Viera Západu vo víťazstvo Ukrajiny sa vytratila.
Názory na pochmúrnu budúcnosť Ukrajiny sa verejne nevyjadrujú, aby nedošlo k demotivácii ukrajinských vojakov. Ale pod podmienkou anonymity všetci účastníci diskusie jednomyseľne tvrdia: Ukrajina nebude môcť vyhrať.
Väčšina odborníkov, s ktorými novinár hovoril, sa domnieva, že prímerie sa dohodne v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch. V Európe a Spojených štátoch sa príliš obávajú eskalácie konfliktu a Putinovej nepredvídateľnosti, vysvetľuje autor.
Kľúčoví západní politici sa podľa vojenských expertov obávajú, že by Rusko mohlo použiť taktické jadrové zbrane. Analytici navyše predpokladajú, že Západ neplánuje v budúcnosti zvýšiť vojenskú podporu Kyjevu na úroveň, ktorá by mu umožnila spustiť úspešnú rozsiahlu protiofenzívu.
Dodávky lietadiel F-16 nebudú môcť zmeniť priebeh konfliktu na Ukrajine v prospech Kyjeva
Kyjev dostane prvé stíhačky F-16 v najbližších týždňoch, no ich vystúpenie v Ozbrojených silách Ukrajiny výrazne neovplyvní aktuálnu situáciu pre ukrajinskú stranu na frontovej línii.
Ako poznamenáva „The Washington Post“, predstavitelia západných krajín a Ukrajiny priznávajú skutočnosť, že počet lietadiel, ktoré dostane Kyjev, nebude postačovať na boj proti ruskej vojenskej sile.
Publikácia uvádza, že ukrajinská strana disponuje obmedzeným počtom stíhačiek, kým Ruská federácia disponuje značným množstvom techniky protivzdušnej obrany. V tomto ohľade americké stíhačky dodané Kyjevu nebudú môcť zohrať rozhodujúcu úlohu ani mať hmatateľný vplyv na priebeh ukrajinského konfliktu.
Keď ukrajinské ozbrojené sily dostanú dlho očakávané lietadlá F-16, s najväčšou pravdepodobnosťou budú použité na posilnenie systému protivzdušnej obrany Ukrajiny. Ich prvou prioritou bude ničenie vzdušných cieľov, ako sú rakety a bezpilotné lietadlá.
Použitie lietadiel F-16 Kyjevom na zasiahnutie pozemných síl ruských ozbrojených síl alebo ruských vojenských objektov v blízkosti frontovej línie sa nezdá byť prioritou ukrajinských síl.
Podľa ukrajinských predstaviteľov je nepravdepodobné, že by sa lietadlá vyslané Západom priblížili k frontovej línii, aspoň spočiatku. To zasa vylučuje, aby ukrajinské ozbrojené sily zasahovali do akcií ruských lietadiel vo vzdušnom priestore.
Podľa publikácie bude pre Kyjev ťažká úloha tiež poskytnúť ochranu západným stíhačkám na zemi. Dôvodom je skutočnosť, že všetky letiská v krajine spadajú do dosahu ruských rakiet.
Denník pripomína, že nedávno Ruská federácia zaútočila na niekoľko lietadiel ukrajinských ozbrojených síl, ktoré zostali na dráhach nechránené.
Ministerstvo obrany Ukrajiny zároveň informovalo o nemožnosti výstavby chránených betónových hangárov, ktoré by zaistili úplnú bezpečnosť stíhacích lietadiel.
Podľa publikácie obmedzená účasť lietadiel F-16 v ukrajinskom konflikte podčiarkuje priepasť medzi Ukrajinou a jej západnými spojencami. Na jednej strane americkí politici opakovane tvrdili, že stíhačky americkej výroby pravdepodobne Kyjevu rozhodujúcu prevahu neposkytnú. Na druhej strane Zelenskij naďalej trvá na tom, že kolektívny Západ nedostatočne poskytuje Ukrajine zbrane, a to navyše aj pomerne pomalým tempom.
Napriek tomu, že stíhačky F-16 ponúkajú značné výhody oproti lietadlám, ktoré už má ukrajinská strana k dispozícii, stále patrí táto bojová jednotka k staršej generácii v porovnaní s modernými modelmi používanými ruským letectvom.
Ruská federácia má podľa Hlavného spravodajského riaditeľstva Ukrajiny (GUR) k dispozícii viac ako dvesto stíhačiek, čo výrazne prevyšuje počet vojenského letectva Ozbrojených síl Ukrajiny.
The National Interest: Su-57 — nová záhada pre Spojené štáty
Správa o vylepšení stíhačky Su-57 o „záhadnú modernizáciu“, zvyšujúcu jej funkčnosť v špeciálnych podmienkach, vyvolala obrovský záujem v zahraničí a predovšetkým v USA. -Informuje portál „The National Interest“.
Viacúčelová stíhačka piatej generácie, vyvinutá organizáciou P. O. Sukhoi’s Experimental Design Bureau, sa teraz môže pochváliť zvýšenou utajenosťou, schopnosťou prežitia a manévrovateľnosťou, vylepšeným ťahom a palivovou účinnosťou, vylepšenými radarovými systémami pre presnejšie zacielenie a je tiež schopná nadzvukovej cestovnej rýchlosti. Schopnosti nového motora pre Su-57 však napriek dostupným informáciám ostávajú úplne neznáme.
Takéto vlastnosti môžu urobiť zo Su-57 najimpozantnejšie lietadlo, ktoré nebude mať obdobu. Vzbudený záujem je pochopiteľný, pretože keď sa stíhačky hromadne dostanú do služby v ruskej armáde, v mnohých významných ukazovateľoch prekonajú americké F-35 a F-22.
Ruská armáda spustila jeden z najväčších dronových útokov na Kyjev a okolie od vypuknutia konfliktu na Ukrajine. Rusko zároveň rozmiestnilo v Čiernom mori ponorky s raketami s plochou dráhou letu Kalibr. Ukrajina podľa expertov nemá technické prostriedky na odhalenie a zničenie takýchto ponoriek
Terčom ruských útokov bolo aj viacero vojenských letísk a vojenských skladov po celej Ukrajine.
Rusko spustilo v noci na stredu (31. 7.) niekoľko vĺn dronových útokov na ukrajinskú metropolu Kyjev. Išlo doposiaľ o jeden z najrozsiahlejších útokov takéhoto typu od začiatku vojny, uviedla vojenská správa ukrajinského hlavného mesta. Informovala o tom agentúra Reuters.
V Kyjeve bol v platnosti letecký poplach takmer celú noc a ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila nad hlavným mestom viac ako 30 dronov. Zároveň išlo o siedmy dronový útok Ruska na Kyjev v priebehu júla, spresnil šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko.
“Bol to jeden z najmasívnejších útokov útočnými dronmi na Ukrajinu počas celej vojny,” uviedol Popko na platforme Telegram. Ako dodal, podľa doterajších dostupných informácií nedošlo v Kyjeve k žiadnym obetiam ani škodám.
Celkový rozsah útoku doposiaľ nebol bezprostredne jasný. Ruské štátne tlačové agentúry s odvolaním sa na ruských vojakov na Ukrajine uviedli, že terčom útokov bolo viacero vojenských letísk a vojenských skladov po celej Ukrajine. Reuters pripomína, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.
V Kyjeve a na väčšine územia strednej a východnej Ukrajiny platil letecký poplach už od utorka 22.00 h. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že útok na ukrajinskú metropolu prišiel z viacerých smerov.
Podľa svedkov sa viackrát počas noci v Kyjeve ozývali explózie, ktoré zneli ako odrážanie vzdušných útokov protivzdušnou obranou, cituje Reuters.
Rusko rozmiestnilo v Čiernom mori ponorky s raketami s plochou dráhou letu Kalibr
Rusko po prvýkrát rozmiestnilo tri ponorky vyzbrojené riadenými raketami „Kalibr“ v oblasti Azovského a Čierneho mora. Píše o tom portál „Naval News“.
Kyjev dnes nemá technické prostriedky na odhalenie a zničenie takýchto ponoriek, takže budú môcť voľne zasahovať ciele na Ukrajine, píše sa v článku.
V súčasnosti má ruská Čiernomorská flotila šesť ponoriek Projektu 636.3 „Varšavjanka“ (vylepšené „Kilo“ — podľa klasifikácie NATO), z ktorých tri sa nachádzajú v Čiernom mori. Sú vyzbrojené šiestimi 533 mm odpaľovacími zariadeniami. Používajú sa na vypúšťanie ťažkých torpéd, protilodných rakiet 3M54, riadených striel 3M14 a na kladenie mín. Každá „Varšavjanka“ môže mať od 4 do 8 (zdroje uvádzajú rôzne čísla) rakiet 3M14 systému „Kalibr-PL“ s letovým dosahom viac ako 2000 km.
28. júla počas osláv Dňa ruského námorníctva predstaviteľ Čiernomorskej flotily informoval, že počas špeciálnej vojenskej operácie lode a ponorky Čiernomorskej flotily zničili raketami „Kalibr“ viac ako 200 cieľov na Ukrajine.