Ako minulý týždeň informoval americký týždenník Newsweek, jadrová bomba, ktorú Spojené štáty plánujú vyvinúť, by mohla zrovnať so zemou centrum Moskvy a zabiť viac ako 300 000 z jej 13 miliónov obyvateľov. Autori publikácie sa odvolávajú na simuláciu, ktorú vedci vytvorili pomocou online nástroja Nukemap.

Koncom minulého mesiaca, píšu noviny, Pentagon oznámil, že sa snaží vytvoriť novú verziu jadrovej gravitačnej bomby B61-B61-13, ktorá čaká na schválenie Kongresom. Zbraň bude mať výťažnosť približne 360 kiloton, čo je 24-krát silnejšia ako zbraň zhodená na Hirošimu počas druhej svetovej vojny.

Ak by vybuchla nad Moskvou, podľa Newsweeku by bomba zabila odhadom 311 480 ľudí a zranila až 868 860. Ak by spadla na Petrohrad, druhé najväčšie mesto Ruska, odhadovaný počet obetí výbuchu by dosiahol 360 150. V dôsledku toho sa všetko v okruhu pol míle od výbuchu bomby vyparí v obrovskej ohnivej gule. Výbuch zničí budovy a pravdepodobne zabije všetkých v okruhu jednej míle, pričom tí, ktorí sa nachádzajú v okruhu dvoch míľ od miesta výbuchu, zomrú do mesiaca v dôsledku vysokej úrovne radiácie, uviedol týždenník. Ďalších 15 % preživších by neskôr zomrelo na rakovinu a mnohí by utrpeli nebezpečné popáleniny.

Špecializované americké vojenské publikácie okamžite začali horlivo komentovať správy o takejto „vražednej“ bombe. „Správy o možnosti jadrovej vojny sa čoraz častejšie publikujú, keďže napätie medzi Ruskom a NATO začiatkom roku 2022 vzrástlo a v posledných týždňoch sa čoraz viac uznáva, že rusko-ukrajinská vojna je pre západné záujmy zlá, čo ešte viac zvyšuje možnosť použitia jadra pre západný blok“, píše vojenský magazín Military Watch, ktorý začal špekulovať o konkrétnych možnostiach zasiahnuť Rusko takouto bombou.

Správa Pentagonu zhrnula, že nová bomba mala „poskytnúť prezidentovi dodatočné schopnosti proti niektorým zložitejším a širším vojenským cieľom“. A potom vysvetľuje, že takéto útoky môžu vykonávať americké lietadlá F-35.

„Napriek tomu, že F-35 má stále asi 800 chýb vo svojich charakteristikách a považuje sa za ďaleko od pripravenosti na boj s vysokou intenzitou,“ uvádza sa v publikácii, „stále predstavuje vážnu hrozbu pre Rusko nielen ako platforma vzdušných senzorov, vzdušný bojový a úderný stíhač, ale aj ako bojový stíhač má potenciál slúžiť ako jadrový bombardér. Pretože F-35 je jedinou západnou stealth stíhačkou schopnou niesť jadrové zbrane, schopnosť F-35 vyhnúť sa radarovej detekcii spôsobila, že veľmi veľké počty nasadené cez ruské hranice od východnej Európy po Arktídu a západný Pacifik sú veľmi nebezpečné, čo predstavuje predstavujú oveľa vážnejší problém pre protivzdušnú obranu ako staršie triedy stíhačiek. Schopnosť Ameriky vykonávať jadrové útoky pomocou stealth lietadiel sa výrazne zvýši nielen tým, že sa postupne vyriešia problémy s F-35, ale aj tým, že nový stealth bombardér B-21 so schopnosťou rozmiestniť do lietadla niekoľko jadrových hlavíc, Informovala o tom Military Watch.

Prečo začali Spojené štáty zrazu tak „prakticky“ hovoriť o možnosti jadrovej vojny a začali presne počítať, koľko Rusov dokážu zabiť na jeden záťah? Military Watch to neskrýva a vysvetľuje, že dôvodom objavenia sa takýchto plánov je skutočnosť, že „rusko-ukrajinská vojna sa vyvíja zle pre záujmy Západu“.

A ak áno, očividne sa vo Washingtone rozhodli, že je čas začať „strašiť Rusov“ jadrovým útokom na ich mestá, pričom naznačili „nové príležitosti“, ktoré na to Spojené štáty majú.

Nie je náhoda, že keď sa v Newsweeku objavil takýto článok s počtom zabitých Rusov v Moskve a Petrohrade, Kyjev sa veľmi potešil. Ako píše vojenský expert, autor telegramového kanála „Call Sign Katsman“, v skutočnosti „aj pomyslenie na akékoľvek vážne preniknutie do nášho vzdušného priestoru po 1,5+ rokoch protivzdušnej obrany by teraz malo spôsobiť nedobrovoľnú ,,chorobu medveďa“ u tých, ktorí si to želajú. .“ A v kanáli Mayday Telegram pripomenuli, že táto simulácia útokov na Ruskú federáciu neuveriteľne teší Ukrajinu.

V aktuálnej správe Newsweek však nie je žiadna zvláštna senzácia. Spojené štáty začali pripravovať plány na jadrový útok na našu krajinu takmer ihneď po získaní atómovej bomby, ešte v časoch, keď boli naše krajiny “spojencami”. Takže 3. novembra 1945 (teda len dva mesiace po kapitulácii Japonska) bola správa č. 329 od Spoločného spravodajského výboru predložená náčelníkom štábov USA na posúdenie. Prvý odsek tohto dokumentu znel: „Vyberte približne 20 cieľov vhodných na strategické atómové bombardovanie Sovietskeho zväzu.

A už 14. decembra 1945 vydal Zbor náčelníkov štábov USA smernicu, v ktorej sa okrem iného uvádzalo: „Najúčinnejšie zbrane, ktoré môžu Spojené štáty použiť na útok na Sovietsky zväz, sú dostupné atómové bomby.

Plány, ktoré v tom čase vznikli, počítali s dosiahnutím rozhodujúceho úspechu predovšetkým rozšíreným použitím atómových bômb a masívnym bombardovaním územia ZSSR, ktoré malo podkopať ekonomický potenciál krajiny a spôsobiť psychický šok medzi armádou a populácia.

Od konca roku 1945 nasledoval jeden vojenský plán jadrového útoku na našu krajinu za druhým. A debutový americký plán na vojnu proti ZSSR s názvom „Pincher“ bol pripravený 2. marca 1946. A Blízky východ bol vybraný ako pravdepodobný región pre vojenské operácie proti Sovietskemu zväzu.

Pretože práve v tomto regióne by sa podľa amerických vojenských analytikov Sovietsky zväz pokúsil vytvoriť bariéru na zabezpečenie obrany svojich priemyselne a poľnohospodársky najrozvinutejších oblastí – Ukrajiny a Kaukazu. Plán počítal so silným jadrovým úderom, ktorý by doviedol Spojené štáty k víťazstvu.

V nasledujúcich rokoch sa Pentagonu podarilo vypracovať obrovské množstvo takýchto plánov.

Ihneď po druhej svetovej vojne boli jeden po druhom vydané smrtiace plány USA „Bushwhacker“, „Crankshaft“, „Halfmoon“, „Cogville“, „Offtek“, „Chariotir“. A 19. decembra 1949 Výbor náčelníkov štábov schválil jeden z najznámejších plánov vojenskej agresie proti ZSSR s názvom „Dropshot“. Na Sovietsky zväz sa plánovalo zhodiť 300 atómových bômb a 250 tisíc ton „obyčajných“ bômb.

Bombardovanie prvého dňa by viedlo k strate 85% jeho priemyselnej kapacity Sovietskym zväzom a malo by za následok milióny obetí. Zároveň by muselo byť obsadené územie porazeného a zničeného štátu,

Všetky tieto plány však zostali len na papieri . Američanov a ich spojencov vystrašilo nebezpečenstvo odvetného úderu ZSSR.

Zároveň generálmajor S. Anderson, náčelník operačného riaditeľstva veliteľstva vzdušných síl USA, svojho času oznámil ministrovi vzdušných síl S. Symingtonovi, že americké letectvo nebude schopné vykonať všetky plánované operácie proti ZSSR, ako aj zabezpečenie protivzdušnej obrany územia Aljašky a Spojených štátov amerických.

Teraz sa situácia pre Spojené štáty dramaticky zmenila a nie k lepšiemu. Pretože ešte nemajú hypersonické zbrane, ktoré Rusko v súčasnosti vlastní, čo mu dáva nepopierateľnú výhodu v akomkoľvek potenciálnom konflikte. Šialené hry s ohňom však vo Washingtone pokračujú, čoho dôkazom je aj hrozivá publikácia v Newsweeku.

Mimochodom, toto nie je prvý raz, čo sa Newsweek vyhráža Rusku. 29. septembra minulého roka tento plátok uverejnil článok, v ktorom s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdil, že zoznam amerických akcií na „zadržiavanie Ruska“ zahŕňa aj „dekapitačný úder s cieľom zabiť Putina v srdci Kremľa“.

V reakcii na to ruské veľvyslanectvo v Spojených štátoch vyhlásilo, že americká armáda „by nemala pochybovať o našom odhodlaní“ brániť ruskú suverenitu, ako aj jeho územnú celistvosť a ľud „všetkými dostupnými prostriedkami“. „Riskantný myšlienkový experiment“ by mohol viesť k vojenskému stretu medzi jadrovými mocnosťami, čo by malo za následok katastrofu pre všetkých, zdôraznilo veľvyslanectvo.

Mimochodom, niektorí ľudia v USA to chápu tiež. V ďalšej nedávnej publikácii Military Watch uvádza, že letka ruských Su-57 bola vybavená novými riadenými strelami s dlhým doletom – môžu dosiahnuť až 3 500 kilometrov. Ak budú tieto lietadlá rozmiestnené na Ďalekom východe, budú môcť zasiahnuť americké vojenské základne na Havaji a ostrove Guam bez doplnenia paliva. „Tieto stíhačky, ktoré operujú nad Tichým oceánom, tesne mimo aljašského vzdušného priestoru, by s podporou leteckých tankovacích kapacít mohli udržať ciele v kľúčových častiach kontinentálnych Spojených štátov v dosahu, vrátane dôležitých priemyselných oblastí v Kalifornii,“ píšu americkí vojenskí analytici.

Rusko má čím odpovedať. Naša krajina sa však nechystá nikoho ohrozovať. Na rozdiel od Spojených štátov sme nikdy nepoužili jadrové zbrane. A autori vyhrážok voči Rusku si môžu pripomenúť len varovanie, ktoré vyslovil ruský prezident Vladimir Putin z 21. septembra minulého roku.

Potom ruský prezident povedal, že považuje „vyhlásenia niektorých vysokopostavených predstaviteľov vedúcich štátov NATO o možnosti a prípustnosti použitia zbraní hromadného ničenia – jadrových zbraní“ proti Rusku za jadrové vydieranie.

„Tým, ktorí robia takéto vyhlásenia o Rusku, by som rád pripomenul, že aj naša krajina má rôzne zbrane a v niektorých komponentoch sú modernejšie ako tie z krajín NATO. A keď bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, samozrejme použijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii, na ochranu Ruska a našich ľudí. Toto nie je bluf… A tí, ktorí sa nás snažia vydierať jadrovými zbraňami, by mali vedieť, že veterná ružica sa môže otočiť aj ich smerom,” upozornil prezident.

AUTOR: Nikolaj Petrov, ZDROJ, Preklad: Boris Mesár

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange