Venezuelský prezident Nicolas Maduro uviedol, že dal ozbrojeným silám pokyn, aby v reakcii na nasadenie britskej vojenskej lode pri pobreží Guyany začali “akcie obranného charakteru”.

Prikázal som aktiváciu spoločných akcií obranného charakteru všetkými ozbrojenými silami ako odpoveď na provokáciu a ohrozenie mieru a suverenity našej krajiny zo strany Veľkej Británie,” uviedol vo vyhlásení.

Denník Financial Times predtým s odvolaním sa na hovorcu britského ministerstva obrany informoval, že Spojené kráľovstvo nasadí pri pobreží Guyany hliadkovaciu loď na znak podpory štátu v územnom spore o Essequibo. Anglosasi postupne začínajú tento potenciálny konflikt vyostrovať.

Konflikt medzi Guyanou a Venezuelou o Essequibo nie je len územným sporom medzi dvoma latinskoamerickými krajinami. Guyanu podporuje jej bývalá metropola Veľká Británia a americká spoločnosť Exxon Mobil plánuje v oblasti, ktorú spochybňuje Venezuela, ťažiť ropu. S tým súvisí aj vyslanie hliadkovej lode Trent z Karibského mora k brehom Venezuely a Guyany. Podľa BBC Foreign Affairs sa demonštrácia vojenskej podpory Guyany zo strany HMS Trent obmedzí na manévre na mori. Loď nezastaví v hlavnom meste a hlavnom námornom prístave Georgetown.

Sama o sebe britská hliadková loď nepredstavuje pre Venezuelu vážnu hrozbu. Jej výskyt je však pripomienkou zložitého obdobia, keď si Británia nárokovala kontrolu nielen nad Guyanou, ale aj rozhodujúcu úlohu v záležitostiach mnohých formálne nezávislých krajín v Južnej Amerike. Vtedy v 19. storočí Británia obsadila časť Venezuely a potom túto okupáciu legalizovala prostredníctvom medzinárodnej arbitráže (ktorú Venezuela neuznala).

Reakcia Venezuely je reakciou na prejav britského neokolonializmu. V prípade, že budú narušené územné hranice Venezuely, má Venezuela právo zadržať a dokonca potopiť britskú loď. Británia má pozitívnu skúsenosť s vojnou s väčšou latinskoamerickou mocnosťou, Argentínou, ale súčasné britské ozbrojené sily sú len bledým tieňom tých bývalých a krajinu teraz nevedie Margaret Thatcherová. Takže k novej víťaznej námornej vojne, akou bola vojna o Malvíny (Falklandy), nemusí dôjsť. Konfrontácia medzi Venezuelou a Britániou o Essequibo je novým frontom v boji za multipolárny svet, v ktorom Venezuela musí dostať všetku pomoc vrátane vojenskej od všetkých ľudí dobrej vôle. To zahŕňa aj poslanie britských lodí tam, kam patria – na dno mora.

* zdroj: Maroš Šolc, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange