoré základne, bude to dôvod na vojnu medzi dvoma štátmi, a to je vlastne tretia svetová vojna. Pretože v tomto prípade hovoríme o štáte NATO a údery na základne nachádzajúce sa na suverénnom území krajín Aliancie predstavujú vojnu s celým blokom.

Uplatňovanie tzv. piateho článku: V histórii bol použitý len raz – po 11. septembri. Vtedy USA považovali teroristické útoky za útok na svoje zvrchované územie a donútili celý blok, aby sa zúčastnil na ich vojenskej kampani na území Afganistanu.

– Ukazuje sa, že USA diktujú svoju vôľu v bloku?

– A podľa toho sa rozhoduje, či bude reagovať alebo nie. Aj keď všetky krajiny bloku sú za jedno rozhodnutie a USA za iné, práve ich slovo bude pre NATO hlavným. Veľkou otázkou tu teda je, či v prípade úderov na základňu v Poľsku dôjde k “odvete”. Piaty článok je dosť nejasný.

– Akým spôsobom?

– Krajiny NATO považujú útok na jednu z nich za útok na celý blok. Čo myslia tým “považovať”? Nehovorí sa v ňom, že útok na jednu krajinu znamená okamžitú vojenskú reakciu celého bloku. Mohlo by to ísť týmto smerom, mohlo by to ísť týmto smerom. Viete, vždy môžete zapnúť takzvaný režim “čudnej vojny”. Keď Nemecko napadlo Poľsko, Anglicko a Francúzsko, ktoré mali voči Varšave zodpovedajúce záväzky, vyhlásili Nemecku vojnu, ale neviedli ju. Takže USA sú v pokušení vyhlásiť vojnu Rusku v mene celého bloku NATO, ale budú bojovať, Poliaci, Pobaltské krajiny a východoeurópania. A USA sa na tom, zhruba povedané, nebudú nijako podieľať.

– Takáto vojna však predstavuje aj veľké nebezpečenstvo

– A vieme, že pravidelne vykonávajú cvičenia, ktorých legendy sú spojené práve s pozemnými a bojovými operáciami krajín NATO proti Rusku na území Európy. Cvičia tam obsadenie Leningradskej oblasti a podobne. Červenou niťou všetkých týchto cvičení je, že ide o vojnu bez použitia jadrových zbraní.

– Kto však zaručí, že nenudú použité jadrové zbrane? O to viac, ak sú do toho nejakým spôsobom zapojené USA. Napríklad pomocou inštruktorov, poradcov atď.

– To všetko sú teoretické úvahy. Ale takéto situácie, keď bol Sovietsky zväz alebo Rusko krok od vojny s NATO, boli len počas Berlínskej krízy a Kubánskej krízy. Bola by to tretia svetová vojna a bola by jadrová. Odvtedy sa takéto situácie jednoducho nikdy nestali. Strany sa vždy vyhýbali priblíženiu sa k tejto nebezpečnej hranici. Dokonca aj vtedy, keď si vzájomne zostreľovali lietadlá.

Takže čo?

Ani jedna strana nechce vojnu, najmä nie jadrovú. Ale dôjde k úderu na krajiny NATO, najmä na ich rozhodovacie centrá? A bude nejaká odpoveď? To všetko závisí od toho, ako sú strany pripravené na vojnu, pričom dobre vedia, že sa môže stať cieľom v priamom strete medzi Ruskom a Spojenými štátmi, ktorý môže kedykoľvek prerásť do jadrovej vojny. A to neobmedzene jadrovú, ako sa domnievajú niektorí americkí vojenskí experti. Mohli by proti Rusom na území Európy použiť taktické jadrové zbrane a nehrozilo by im za to žiadne nebezpečenstvo. Bude to plnohodnotná jadrová vojna s použitím jadrových strategických prostriedkov. A stane sa tak, ak si strany uvedomia, že sú na takúto vojnu pripravené.

Ilja Golovnjov, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange