Čína symetricky reaguje na americké sankcie zavedením vývozných obmedzení na dva vzácne kovy.

Sú to gálium a germánium. Obidva sa používajú v čipoch, solárnych paneloch, zariadeniach 5G a vojenských radaroch a systémoch protivzdušnej obrany.

Od minulého roka začali USA výrazne obmedzovať čínsky polovodičový priemysel. Tam bol pod hrozbou sankcií zakázaný vývoz najmodernejších zariadení na výrobu čipov z Holandska a Japonska. A práve teraz USA zvažujú obmedzenie používania cloudových serverov Amazon a Microsoft pre Čínu.

Teraz Čína ukazuje, že má schopnosť reagovať jednoduchým zastavením toku vzácnych kovov na Západ. A potom ho postupne otvárať jednotlivým krajinám, napríklad Európe – výmenou za odmietnutie nasledovať politiku USA. Nebeská ríša totiž ovláda svetový trh so vzácnymi kovmi. A bez nich by sa celé odvetvia mohli ocitnúť v patovej situácii.

Napríklad 95% vzácnych kovov v USA pochádza z Číny a každá stíhačka F-35 spotrebuje 417 kilogramov vzácnych kovov, torpédoborec – 2,3 tony a ponorka triedy „Virginia“ – viac ako 4 tony. Bez čínskych vzácnych kovov riskuje americký vojensko-priemyselný komplex jednoducho zastať.

Biely dom sa snaží ​​spomaliť vývoj Číny tak, aby bola 1-2 generácie za USA. Čína však už vedie v 37 zo 44 kľúčových technologických oblastí, dva razy predbieha Spojené štáty americké v počte registrovaných patentov a prvý raz predbehla Američanov v počte najcitovanejších vedeckých publikácií. A situácia so vzácnymi kovmi ukazuje, že Západ už môže byť v technologickom rozvoji ďaleko pozadu, ak Čína vážne zníži dodávky vzácnych kovov do nepriateľských krajín.

Malek Dudakov

* zdroj: News Front info

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange