Vo väčšine sa našli rakovinotvorné látky. To azda nie je ani možné
Cena masla bola vlani veľkou témou, pretože sa zdalo, že už bude neustále rásť. Odborníci napriek tomu vyzývali k pokoju, pretože táto potravina má tendenciu k veľkým cenovým výkyvom. To vidíme aj teraz, keď zase rýchlo klesá a dostáva sa na viac-menej normálne úrovne a nie je vylúčené, že pôjde aj pod ne.
Našli sa zlé veci
Pravdou ale je, že ľudia sú na cenu masla právom citliví. Nakupujú ho totiž pravidelne, pretože ide o jednu zo základných potravín. Ako sa ale ukazuje, cena nemusí byť hlavným problémom tejto potraviny. Dlhú dobu sa neriešila jej kvalita a tá teraz podľa všetkého veľmi hapruje.
Prinajmenšom to zistil rozbor renomovaného nemeckého časopisu Öko Test. Ten sa zameral na kontrolu najpredávanejších masiel na tamojšom trhu, z ktorých niektoré sa dostávajú v rámci exportu aj k nám. Nejde ani tak o to, ktorá značka pochybila, pretože tentoraz v tom idú prakticky všetci, čo dáva tušiť, že pôjde o širší problém, ktorý sa zrejme nebude týkať iba nemeckého masla.
Autori testu konštatujú, že ide o najhoršie výsledky za dobu, kedy sa tieto rozbory robia. Testovaných bolo celkom 20 masiel, pričom celých 17 z nich dostalo veľmi zlé hodnotenie. Mnoho výrobkov potom doslova prepadlo ako z hľadiska chuti, tak aj skutočného zloženia.
Ako sa to tam dostalo?
Naozaj znepokojujúci bol ale významný nález minerálnych olejov prakticky vo všetkých skúmaných maslách, konkrétne v 19 z 20, čo ukazuje na systémový problém. Nejde o nič zanedbateľné. Minerálne oleje sa usadzujú v tele a mnohí sú presvedčení o tom, že sú rakovinotvorné.
Napokon, v potravinách ako takých nemajú minerálne oleje čo robiť. Napriek tomu sa do nich môžu v určitom množstve dostať, avšak na to je stanovený limit vo výške 2 mg/kg v prípade tukov a olejov, kam spadajú aj maslá. Tento limit však zatiaľ reálne nikto nekontroluje. Zrejme aj vďaka tomu mohlo dôjsť k tomu, že testované maslá obsahovali až desaťkrát viac minerálnych olejov.
Pýtate sa, ako je to možné?
Niektoré hypotézy tvrdia, že sa tieto látky do masla dostávajú z výrobných strojov. Jeden z výrobcov však vykonal vlastné testy, na základe ktorých zistil, že na vine by mohli byť obaly, ktoré sú navoskované a napustené rôznymi látkami. Zistilo sa pritom, že čím dlhšie maslo v obale je, tým pravdepodobnejší je zvýšený výskyt minerálnych olejov. Z toho vyplýva, že najlepšie je konzumovať čerstvé maslá, ktoré majú dátum spotreby do dvadsiatich dní od výroby. Lenže na trhu sú aj ďalšie maslá, ktoré môžu prejsť zmrazením a predávať sa napríklad aj rok po vyrobení.
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz