Ivan Štubňa: Manipulácia cien s energiou na svetových trhoch je produktom bankovej mafie

USA/UK/EU: Spôsob manipulácie s elektrickou energiou a cenami sa viditeľne testuje už od roku 2013. Wall Street sa už vtedy začala pripravovať na energetickú krízu vyvolanú energomafiou a bankovým sektorom.

Investičná skupina Energy Capital Partners (ECP) Novom Anglicku, ktorá využíva offshore investičné techniky vyhýbajúce sa daniam a má hlboké väzby na Goldman Sachs, zaplatila 650 miliónov dolárov za získanie troch komplexov elektrární, vrátane druhej najväčšej elektrárne v Novom Anglicku Brayton Point v Massachusetts. Elektrárne kúpili s veľkými daňovými úľavami. Pár týždňov po nákupe tejto uhoľnej megaelektrárne asi 350 demonštrantov „čistou náhodou“ protestovalo a žiadalo jej zatvorenie z environmentálnych dôvodov. A už v októbri 2013 prišlo oznámenie, že elektráreň zatvoria. V roku 2017 sa tak po realizácii etáp odstavovania stalo. V roku 2020 ju zbúrali a v júli 2022 prezident Joe Biden predniesol oslavnú reč na jej zbúranie a environmentálny význam.

Prečo by niekto míňal stovky miliónov dolárov na kúpu druhej najväčšej elektrárne v Novom Anglicku, a potom rýchlo podnikal kroky na jej odstavenie? Zrušenie elektrárne zdôvodňovali vekom, náchylnosťou na poruchy, nízkym výnosom a pod. Odpoveď je ale jednoduchá. Najlepším spôsobom, ako zarobiť obrovské peniaze, je zníženie dodávok energie. To vytvára nedostatok počas špičky dopytu, ako sú horúce letné večery alebo chladné zimné dni, čo spôsobuje rast cien. Aj nepatrný výpadok medzi dostupnou ponukou elektriny a dopytom zákazníkov má za následok obrovské cenové skoky. Umelé znižovanie ponuky energie vytvára násobné zvyšovanie ceny. A, samozrejme, zisky. Energia je citlivá komodita a podmienka udržania existujúceho komfortu života.

Odporcovia zatvorenia elektrárne Brayton Point v dokumentoch predložených Federálnej energetickej regulačnej komisii uviedli, že spotrebitelia a podniky v Novom Anglicku minú až o 2,6 miliardy dolárov ročne viac na elektrinu. Len v Kalifornii stáli manipulácie na trhu každého obyvateľa viac ako 1300 dolárov, čo predstavuje celkovú záťaž asi 45 miliárd dolárov. Rovnica je jednoduchá. Menej elektrární, menšie náklady na prevádzku, vyššie ceny – a obrovské zisky.

Kto stál za týmto energetickým procesom? Riadiacimi partnermi ECP sú vysoko sofistikovaní bývalí finančníci z Wall Street: veteráni Goldman Sachs, viceprezidenti a riaditelia firmy sú absolventmi JP Morgan, Morgan Stanley, Bank of America, Credit Suisse a ďalšie finančné obry.

Tento príklad je len malým kúskom mozaiky podvodov finančných magnátov a celosvetovej bankovej mafie. Myslieť si, že banky hája záujmy celého spektra svojich klientov je najväčší omyl posledných 20 rokov. V r. 2014 obžalovali z porušovania protimonopolného zákona určením cien a obmedzením hospodárskej súťaže na trhu so swapmi, čo viedlo k úverovým zlyhaniam v hodnote zhruba 21 biliónov dolárov, tieto subjekty: Bank of America Corp, Barclays Plc, BNP Paribas SA, Citigroup Inc, Credit Suisse Group AG, Deu­tsche Bank AG, Goldman Sachs Group Inc, HSBC Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland Group Plc. a UBS AG. Ďalšími obžalovanými sú International Swaps and Derivatives Association a Markit Ltd, ktorá poskytuje služby oceňovania úverových derivátov.

Ďalšími príkladmi manipulácie Wall Street a bankovej chobotnice sú bankové manipulácie s derivátmi za viac ako trilión dolárov či manipulácia s úrokovými sadzbami. Royal Bank of Scotland bola medzi šiestimi spoločnosťami, ktorým Európska únia v roku 2014 udelila rekordnú pokutu 1,7 miliardy eur za manipuláciu úrokových sadzieb spojených s LIBOR-om. Kombinované pokuty za manipuláciu jenov LIBOR a EURIBOR, referenčnú sadzbu na peňažnom trhu pre euro, sú doteraz najväčšími pokutami pre bankové kartely v EÚ. LIBOR je priemerná úroková sadzba vypočítaná z odhadov predložených poprednými bankami v Londýne, napr. Barclays, Citibank, Deutsche Bank, Royal Bank of Canada a pod. Každá banka odhadovala, koľko by sa jej účtovalo, keby si požičala od iných bánk. Na základe tejto úrokovej sadzby sa uskutočňovalo mnoho medzibankových operácií na dennej báze po celom svete. Sadzba sa prepočítavala pre päť mien – libru, dolár, euro, jen, švajčiarsky frank. Uvedené odhady určenia sadzieb mali vychádzať aj z medzibankových operácií. Mnoho finančných inštitúcií odvodzovalo svoje vlastné úrokové sadzby od LIBOR-u. Odhaduje sa, že v derivátoch naviazaných na LIBOR bolo cca 350 biliónov dolárov. LIBOR sa tiež používal v prípade úrokových swapov, opcií, depozitných certifikátov alebo variabilných úrokových sadzieb pre hypotéky.

Od roku 2021 je LIBOR postupne obmedzovaný a v roku 2023 by mal prestať fungovať úplne. Dôvodom mala byť zle aplikovaná metodika, ktorá mala na svedomí prijímanie nesprávnych záverov z odborných odhadov bánk. V skutočnosti bol LIBOR utlmený z dôvodu realizácie bankových podvodov. Svetový bankový sektor sa potichu snaží zniesť LIBOR zo sveta, aby nevznikla panika na bankových a komoditných burzách.

Nielen energie

Na trhoch sú podobne manipulované všetky strategické suroviny a tovary: ropa, plyn, urán, elektrická energia, zlato, platina, striebro atď. Z finančných produktov sú to národné meny, hypotéky, štátne pokladnice prepojené celosvetovo bankovým sektorom. Bývalé syndikáty americkej a talianskej mafie musia blednúť závisťou.

AUTOR: Ivan Štubňa

* prevzaté z cz24.news

By ARCHA

Secured By miniOrange