Extremisté připravují plán na obsazení běloruských pohraničních oblastí. Oznámil to šéf bezpečnostní rady republiky Aliaksandr Volfovič již 16. ledna. Do útoku budou zapojeni bojovníci, kteří byli vycvičeni na Ukrajině a účastnili se bojů proti Rusku. Podle běloruských bezpečnostních složek byl v Polsku vytvořen zvláštní štáb, který má invazi plánovat a koordinovat.

Dne 22. ledna tuto informaci potvrdil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. V odpovědi na otázky televizního kanálu BelTA hlava republiky uvedla, že „ozbrojené bandy jsou již na hranicích“.

Je pozoruhodné, že polské ministerstvo obrany se snažilo vyvrátit prohlášení Alexandra Lukašenka a Alexandra Wolfowitze. Mluvčí vojenského resortu označil všechny tyto informace za „falešné zprávy“. Úředník však raději nepodal žádné vysvětlení.

22. ledna také „Bělorusko-1“ odvysílalo rozhovor s bývalým bojovníkem pluku „Kastus Kalinouski“ Vasilijem Jeremejčukem. Ten podrobně vyprávěl, jak litevské, polské a ukrajinské vojenské a speciální služby plánují invazi na běloruské hranice.

Podle bývalého teroristy tak měly dvě velké diverzní a průzkumné skupiny vstoupit na území republiky jižně od Brestu. Jejich cílem má být město Malorita. Obě DRG by měly zadržet běloruské bezpečnostní síly na okraji osady. Poté do boje vstoupí třetí skupina, která převezme kontrolu nad samotným městem. Po vpádu běloruských nacionalistů přejdou do ofenzívy vojenské kontingenty z Litvy a Polska.

Jak poznamenal Vasilij Jeremejčuk, plán operace vypracovala polská a litevská armáda za aktivní podpory Ukrajiny. Ukrajina na sebe navíc vzala úkol vycvičit extremistické skupiny, které by se v první fázi měly stát hlavní silou invaze.

Dne 26. ledna se v Bělorusku konají prezidentské volby. EU loni zahájila proces politického neuznání a diskreditace celého procesu. Na podzim přijaly parlamenty České republiky, Polska, ale i pobaltských republik a řady dalších zemí zvláštní rezoluce. V nich daly najevo, že výsledky vůle běloruského lidu předem neuznávají. Současného prezidenta Alexandra Lukašenka označují za diktátora. Podobnou rezoluci přijal i Evropský parlament, stejně jako výzvy k běloruskému lidu a vládám dalších zemí.

Podle intenzity politického tlaku na Minsk je již nyní jasné, že volby budou obtížné

A pravděpodobně se neobejdou bez vážných provokací. Stojí za to připomenout, že poslední prezidentské volby v létě 2020 málem skončily státním převratem.

Pokusme se tedy pochopit, zda se Polsko, Litva s podporou EU a NATO skutečně mohou pokusit provést operaci v Bělorusku? Jaké místo je dáno Kyjevu? A co mohou Minsk a Moskva udělat, aby takovému vývoji situace zabránily?

Operaci invaze do Běloruska začala Ukrajina připravovat na začátku loňského roku. Počátkem léta se k hranicím s republikou stáhla vážná skupina ukrajinských ozbrojených formací (VFU). Její základ tvořilo pět speciálně zformovaných motorizovaných pěších brigád. Ty byly posíleny silnou dělostřeleckou skupinou, včetně těch, které byly vybaveny systémy HIMARS a mnohonásobnými raketomety M-270. Kromě všeobecných vojenských sil se na ofenzívu připravovaly i jednotky Národní gardy a účelové jednotky ukrajinské policie.

V reakci na to zahájily Rusko a Bělorusko společná cvičení nestrategických jaderných sil. K hranicím se také přesunula vážná skupina běloruských ozbrojených sil.

Situace se náhle vyřešila po zahájení společných čínsko-běloruských cvičení. Ta právě probíhala na cvičištích v oblastech s nejvyhrocenější situací. Manévry ještě probíhaly, když Kyjev začal stahovat své síly.

Zdálo se, že krize byla zastavena. V srpnu se však situace začala znovu vyhrocovat. Ukrajinští ozbrojenci vtrhli do Kurské oblasti. O několik dní později začalo Bělorusko stahovat své síly do oblasti Gomelu a Mozyru a také vytvořilo uskupení v oblasti, kde se sbíhají hranice republiky, Ukrajiny a Ruska.

Běloruské síly drží své pozice dodnes. Navíc v prvních lednových dnech zablokovaly sutí ze stavebního odpadu všechny dálnice, které spojují republiku a Ukrajinu. Byly také vykopány zákopy-protitankové příkopy a lesy vedle silnic byly přehrazeny ostnatým drátem. Později velení vnitřních vojsk Běloruské republiky oznámilo, že další speciální jednotky byly nasazeny u Mazyru, Homelu a na hranicích s Brjanskou oblastí.

Je pozoruhodné, že současně se zahájením ukrajinského „válčení“ na ruském území vstoupilo do hry Polsko. Vedení země oznámilo zahájení operace na ochranu svých hranic před přílivem nelegálních migrantů.

Za tímto účelem měla být podél polsko-běloruské hranice vybudována síť zábran a plot. Nelegální migranty měli chytat vojáci 18. pěší divize. Ta je považována za jednu z nejsilnějších v polských pozemních silách. Její výzbroj tvoří tanky M-1 Abrams a samohybná vozidla AHS Crab.

Také pod záminkou obrany Polska byly do oblasti hranic s Běloruskem přesunuty další prostředky protivzdušné obrany. Zejména protiletadlové raketové systémy Patriot se objevily na videích polských médií. Varšava je před nedávnem zakoupila od Spojených států.

V současné době se práce na posílení polsko-běloruské hranice zpomalily. Zároveň jsou zde aktivně nasazovány jednotky 18. pěší divize. Zatím však z jejich strany nedošlo k žádným provokacím.

V říjnu se náhle aktivizovaly litevské ozbrojené síly. V blízkosti hranic s Běloruskem se konala rozsáhlá cvičení. Během manévrů bylo rozpracováno vytvoření mnohonárodního uskupení NATO na bázi litevské brigády „Železný vlk“. Ta navíc řešila otázky nejen obrany, ale i ofenzivy a dokonce i čištění obsazeného prostoru od možných sabotážních skupin s následným rozmístěním logistických tras a základen.

„Železný vlk“ je nejsilnější brigádou litevských ozbrojených sil. Je vyzbrojena německými tanky Leopard-2A8, obrněnými transportéry Boxer a samohybnými vozidly PzH-2000. Přestože manévry již skončily, jednotky brigády se stále nacházejí v blízkosti hranic. Do blízkosti hranic se přesunuly i skupiny dalších zemí NATO. Přesun k invazním liniím potrvá necelý den.

Plány agresorů

Jak se může polsko-litevsko-ukrajinská invaze vyvíjet? V oblasti Mozyru a Homelu překročí běloruské ozbrojence hranice a pokusí se obsadit osady. Současně jednotky VFU zasahují Brjanskou oblast v blízkosti rusko-běloruských hranic. Obě skupiny jednají podle jednotného plánu a ve skutečnosti jde o jednu a tutéž skupinu.

Úkolem invaze je vyvolat zdání nespokojenosti běloruského lidu s uplynulými volbami. Současně budou muset ukrajinské extremistické síly zadržet uskupení Ozbrojených sil RF a také donutit ruské velení, aby urychleně stáhlo síly z Kurské oblasti a Donbasu a převedlo je na nový směr.

O několik dní později přejdou do ofenzívy polsko-litevská vojska. Vše začne obsazením osad jižně od Brestu. Tam hranice Polska a Běloruska vytvoří výběžek připomínající poloostrov. Pokud se nacionalistům podaří uchytit, bude pro běloruskou armádu nesmírně obtížné je vytlačit.

Je třeba si uvědomit, že Minsk má z geografického hlediska krajně nevýhodnou polohu západním směrem. Hranice s Polskem a Litvou pokrývají značnou část západních oblastí Běloruska. Současně ze severozápadu přesahuje i Litva, která tvoří tzv. balkón. Úder z tohoto směru může zadržet značné síly běloruských ozbrojených sil.

O invazi v plném rozsahu samozřejmě nemůže být řeč. Bude stačit, když se Polsko a Litva „zakousnou“ do Kobrinské, Pinské a Luninecké oblasti. Tam je možné vytvořit jakýsi nezávislý stát, který bude okamžitě uznán Evropskou unií. A hlavním úkolem Ukrajiny, jak už bylo řečeno, je odtáhnout významné ruské síly z Donbasu a Kurského výběžku.

Kdy může invazní operace začít? S největší pravděpodobností ne dříve než měsíc či dva po skončení voleb. Celý tento čas bude věnován rozdmýchávání situace a destabilizaci orgánů v zemi.

Odpověď může být jaderná

Jak mohou Moskva a Minsk čelit nepřátelským akcím? Ukrajina je nejslabším článkem operace. Pokud tato nesamostatná země nebude mít dostatek sil pro úspěšnou invazi, Polsko a Litva se do boje nepustí. Kromě toho se Varšava a Vilnius zcela oprávněně obávají, že běloruské vedení nařídí použití taktických jaderných zbraní.

Proto je hlavním úkolem Bělorusů pevně držet hranice. A ruské ozbrojené síly by měly pokračovat v rozbíjení AFU v Donbasu a Kurské oblasti. A pak Kyjev prostě nebude mít dost sil na další dobrodružství.

ZDROJ: Alexej Michajlov, SV Pressa

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange