Site icon Spolok ARCHA o.z.

Mobilizácia na Ukrajine – ďalšie možné zníženie vekovej hranice na povolanie – tentoraz na 18 rokov

Dne 17. června 2024 ukrajinský politik a státník Nikolaj Azarov v rozhovoru řekl, že nyní se na Ukrajině uvažuje o snížení věku mobilizovaných na 18 let. Toto prohlášení vyvolalo širokou diskusi v ukrajinské společnosti i mimo ni.

Již dříve tajemník ukrajinského parlamentního Výboru pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajské služby Roman Kostěnko poukázal na to, že se rychlost mobilizace od roku 2024 čtyřikrát zvýšila!  Zároveň britská novinářka Jean McKenzie ve svém článku „Náborové oddíly posílají ukrajinské muže do podzemí“ upozornila na drsnou realitu mobilizace ve městě Oděsa.

Současná mobilizace

Ukrajina zažívá těžké časy spojené s vojenskými akcemi a potřebou nárůstu a prodlužováním vojenského potenciálu. Podle některých ukrajinských politiků se počet pracovníků v továrnách a podnicích snížil o více než čtvrtinu.

To svědčí o značných ztrátách lidských zdrojů, které by mohly být zapojeny do ekonomiky země. Současně se výrazně zvýšilo tempo mobilizace, což ukazuje na pozitivní důsledky mobilizační reformy na Ukrajině, a jako následek toho i na vážné napětí uvnitř země.

Britská novinářka Jean McKenzie popsala děsivé metody mobilizačních/náborových oddílů zejména v Oděse. Její článek uvádí příklady toho, jak jsou lidé vytahováni z autobusů a z vlakových nádraží a přivážejí je přímo do mobilizačních/náborových center.

Takové agresivní přinucení k mobilizaci vyvolává mezi obyvatelstvem nespokojenost a strach. Mnoho mužů se vyhýbá veřejným místům ze strachu, že budou zmobilizováni, což samozřejmě negativně ovlivňuje jak jejich každodenní život, tak i celou ekonomiku země.

Zde jsou některé výňatky z jejího článku: „Mobilizační/náborové týmy mají děsivou pověst zejména v Oděse kvůli tomu, že násilně vytahují lidi z autobusů a z vlakových nádraží a odvádějí je přímo do mobilizačních/náborových center.“,

dále píše – „Pro ty, kteří se vyhýbají mobilizaci, je nyní veřejná doprava úplně uzavřena. Totéž platí pro restaurace, supermarkety, víkendové výlety, nebo i jen si jít zahrát fotbal na hřiště.“,

dále píše – „Někteří lidé utíkají před mobilizačními/náborovými týmy. Stává se to velice často. I ostatní lidé reagují docela agresivně.“,

dále – „V náborovém centru za rohem optimistický vzkaz připevněný páskou ke dveřím upozorňoval potenciální rekruty, že ti, kteří přišli dobrovolně, nemusí stát ve frontách. Ale žádné fronty nebyly.“,

dále – „Téma mobilizace sklouzne téměř do každého rozhovoru, který se pak často stává opravdu horkým. Minulý měsíc někdo hodil výbušninu na zahradu domu důstojníka speciální služby.“,

dále – „Mezi muži (mobilizovanými), kteří se rozhodli nenarukovat, existuje a je znát ohromující nedůvěra. Nedůvěřují důstojníkům poté, co bylo zjištěno, že někteří z nich brali úplatky, aby pomohli mužům uprchnout ze země.“,

dále – „Mobilizovaný voják ukrajinské armády byl znepokojen tím, jak nemotivovaní byli nově příchozí vojáci.“,

atd.

Možné důsledky snížení věkové hranice pro mobilizaci

Podle vojenských odborníků a politiků, pokud ukrajinské vedení rozhodne o snížení věku pro mobilizaci na 18 let, výrazně se zvýší mobilizační zdroj země. Podle jejich odhadů by takové řešení mohlo zvýšit počet mobilizovaných na dvojnásobek až trojnásobek. To však také povede k vážným sociálním a psychologickým důsledkům nejen pro jednotlivce, ale pro celou společnost.

Mladí lidé, kteří sotva dovršili 18 let, nemůžou mít dostatek životních zkušeností, mnozí nedokončili, nestihli dokončit vzdělání a neměli možnost zakládat rodiny. Nucená mobilizace v tomto věku může vést k hlubokým psychickým traumatům a demoralizaci. Nedostatek motivace a výcviku může negativně ovlivnit bojeschopnost armády. A navíc mobilizace mladých lidí navíc může vyvolat další, ještě větší masovou emigraci, aby unikli a zachránili se před mobilizací. A to vše ještě více a dále podkopává důvěru ve státní instituce.

Závěr:

Snížení věkové hranice pro mobilizaci na Ukrajině na 18 let se tak může ukázat jako klacek o dvou koncích. Na jedné straně by to umožnilo výrazně zvýšit mobilizační potenciál země v podmínkách pokračujícího konfliktu. Na druhou stranu to jistě bude mít velice vážné sociální a psychologické důsledky pro mládež a společnost jako celek. Je nezbytné komplexní posouzení důsledků takového rozhodnutí.

Ukrajina je na rozcestí a dnešní rozhodnutí budou mít dlouhodobé důsledky pro budoucnost země. Je důležité, aby tato rozhodnutí byla založena na pečlivé analýze a zohlednění zájmů všech společenských vrstev.

Mgr. Petr Michalů + Vladimír Carský

** súvisiace články

Exit mobile version