Britská centrálna banka vydala varovanie pred kolapsom: „Máte 3 dni na predaj aktív“
(J.D. Heyes, Natural News) Tento týždeň sa objavili ďalšie dôkazy, že finančný systém Západu balansuje na pokraji kolapsu, zatiaľ čo Európania sa obávajú, že túto zimu nebudú mať dostatok dostupnej energie na vykurovanie svojich domovov.
Počas prejavu vo Washingtone, guvernér Bank of England (britskej centrálnej banky) Andrew Bailey varoval, že „nestabilita na trhu presahuje záťažové testy bánk“, čo je samo osebe desivé.
Stabilita britského finančného systému je vážne ohrozená
Guvernér britskej centrálnej banky (BoE) zdôraznil, že existuje „vážne riziko pre stabilitu britského finančného systému“ a dodal, že program intervencií na záchranu penzijných fondov je len „dočasný“.
Následne guvernér BoE povedal doslova bombu.
„Moja správa zainteresovaným fondom a všetkým firmám je, že máte ešte tri dni. Musíte to zvládnuť. Podstatou finančnej stability je, že súčasné zásahy centrálnej banky sú len dočasné. Nebudú predĺžené,“ povedal v mrazivom varovaní, ktoré vyvolalo otrasy na finančných trhoch po celom svete.
„Obávam sa, že sa to musí urobiť v záujme finančnej stability,“ dodal podľa BBC.
Medzitým, podľa denníka Financial Times, toto je dôvod, prečo investori neobchodujú s britskými štátnymi dlhopismi: „Investori tvrdia, že neochota niektorých subjektov nakúpiť väčšie množstvá britských vládnych dlhopisov je čiastočne dôsledkom prístupu Bank of England k nákupom. Centrálna banka nakupovala len štátne dlhopisy na úrovni blízkej prevládajúcej trhovej úrovni a odmietla ponuky, ktoré považovala za príliš drahé. Investori môžu získať o niečo lepšiu cenu predajom svojich dlhopisov centrálnej banke a nie na voľnom trhu, ale rozdiel sa meria v malých zlomkoch percentuálneho bodu. Na oplátku však musia čeliť neistote, či Bank of England skutočne prijme ich ponuku na odpredaj, alebo prípadne nechá banku držiacu nechcené štátne dlhopisy na pospas trhu, kde sa cena medzitým mohla pohnúť v ich neprospech.“
O britské štátne dlhopisy zrazu nemá nikto záujem
„Klienti nemajú radi neistotu – hovoria, že berú na seba riziko, za čo požadujú primeranú odmenu,“ povedal jeden zlatý obchodník z veľkej investičnej banky.
„Štátne dlhopisy predáte kdekoľvek, kde je o nich záujem – no z Bank of England neprichádza žiadny záujem o ich kúpu.“
„Spôsob, akým centrálna banka štruktúrovala túto intervenciu, je taký, že môžu nakupovať aktíva len vtedy, ak ľudia dávajú ponuky. Ale dnes ponuky nikto nedáva,“ poznamenal Craig Inches, vedúci oddelenia úrokových sadzieb a hotovosti v Royal London Asset Management.
Po komentároch guvernéra Bank of England vyslovených vo Washingtone sa začal vážny výpredaj aktív, čím sa pripravila pôda pre to, čo mnohí považujú za kolaps obrovských rozmerov v nie príliš vzdialenej budúcnosti.
Ak sa nestane nejaký zázrak, kolaps je nevyhnutný, pretože deštruktívny cyklus sa už začal – s poklesom globálnych mien sa americký dolár stáva silnejším a ako sa americký dolár stáva silnejším, tým viac globálnych mien klesá na hodnote.
„Prichádza to (kolaps), pretože v minulosti to tak vždy bolo,“ napísal v pondelok na Twitteri Michael Burry a dodal: „Je hádankou, ako to mohol nevidieť každý, kto je starší ako 40 rokov. Odpoveď je: chamtivosť.“
BBC ďalej poznamenala:
„Organizácia pre dozor nad dôchodkovými fondami, Asociácia dôchodkov a celoživotného sporenia, už skôr varovala pred predčasným ukončením intervenčnej pomoci centrálnej banky.
Navrhla, aby bola podpora predĺžená do 31. októbra 2022, kedy má kancelár Kwasi Kwarteng podrobne spresniť svoj ekonomický plán a vysvetliť, ako vyrovná verejné financie. Jeho vyhlásenie by mali sprevádzať nezávislé prognózy o vyhliadkach pre britskú ekonomiku.“
„Ako centrálna banka od začiatku jasne uviedla, jej dočasné a cielené nákupy vládnych dlhopisov sa skončia 14. októbra 2022,“ zopakoval v stredu hovorca Bank of England.
„Guvernér centrálnej banky potvrdil toto stanovisko a urobil to úplne jasne smerom ku komerčným bankám. Po 14. októbri 2022 budú k dispozícii iné nástroje, vrátane nového TECRF, na zmiernenie tlaku na likviditu,“ dodal hovorca centrálnej banky.
Autor: J.D. Heyes, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
* prevzaté z badatel.net
** súvisiace články:
- Austrálska centrálna banka krachuje – priznala prepad rezerv a straty na dlhopisoch
- V Číne už začal beh na banky. Ide o predzvesť masívneho ekonomického kolapsu?