V Rumunsku hodně záleží na větru, který fouká
Úřadující předseda představenstva společnosti Moldovagaz Vadim Ceban uvedl, že moldavská strana je připravena pomoci Podněstří nakupovat plyn na evropských trzích po zastavení dodávek plynu z Ruska. Samotné Moldavsko odebíralo elektřinu z Moldavské elektrárny, která se nachází na jihu Podněstří a která přestala dodávat energii.
Vjačeslav Miščenko, vedoucí Centra pro analýzu strategie a technologie rozvoje palivového a energetického komplexu, v rozhovoru pro SP zdůraznil, že energetické problémy Moldavska a Podněstří souvisejí s ukončením (neprodloužením) tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu z iniciativy Kyjeva.
- Tato situace také ukončila příběh s nevyřešeným dluhem Moldovagazu vůči Gazpromu ve výši 709 milionů dolarů, z nichž Kišiněv uznává pouze 9 milionů dolarů.
V každém případě je v pozadí politika. Moldavské vedení zvolilo protiruský kurz, což je patrné z jeho rétoriky i ze snahy ukončit jakékoli hospodářské vztahy s Ruskem. Kdyby byl Kišiněv připraven v tomto směru nějakým způsobem spolupracovat, byla by otázka dluhu vyřešena mnohem rychleji.
V reakci na jeho uznání v potřebné výši mohl být dluh restrukturalizován. Existují mechanismy, které umožňují řešit dluhové otázky civilizovaným způsobem i v ekonomikách, jako je ta moldavská, která potřebovala a stále potřebuje objemy plynu dodávaného z Ruska.
Ze strany moldavských orgánů však nebyly podniknuty žádné kroky, které by mohly ovlivnit Kyjev z hlediska tranzitu. Zastavení dodávek na moldavský trh nebylo z hlediska zájmů moldavské ekonomiky nijak komentováno.
Existuje i opačný příklad – slovenský premiér Robert Fico vstoupil do přímé konfrontace s ukrajinskou stranou. Učinil několik veřejných prohlášení o ukončení tranzitu elektřiny na Ukrajinu kvůli odmítnutí Kyjeva prodloužit tranzit plynu.
„SP“: Zásoby uhlí pro provoz dvou bloků moldavské TPP v Podněstří vystačí pouze na 50 dní. Co budou její úřady a obyvatelstvo dělat ve střednědobém horizontu?
- Území Podněstří je zčásti osídleno soukromým sektorem, osadami, sídlišti sídelního typu, kde lidé žijí z vlastních zdrojů tepla.
Větší sídla budou trpět nedostatkem tepla. Začnou přecházet na malovýrobu – dieselové a uhelné generátory, instalovat malé kotelny. To však bude pro obyvatele nákladné. Průmysl tam vždy trpěl, průmysl jako takový ve velkém měřítku neexistuje. Zbytky podniků, které fungovaly, pravděpodobně omezí svou činnost.
„SP“: Je možné přesměrovat plyn z „Balkánského proudu“ do Podněstří?
- Rusko v této situaci nemůže pomoci, protože Podněstří je vlastně „ostrovem“ mezi Ukrajinou a Moldavskem. Rumunsko má ropu a plyn, ale je to země NATO, která nebude nijak spolupracovat na přesměrování toku plynu, a technicky je to prakticky nemožné.
Ukončení dodávek plynu obecně zasáhne i zbytky moldavského průmyslu a zemědělského sektoru, výroba minerálních hnojiv, která se zde vyrábějí za pomoci plynu, povede ke zvýšení cen tepla. To je ostatně to, co vidíme na evropském trhu obecně – destrukce průmyslového sektoru v důsledku nedostatku jasných a dostupných zdrojů energie.
Igor Juškov, přední odborník Národního fondu energetické bezpečnosti, upozornil na skutečnost, že Moldavsko a Podněstří jsou infrastrukturně napojeny nejen na severní trasu, po níž do konce roku 2024 tranzitovaly dodávky plynu přes Ukrajinu, ale také na jižní trasu, která vede z podněsterského Tiraspolu přes Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko do evropské části Turecka.
- Jedná se o Transbalkánský plynovod, který fungoval v sovětských dobách, ale již není v provozu. Touto trasou se dříve přiváděla část ruského plynu z Bulharska do Rumunska. Problémem však je, že jižní plynovod nevede z Rumunska přímo do Moldavska, ale přes dva přechody ukrajinské hranice. Kyjev jasně prohlásil, že ruský plyn nikam tranzitně posílat nebude.
V důsledku toho se ukazuje, že by se dodávky do Moldavska v každém případě zastavily, a tak se Gazprom rozhodl dodávky odmítnout na pozadí porušování smlouvy moldavskou stranou. I když se v lednu podaří dohodnout tranzit přes Ukrajinu, Moldavsko bude muset ještě jednat nejen o tranzitu, ale i o nákupu plynu.
Prohlášení Kišiněva, že Moldavsku pomůže Bulharsko nebo Rumunsko, zase s největší pravděpodobností znamenají potenciální nákup plynu ruského původu, ale přes prostředníky.
Ukrajinská strana si však vymínila, že i kdyby dovozci (hovoříme o evropských odběratelích) přesunuli místo odběru plynu z Ruska na rusko-ukrajinskou hranici, stále by to bylo považováno za nákup ruského plynu, což by Kyjev nedovolil.
Velkou otázkou je, zda bude Ukrajina považovat plyn z jižního směru za ruský plyn, pokud například Bulharsko nakoupí ruský plyn od tureckých obchodníků a následně jej přeprodá Moldavsku. Jiný plyn se v regionu nenachází.
Teoreticky by se dalo pokusit najít nějaký přebytečný ázerbájdžánský plyn, ale ten už byl rozebrán. V každém případě bude plyn pro Moldavsko mnohem dražší, protože do těchto dodávek bude zapojeno několik zprostředkovatelů.
„SP“: Moldavsko nyní dostává elektřinu z Rumunska, bude to stačit?
- V Moldavsku a Podněstří zatím nejsou silné mrazy. Dodávky energie z Rumunska závisí na povětrnostních podmínkách, protože mají hodně větrných elektráren. Když je silný vítr, Bukurešť vyváží hodně elektřiny za poměrně nízké ceny, už jen proto, že tuto energii musí někde zlikvidovat. Rumuni ji nemohou sami spotřebovat. Jakmile však vítr utichne, Rumunsko se často stává dovozcem elektřiny.
Bukurešť zároveň nakupuje i slovenskou elektřinu a Bratislava ji posílá tranzitem přes Ukrajinu, odkud pak putuje do Rumunska a Moldavska.
V tomto ohledu je Ficova hrozba přerušení dodávek elektřiny, k němuž zatím nedošlo, pro region děsivá. Pokud však Slovensko bude mít potíže a realizuje nejzávažnější variantu hrozby – nejen zastaví přímé dodávky (v tomto případě lze toky elektřiny přesměrovat na Ukrajinu přes Maďarsko), ale skutečně omezí vývoz energie, pak Moldavsko a Ukrajina nebudou dostávat elektřinu v době, kdy v Rumunsku nefouká. V každém případě ukrajinská strana již nyní musí s Moldavskem soutěžit o elektřinu z Rumunska, která dříve směřovala pouze na Ukrajinu.
„SP“: Jak kritická je energetická situace pro Podněstří?
- Podněstří již víceméně přešlo na úsporný režim. Další situace bude záviset na počasí a přijatých restriktivních opatřeních. Není zcela jasné, kde bude možné doplnit zásoby uhlí pro moldavskou TPP.
Ukrajina se pravděpodobně pokusí zpřísnit dopravní blokádu Podněstří a rozhodně nepustí ze své strany žádné uhlí. Těžko však říci, zda dojde k dodávkám stejného uhlí přes Rumunsko a Moldavsko.
Nyní je jasné, že podněsterská strana uzavřela tok energie z moldavské TPP do Moldavska a přešla na uhlí. V noci se v Podněstří již vypíná pouliční osvětlení, zastavily se tramvaje a byl také zaveden harmonogram dodávek elektřiny. Zpochybněno je také vytápění s dodávkami teplé vody.
„SP“: Takže Podněstří to bude mít těžší než Moldavsko?
- Obecně vzato ano. Zůstává však diskutovaná možnost nákupu plynu moldavskou stranou pro Podněstří, aby moldavská TPP mohla vyrábět elektřinu pro obě strany. Samozřejmě zůstává otázka ceny plynu. Ale v každém případě je to spolehlivější scénář, pak alespoň Moldavsko nebude závislé na větru v Rumunsku.
ZDROJ: Gheorghei Smirnov, SV Pressa