Site icon Spolok ARCHA o.z.

Na POMOC podnikavým ľuďom v aplikačnej praxi 2a

Druhá časť na tému : Možnosti a podmienky pokračovania v podnikaní po smrti živnostníka

Namiesto úvodu organizačná poznámka. 2. časť má 2 kapitoly. Prvá je určená pozostalým (po smrti živnostníka).

Druhá, všetkým, aj ostatným „pozostalým“, ktorí roky neslobody a útrap prežili bez ujmy na (fyzickom) zdraví. Aby sme lepšie porozumeli fungovaniu zákona, ktorý nie je možné nájsť v Zbierke zákonov, zákonu KAUZALITY. Aby sme (názorne) lepšie pochopili následky diania, ktorému sme boli v tomto období vystavený – skrz príčiny. Aby sme videli, ako je dôležité, aby sme sa v živote týmto zákonom riadili. Zákonom, ktorý tak málo využívame alebo vôbec. Na škodu svoju i nás všetkých..

V tejto kapitole má však prednosť zákon živnostenský.

I. kapitola

1. Podmienky „vykonávania“ živnostenského oprávnenia

1.1. VŠEOBECNÉ podmienky pre prevádzkovanie živnosti

Dedič zo závetu alebo dedič zo zákona, ktorý je oprávnený prevádzkovať živnosť od smrti podnikateľa až do šiestich mesiacov po ukončení dedičského konania (pozostalý manžel bez časového obmedzenia), na základe živnostenského oprávnenia zomrelého podnikateľa nie je zo zákona povinný spĺňať všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti:

ktoré živnostenský zákon predpisuje splniť každej inej osobe hodlajúcej prevádzkovať živnosť na základe vlastného živnostenského oprávnenia. Ak však osoba oprávnená na pokračovanie v podnikaní po zomrelom živnostníkovi nespĺňa uvedené podmienky, je v takomto prípade povinná ustanoviť (fyzickú) osobu v postavení ZODPOVEDNÁHO ZÁSTUPCU, ktorá tieto podmienky spĺňa. So súčasným pripomenutím, že v tomto prípade nejde o klasický inštitút „zodpovedného zástupcu“, ako ho upravuje živnostenský zákon vo význame náhradnej osoby pre chýbajúcu odbornú spôsobilosť záujemcu o prevádzkovanie regulovanej živnosti.

V tomto prípade ide o zodpovedného zástupcu vo význame „univerzálnej“ náhradnej osoby (aj) pre prípad nespĺňania všeobecnej podmienky pokračovateľa v prevádzkovaní živnosti (vykonávateľa živnostenského oprávnenia). Ako to napríklad platí za týchto jedinečných okolností aj v prípade možnej chýbajúcej podmienky morálnej spôsobilosti (bezúhonnosti).

1.2. Podmienky ODBORNEJ spôsobilosti

Požiadavkou na možné vykonávanie živnostenského oprávnenia oprávneným okruhom osôb je splnenie odbornej spôsobilosti, ak ju živnostenský zákon ustanovuje. Ten ustanovuje podmienky odbornej spôsobilosti v prípade spomínaných tzv. regulovaných živností, t. j. v prípade prevádzkovania ohlasovacej remeselnej a viazanej živnosti. U remeselných živností v úprave § 21 a 22 živnostenského zákona. U viazaných živností, ako sú uvedené v prílohe č. 2 tohto zákona, je požadovaná odborná spôsobilosť uvedená pri každej živnosti zvlášť.

Ak ju osoba oprávnená na pokračovanie v podnikaní po zomrelom živnostníkovi nespĺňa, je povinná ustanoviť (fyzickú) osobu v postavení zodpovedného zástupcu, ktorá tieto podmienky spĺňa. V prípade SPRÁVCU DEDIČSTVA zákon trvá (iba) na splnení (osobitnej) podmienky odbornej spôsobilosti. V prípade, ak ju nemá, obdobne platí, že správca dedičstva musí ustanoviť osobu zodpovedného zástupcu, ktorá tieto podmienky spĺňa.

2. TRVANIE živnostenského oprávnenia

Trvanie živnostenského oprávnenia nadobudnutého na meno zomrelej osoby a tým aj jeho vykonávanie rieši živnostenský zákon diferencovane podľa osobného statusu oprávnenej osoby.

2.1. U testamentárnych a zákonných dedičov a správcu dedičstva sa živnostenské oprávnenie prolonguje na dobu určitú.

V oboch prípadoch dochádza k zániku oprávnenia na vykonávanie živnostenského oprávnenia zomrelej osoby živnostníka a tým aj k právnemu zániku podnikateľského subjektu, ktorého živnostenské oprávnenie oprávnená osoba vykonáva, dňom, kedy dôjde k právnej skutočnosti predpokladanej zákonom.

V prípade pokračovania v podnikaní je ňou :

u oprávneného testamentárneho alebo zákonného dediča, pokiaľ ním nie je pozostalý manžel/manželka, je buď:

u správcu dedičstva deň ukončenia dedičského konania.

Tieto právne účinky vznikajú zo zákona.

2.2. U pozostalého manžela sa prolonguje živnostenské oprávnenie na dobu neurčitú.

V tomto prípade živnostenský zákon, s prihliadnutím na splnenie požadovanej účasti pozostalého manžela/manželky na majetku používanom na prevádzkovanie živnosti (čo je splnené vždy, ak nedošlo ((počas)) manželstva po dohode k ZÚŽENIU BSM vo vzťahu k majetku predmetného podniku alebo k jeho súdnemu zrušeniu na návrh toho z manželov, ktorý oprávnenie získal) umožňuje pokračovať v prevádzkovaní živnosti bez časového obmedzenia, teda aj po uplynutí 6-tich mesiacov po ukončení dedičského konania.

V tomto význame teda dochádza zo zákona k (definitívnemu) zániku živnostenského oprávnenia a tým aj k právnemu zániku podnikateľského subjektu dňom smrti pozostalého manžela/ky, bez právneho významu na čas okamihu smrti.

2.3. Postavenie vykonávateľa živnostenského oprávnenia neprechádza na dedičov pozostalého manžela/ky

Osobitne treba upozorniť na to, že oprávnenie pozostalého manžela/manželky pokračovať v prevádzkovaní živnosti v rozsahu a za uvedených podmienok neprechádza zo zákona na osoby v ďalšom priamom rade osôb, ktoré sa stanú DEDIČMI majetkového podielu, ktorý sa používa na prevádzkovanie príslušnej živnosti/í.

V tomto význame platí, že trvanie živnostenského oprávnenia – ktoré nadobudla (zomrelá) osoba, na ktorej meno bolo vydané osvedčenie o ŽP (živnostenský list alebo koncesná listina, ktoré sa vydávali do 30.6.2010) a ktorého vykonávateľom sa stala oprávnená osoba pozostalého manžela/manželky – sa po jeho/jej smrti nepredlžuje a teda ani neprechádza na ich pozostalé dieťa alebo deti.

3. Preukazovanie práva na vykonávanie živnostenského oprávnenia

Preukazom o práve na vykonávanie živnostenského oprávnenia zostáva naďalej „Osvedčenie o živnostenskom oprávnení“ alebo (aj) „Živnostenský list“ alebo „Koncesná listina“, ak boli tieto preukazy vydané na meno zomrelej osoby do 30.6.2010. Nevyhnutnou súčasťou tohto dokladu však musí byť autorizačná doložka o „osvedčenom“ práve oprávnenej osoby vystupovať a konať v mene a záujme živnostníka, na ktorého meno bol príslušný doklad o živnostenskom oprávnení vydaný.

3.1. Oprávnenej osobe sa vydáva autorizačný preukaz

Z právnych dôvodov je možné a z praktických (obchodných a úradných) dôvodov je potrebné, aby právo na vykonávanie živnostenského oprávnenia oprávnenou osobou autorizoval príslušný živnostenský úrad a vykonal o tejto právne významnej skutočnosti zápis do živnostenského registra. Forma autorizácie nie je osobitne určená. Možno na ňu uplatniť obdobný postup, ako platí v prípadoch zápisov zmien v náležitostiach Osvedčenia o živnostenskom podnikaní.

V tomto význame je dôvodná autorizácia osobitného právneho stavu úradným záznamom (výnimočne tomu bolo aj vyznačením uvedenej skutočnosti priamo na doklade o živnostenskom oprávnení). V takom prípade s povinným uvedením obsahových zmien a formálnych náležitostí (s uvedením mena, priezviska a funkcie osoby, ktorá zápis vykonala na jeho zadnej strane, ak to príslušný preukaz živnostenského oprávnenia umožnil).

3.2. Autorizácia práva na vykonávanie živnostenského oprávnenia po ukončení dedičského konania

Vykonanou (úradnou) zmenou dokladu o živnostenskom oprávnení vydanom na meno zomrelej (fyzickej) osoby sa autorizuje sa zásadne nová právna skutočnosť. Jej obsah je výsledkom dedičského konania, v rámci ktorého došlo k definitívnemu usporiadaniu majetku používaného na prevádzkovanie živnosti (živností). Dokladom svedčiacim o výsledku dedičského konania, ktoré je podkladom pre autorizáciu nového právneho stavu, je právoplatné uznesenie o dedičstve alebo osvedčenie o dedičstve s účinkami právoplatného uznesenia o dedičstve.

S poukazom na to, že príslušná oprávnená osoba pokračuje v podnikaní základe nadobudnutia majetkového podielu používaného na prevádzkovanie živnosti, súčasťou autorizačnej doložky (úradného záznamu) je doplnok k existujúcemu obchodnému mena zomrelého živnostníka, deklarujúcim novo vzniknutý modifikovaný – majetkový aj právny – stav.

Označenie „právny nástupca“ sa nemusí uviesť v autorizačnej doložke v prípade, ak pokračovateľom v podnikaní po ukončenom dedičskom konaní bude osoba v postavení podnikateľa, ktorá – v súlade s úpravou živnostenského zákona – neprejaví záujem podnikať pod obchodným menom zomrelého živnostníka, ale iba pod svojím. Už v postavení podnikateľa, bez ohľadu právnu formu podnikania a bez právneho významu, o ktorú z oprávnených osôb pôjde.

(koniec 2. časti, 1. kapitoly)

Exit mobile version