V pravidelné relaci na Tsargrad.tv si k besedě na aktuální téma pozval redaktor Jurij Proňko ekonoma Michaila Chazina – vyšel z toho zajímavý rozhovor plný pozoruhodných informací, z něhož pro vás vybírám…
Proč vůbec bylo nutné zvýšit cenu úvěru?
Je to výsledek ekonomických a politických faktorů. Ekonomický je zřejmý – v zemi zničehonic začal hospodářský růst, což na Západě vyvolalo jisté překvapení a pak rozladění. A tak bylo rozhodnuto, že optimální variantou bude neúnosně zdražit úvěr a v tom směru byla provedena určitá operace. Byl tam jistě nějaký plán, ale celá situace se u nás velmi rychle přelila do politiky. No a proto uvažovat o věci s hlediska ekonomiky je zbytečné, protože mezi sebou bojují různé mocenské skupiny a všichni chápou, že v polovině října budou muset být přijata nějaká důležitá rozhodnutí. Někteří se bojí ztráty významných pozic, jiní je zase chtějí získat a já nevidím možnost k úvahám, jak by to vše mělo dopadnout. Zřejmé je jedno: – z hlediska ekonomického se situace vymkla kontrole.
Při posuzování určité situace je třeba si nejdřív vyjasnit, jaké objektivní a subjektivní důvody k ní vedou. Bývají objektivní, subjektivně ekonomické (kdy někdo chtěl vyvolat krizi, aby z ní nějak ekonomicky vytěžil) a nakonec krize spojené s politickými okolnostmi. Jako ekonom mohu hodnotit první dva z nich: – objektivní důvody pro krizi nebyly, přičemž ale došlo k deformaci statistiky, aby se dokázalo, že ty důvody jsou.
Jaké důsledky pro ekonomiku země bude mít počínání centrální banky (BR) ?
Protože jsme už hovořili o tom, že od počátku bylo stimulem pro řadu ruských úředníků (včetně vedení BR) počínání MMF, a kdo chce, může si na internetu vyhledat příslušné dokumenty s odkazy – se závěrem, že je nutné devalvovat rubl. Dál byla ta situace řešena tak jak řešena byla, protože k tomu nebyly objektivní důvody, vyvolalo to zpočátku určité vzrušení. Budou vyhlášena opatření k povinnému prodeji devizových tržeb (což už byl zavedeno hned po zahájení SVO, ale pak bylo zrušeno). Ti kdo povinný prodej devizových tržeb zrušili, jistě věděli, proč to dělají, ale posuzovat to není moje věc, ale věc orgánů činných v trestním řízení. Dále pak byly prováděny různé kroky, které ovšem měly vedlejší účinky – uvedu příklad:
Máte obranný průmysl, který je vázán na státní obranné zakázky. Je ho výrobky sestávají z desítek tisíc komponentů, které většinou vyrábějí velké i malé firmy stojící mimo vojensko-průmyslový komplex (VPK), které obranný kontrakt nemají. V důsledku devalvace a zdražení úvěrů jim rostou ceny, což zdražuje jejich produkci pro VPK, který se brání, protože zakázka má pevnou cenu a peníze budou až z finální produkce, takže jim nebudou stačit. Takže mají na výběr: – buď nezdražovat a zkrachovat, nebo jim VPK musí rozdíl kompenzovat, anebo odmítnou vyrábět pro VPK. Ten ale minfin odbyde tím, že je vše podle zákona o rozpočtu… A máme tu ohrožení produkce obranného průmyslu, které musí někdo řešit.
Takže se začínají pokládat nepříjemné otázky těm, kteří devalvaci a zvýšení sazby organizovali, typu: „kdo to bude kompenzovat?“ – a já Vás ujišťuji, že tato věc tam vůbec nikoho nenapadla – snad kromě MMF, ale to my nevíme. No a ti, kteří sedí na minfinu to jistě nevědí a ti, kteří se zabývají makroekonomikou, nemají ponětí o tom, jak je vystavěn zbrojní průmysl a zbrojní zakázka, a ti, kteří se tam zbrojními zakázkami zabývají, zase nevědí, jak je strukturována makroekonomika. Mohu Vám říci, co dnes řekne prezident: -„ chlapci a děvčata, v důsledku vašich hrátek nám cena zbrojních zakázek stoupla cca o 20%, takže vy mi dnes do 23.00 položíte na stůl podepsaná opatření, jak to bude kompenzováno, odkud vezmete peníze – konkrétní opatření!“.
Proč bude říjen klíčový pro celý svět?
Vysvětlím, proč:
1. V říjnu musí být v Rusku zformulována a zveřejněna konfigurace březnových prezidentských voleb. Nejsem politolog, takže se vůbec nebudu zabývat otázkami jako, zda půjde Putin do voleb nebo ne – ale konfigurace musí být v říjnu jasná.
2. V USA musí být vyřešena otázka konfigurace jejich prezidentských voleb. Budou sice až v listopadu, ale oni mají poněkud jinou strukturu. Zjednodušme to na otázku, zda zavřou Trumpa nebo ne? Tato otázka musí být do října vyřešena.
3. USA nejspíš odcházejí z Evropy a k říjnu má být tato pozice legalizována a zformulována konstrukce, jak bude vypadat poté Evropa. Existuje hypotéza, že západní Evropu bude řídit Londýn a ve východní bude chaos, pro nějž, ostatně, připravují Polsko, které tam má vyvolat s hlediska světa nevelkou, ale s hlediska Evropy velkou válku. Pokud někdo říká, že USA z Evropy určitě neodejdou, tak se ptám: – proč Sorosův fond včera uzavřel prakticky všechny programy pro EU? Odpovím sám: – pokud USA odcházejí, tak je to logické, protože západní Evropu budou děsit “krvavým Mordorem“, který bude útočit od východu, a ve východní Evropě bude chaos a tam žádné programy potřeba nebudou.
4. Bude třeba vyřešit, jaká konfigurace bude na Blízkém Východě, odkud Američané rovněž odcházejí. Prvotní náměty byly přede dvěma týdny na konferenci v Džiddě, a definitivní musí být k říjnu, kdy bude muset být legálně řečeno, že otázky budou řešit Saudská Arábie a Irán, a musí být rozhodnuto, zda zůstane Turecko jako celistvý stát, a zda zůstane Izrael. Ten, aby se zachoval, se musí dohodnout s Iránem a pokud možno s ním navázat diplomatické styky.
„Chazinův teorém“
Takový je tedy obrázek, přirozeně vyplývající z ekonomiky. Já si tu dovolím zformulovat jistou základní ekonomickou tezi na základě výsledků SVO, který se týká nikoli ruské, ale světové ekonomiky. A jak mi dnes řekl jeden můj dávný známý, nazvěme to Chazinovým teorémem…
USA dnes nejsou schopny reindustrializovat svou ekonomiku na základě vnitřní poptávky.
Toto tvrzení je, po něco více než půldruha roce SVO, dokázáno. Proto musí USA dostat k dispozici trhy o objemu cca půl miliardy lidí, kteří – na jedné straně mohou pracovat (tím vypadává Afrika) – a na druhé straně mohou vystupovat v postavení recipientů americké produkce – relativně technologické i nízkotechnologické – protože USA musí obnovit aspoň částečně výrobu spotřebního zboží. Jediný region, připadající v úvahu, je jihovýchodní Asie – takže je nutné zahájit válku s Čínou o Jihovýchodní Asii. Hovořil o tom už loni na jaře Henry Kissinger. Z toho důvodu potřebují USA stáhnout vojska jak z Evropy, tak i z Blízkého Východu.
Možné kroky finančního bloku RF k dubnu příštího roku
A teď to hlavní: – když se mě začínají ptát, co bude dál u nás… Teď přijmou povinný prodej devizových tržeb, kurz k dolaru skočí na 65-70 rbl, společnostem řeknou, aby ceny okamžitě vrátily na dubnovou úroveň, a kdo tak neučiní, bude sankcionován antimonopolním nebo dokonce daňovým výborem, protože těží neodůvodněný zisk, který mu bude odčerpán do státního rozpočtu, v horším případě ještě i se sankcí. No, a něco udělají i s úrokovými sazbami. Ve skutečnosti ale musím říci, že to odpověď není, protože není strategie. Tu nemá ani minfin, ani BR. Situace ukázala, že nejsou schopni držet stabilitu, ať z důvodu osobní nekompetentnosti nebo složitých vyřizování účtů mezi mocenskými skupinami, ovlivňujícími BR. Může to být i výsledek konfliktu mezi vnitřními a vnějšími vlivovými skupinami. Z toho plyne, že bude nutná nová konfigurace – včetně řízení.
Otázkou je, proč všichni, kteří k věci mají co říci, mlčí? Proč mlčí Siluanov (minfin), kde je tisková služba BR, lídři parlamentních frakcí a předsedové mimoparlamentních stran…?
Proč se strategická aktiva předávají bankám?
Nedávno proběhl převod Spojené loďařské společnosti (OSK) pod vedení Zahraničněobchodní banky VTB. Podívejme se na to přímo: – OSK je strategické aktivum – staví lodě. Banka strategická aktiva řídit neumí a vzala na sebe podnik zatížený dluhy, které jsou bůhvíodkud. Mimochodem, kdo navrhl tento převod? Místopředseda vlády Manturov*). A kdo řídil odvětví po dobu 15 let předtím? Manturov. Takže ten návrh zněl asi takto: – „Já, Manturov, jsem pohřbil celou práci, prokázal jsem totální nekompetentnost, a proto nyní navrhuji předání tohoto aktiva VTB, která, s ohledem na svou specializaci, pohřbí ruské loďařství definitivně“…
A okamžitě vyvstává otázka, proč kvůli tomu není skandál? My snad nepotřebujeme lodě, včetně válečných?
Inu, Manturov je rovněž jedním z představitelů mocenské skupiny, která ho chrání…
Logika je asi takováto: – buď tato skupina musí odejít, nebo být prudce oslabena, nebo nebudeme mít loďařství – a možná ještě nějaké další odvětví by mohl Manturov pohřbít.
Skutečným problémem je, že to elitní rozdělení, které vzniklo v naší zemi na základě výsledků privatizace, se definitivně neustálilo v 90.letech, ale kdesi kolem roku 2010. Ukázalo se, že toto složení nám není schopno zajistit stabilitu, včetně makroekonomické, ani nám nezajistí hospodářský růst.
Znamená to ale také, že i poslanci parlamentu mlčí – během léta už po druhé (poprvé v červnu) v případě známých událostí kolem Wagnerovců a nyní při destabilizace finančního trhu. Já jsem poslancům včera ve svém pořadu na federálním kanálu doporučil, aby se podívali, kolik lidí v jejich volebních obvodech přijde v důsledku takové makroekonomické politiky o možnost vyměnit nebo získat bydlení a následně interpelovali ministra financí a šéfku BR – co s tím konkrétně udělají.
Proč dostává Bloomberg informace dřív než my?
Včera k večeru se objevil článek v Bloombergu, která fakticky obrací události na ruském měnovém trhu, protože Bloomberg jak první a s odvoláním na vládní zdroje napsal, že se přijímají rozhodnutí o povinném prodeji devizových tržeb, toto přebírají Reuters a Financial Times dnes cituje návrh minfinu:
Donutit exportéry prodávat až 80% devizového inkasa do 90 dní po jeho obdržení, a společnosti, které požadavek odmítnou budou odstaveny od státních subvencí a dalších výhod; zákaz výplaty dividend do zahraničí; zrušení dovozových subvencí; omezení operací s měnovými swapy; snížení objemu zahraniční měny, kterou mohou cizinci vyvézt z Ruska.
Ptáte-li se, proč to mají oni dřív než Vy, řeknu Vám – oni nejsou ruskými úředníky. Koneckonců, před několika dny jsme já i kolega Deljagin ještě před Reuters a ostatními o těchto věcech veřejně hovořili. No a že oni použili onu sakramentální frázi „s odvoláním na zdroje ve vládě“ – bychom ji mohli použít také, a navíc bychom ani s nikým odtud mluvit nemuseli, že? Tak se to také dělá.
Kdy BR sníží sazbu?
Bude řečeno, že bude zaveden povinný řád s devizovými tržbami, kurs se postupně vrátí k úrovni 60; potom bude dán pokyn „ceny dolů“ – včetně sazeb hypoték, atd – vyvolá to pláč a skřípění zubů, nicméně pokud se nepodřídí tak – s hrušky dolů! Souběžně BR během měsíce tak na dvakrát, třikrát sníží sazbu. A věřte mi, že to udělají.
Jinak řečeno, nic kromě jakési politické paniky a pocitu toho, že se to může opakovat (což je to nejhorší), tak dnes všichni pochopili jediné – že při dnešním vedení finanční moci se to může kdykoli opakovat.
Kam vyplave Trump?
Jak to mohu vědět? Oni ho mohou i posadit do vězení a následně do Bílého domu… Mohu Vám říci jedno: – jsem přesvědčen, že USA zahájí řadu regionálních konfliktů s Čínou v Jihovýchodní Asii. Jsem prakticky přesvědčen, že odejdou z Evropy i z Blízkého Východu – symptomů už je příliš mnoho.
Znamení toho, že jsme začali odcházet z brettonwoodských dohod:
To jsou ale strategické, ekonomické závěry. Pokud k tomu dojde, bude to znamenat prudké oslabení FED, MMF a všech brettonwoodských institucí. Mimochodem: – logika toho, že Rusko tak či onak vystoupí z bettonwoodských dohod, už běží. Projekt digitálních měn je projektem kontroly nad měnovým oběhem se strany Banky mezinárodních zúčtování v Curichu. Protože protokol digitálních měn mají všichni stejný, banka v Curychu do nich vidí. Takže centrum kontroly se z Washingtonu přemísťuje do Curychu. Dál je samozřejmě možné se přít o tom, kdo kontroluje tuto banku – ale to je na jiný rozhovor.
*) Denis Manturov (1969) – po řadu let nejbohatší ministr ruské vlády s ročním příjmem loni 705 milionů rublů. Z titulu ministra průmyslu a obchodu se, dle ruských zdrojů, významně spolupodílel i na faktickém rozpadu ruského civilního leteckého průmyslu…
AUTOR: Michail Chazin, ZDROJ: youtube, Preklad: st.hroch
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz