Na Capitol Hill sa začalo hovoriť o možnosti vystúpenia USA z NATO.
Americké noviny „The Hill“, ktoré sa zaoberajú prácou amerického Kongresu, prezidenta a výkonných orgánov, uverejnili 25. novembra článok Brucea Feina, šéfa firmy pre styk s americkou vládou a pre styk s verejnosťou „The Lichfield Group“, s nadpisom „Kongres musí ukončiť vojnu na Ukrajine vystúpením Spojených štátov z NATO“.
Myšlienková línia je určite zaujímavá. Kongres tak môže podľa autora zmeniť NATO „z mohutného duba na neškodný žaluď“, ktorý v Rusku nevyvoláva strach. Uvádza dokonca dosť starý historický príklad: tvrdí, že v roku 1798 Kongres zrušil zmluvu s Francúzskom, takže vystúpenie zo severoatlantického vojenského bloku nebude v činnosti zákonodarcov ničím novým. Bruce Fein dokonca vyslovuje pre Američana odvážnu myšlienku, že blok NATO sa v roku 1991 po zničení svojho strategického protivníka v podobe ZSSR stal zbytočným.
V článku sa píše, že Spojené štáty pri zotrvaní v NATO a vysielaní členov tohto bloku k hraniciam Ruska vyprovokovali V. Putina k ofenzíve na Ukrajine. Ukrajina má za cieľ rozšíriť zónu vojenského obkľúčenia Ruska a vytvoriť medzi jej vodcami pocit nebezpečenstva, dokonca väčšieho, ako keď karibská raketová kríza v roku 1962 vystrašila americkú administratívu.
Vystúpením z NATO, tvrdí Bruce Fein, by Kongres odstránil hrozbu, ktorá viedla k vojenskej akcii na Ukrajine a zmiernil ambície USA na „zmenu režimu“ v Rusku. Pripomínajúc dobre známe (Spojené štáty sú lokomotívou NATO, zvyšok krajín sú len prívesky), Bruce Fein ubezpečuje, že rozhodnutie Kongresu o vystúpení USA z NATO umožní Putinovi dokončiť operáciu na Ukrajine a konštatovať, že ciele operácie boli dosiahnuté.
Autor článku v „The Hill“ si všíma každoročný nárast amerických výdavkov na „bezpečnosť“, ktoré už dosahujú 1,7 bilióna dolárov, a píše, že odchod z NATO umožní Spojeným štátom ušetriť miliardy dolárov namiesto toho, aby ich posielali do ukrajinskej „čiernej diery“. Vojna zatiaľ nevykazuje žiadne známky konca v blízkej budúcnosti. Ani bez USA ako člena severoatlantického bloku však Rusko nebude pre európskych členov aliancie hrozbou. Rovnako ako ruská armáda nevykazuje veľké úspechy na Ukrajine, vojenské výdavky Ruska sú oveľa nižšie ako celkové výdavky európskych členských krajín NATO, hrubý domáci produkt Európskej únie je osemkrát vyšší ako HDP Ruskej federácie.
Čo znamená objavenie sa takéhoto článku po úspechu Republikánskej strany USA v strednodobých parlamentných voľbách? „The Hill“ je vplyvný orgán orientovaný na vrchol americkej vládnucej triedy. Takéto „neštandardné“ publikácie sa v tejto edícii neobjavujú náhodou. Je logické predpokladať, že za článkom sa skrývajú kruhy, ktoré nabrali kurz na cestu von z konfliktu s Ruskou federáciou s cieľom sústrediť sily čínskym smerom. Ak je stret medzi Spojenými štátmi a Čínou skôr či neskôr nevyhnutný, potom sa Washington chce v každom prípade vyhnúť „vojne na dvoch frontoch“. Čína medzitým pomaly, ale isto oblieha Taiwan a chvíľa stretu sa blíži.
Nakoniec, „variant Feina“, ak by bola realizovaný, by Amerike umožnil oslabiť európskeho konkurenta a odstrániť Európsku úniu z prvého radu svetových „mocných centier“.
Publikácia v „The Hill“ je s najväčšou pravdepodobnosťou podvrh. Čiastočne však odhaľuje boľavé miesta v medzinárodnom postavení Spojených štátov. Bude zaujímavé sledovať reakciu Európanov na myšlienku vyjadrenú v „The Hill“.
Dmitrij Sedov, FSK
* zdroj