Taraba sľubuje tvrdý zásah
Keď sa súčasní ministri ujímali svojich rezortov, mnohí asi ani netušili, čo všetko po svojom predchodcovi nájdu. Alebo lepšie – po predchodcoch. Lebo „vláda odborníkov“ Ľudovíta Ódora s problémami na ministerstvách nijako nepohla. Ministrom životného prostredia bol počas vlád Igora Matoviča (bývalé OĽaNO) a Eduarda Hegera (Demokrati) Ján Budaj a ten okrem „zabudnutého“ splácania zmlúv na ministerstve pre Tomáša Tarabu (SNS/ Život-NS) nechal onakvejšie problémy. Okrem iného aj množstvo podvodných či fiktívnych poistných zmlúv. Teraz koalícia odobrila ich vypovedanie, z čoho sa teší aj minister.
Pri podvodných poistných zmluvách nejde vôbec o malé sumy. Koalícia sa preto zaviazala prijať nové pravidlá. Tarabu prekvapuje, že médiá, ani opozícia sa o problematiku vôbec nezaujímajú. Taraba však sľubuje, že kompetentní budú mať čo vysvetľovať orgánom činným v trestnom konaní. Ako také poistné zmluvy vznikajú, vysvetlil len pred nedávnom Zoroslav Kollár vo videu, ktoré venoval „aristokratovi“ Jarovi Naďovi, exministrovi obrany. Čo s takýmito zmluvami a s tými, čo ich podpisovali? Tarabovi voliči v tom majú jasno.
Pre médiá nezaujímavá téma
„Som rád, že koalícia súhlasí s vypovedaním poistných zmlúv, kde boli rôzni makléri a zaviazala sa prijať nové pravidlá poisťovania, kde už sa nebude môcť poisťovať podvodne majetok, ktorý nemá hodnotu. Považujem to za veľký úspech, že táto téma, ktorú sme masívne odhalili na ministerstve, získala váhu aj na úrovni premiéra a ideme ju systematicky riešiť. Je zaujímavé, ako sa tejto témy nechcú venovať ani média a podivne ani opozícia. Vedia veľmi dobre prečo,“konštatuje Taraba na sociálnej sieti. V statuse vyčíslil, že po prehodnotení poistných zmlúv by Slovenský vodohospodársky podnik len pri jednej položke ušetril až 500-tisíc eur.
Neboli v tom nevinne
Taraba o fiktívnom poistení majetku bez hodnoty, alebo v odpisoch hovoril už dlhší čas. Ide o veci za 99 miliónov eur, teda len na tomto rezorte prišli daňoví poplatníci o viac ako 86 miliónov. Keď sa informoval v zahraničí ako to funguje na jednotlivých rezortoch, tak zistil, že žiadne poistenie štátneho majetku neexistuje a už vôbec nie cez maklérov a ich dvadsaťpercentné provízie.
„Tieto podvody sa asi ťažko mohli diať bez vedomia a súhlasu predošlého vedenia ministerstva a Slovenský vodohospodársky podnik pod vedením pána Glindu a iných verím, že budú mať čoskoro polícii čo vysvetľovať. A nielen pri poistkách. Viac čoskoro,“ avizuje minister. Tarabov postup ocenil aj podnikateľ Zoroslav Kollár. Ten v jednom zo svojich videí, venovanom Jaroslavovi Naďovi. Podľa Kollára podvodné poistné za celú existenciu SR nik neriešil.
Veľa vyberú, málo platia
Kollár vysvetľuje, ako také poistné funguje, že poisťovňa vyberie čo najviac, no platí čo najmenej.
„Pri poistení majetku sú do systému poistenia zaangažovaní takzvaní poistní makléri. To sú ľudia, ktorých platí poisťovňa za to, že vybavia uzatvorenie poistnej zmluvy a potom zabezpečujú riešenie poistných udalostí v prospech klienta,“ priblížil Kollár s tým, že o jedného klienta bojujú takmer dve desiatky poisťovní. Aj ministerstvá a štátne inštitúcie si zabezpečujú poistenie individuálne. Hoci sa to javí, ako ekonomický nezmysel Kollár upozorňuje, že tak to vôbec nemusí byť.
Vox populi: Zosobnite im to
Pod statusom Tomáša Tarabu sa rozbehla živá diskusia. Z nej vyplýva, že voliči by to na ministrovom mieste kompetentným najradšej zosobnili. Ľudia skrátka sú za vyvodenie osobnej hmotnej zodpovednosti.
„Celé kvičanie opozície je len kvôli tomu, že sú odrezané peniaze pre nich. Ešte treba doklepnúť to, aby niesli zodpovednosť za to, čo napáchali. Verím, že sa to už začalo riešiť,“reaguje Viktor.
** súvisiace články