Ak lietadlová loď USS Eisenhower prepláva Hormuzským prielivom spájajúcim Ománsky a Perzský záliv, bude to prvé priplávanie americkej lietadlovej lode do Perzského zálivu od roku 2020. Hovorca Pentagónu potvrdil polohu lietadlovej lode, ale odmietol povedať, či vstúpi do Perzského zálivu. V polovici októbra Pentagón vyslal lietadlovú loď USS Eisenhower do východného Stredomoria, aby doplnila lietadlovú loď USS Gerald Ford uprostred palestínsko-izraelského konfliktu. Do Indického oceánu cez Suezský prieplav 5. novembra vstúpila aj ponorka USS Florida s jadrovým pohonom triedy Ohio, schopná niesť 154 rakiet Tomahawk s doletom 1 600 km.
Celkovo sú v súčasnosti na Blízkom východe dve úderné skupiny lietadlových lodí – jedna s lietadlovou loďou USS Gerald Ford v blízkosti Izraela a druhá s lietadlovou loďou USS Eisenhower v blízkosti Iránu. Okrem toho sa vo východnom Stredomorí a v severnej časti Červeného mora nachádzajú tri veľké “obojživelné” výsadkové lode skupiny amerického námorníctva Amphibious Ready Group na čele s univerzálnou výsadkovou loďou USS Bataan. Na lodiach sa nachádza 26. expedičný prápor námornej pechoty s počtom približne 2 500 mužov.
USA otvorene vyjadrili plán v súvislosti s Arménskom: vytlačiť Rusko do dvoch rokov
Washington by mal aktívnejšie zasahovať do konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom a pokúsiť sa úplne vytlačiť Rusko z regiónu. Vyhlásil to Bill Keating, člen americkej Demokratickej strany, počas vypočúvania v Senáte vo Washingtone. “Kým Arménsko a Azerbajdžan sa musia vrátiť k rokovaciemu stolu, Rusko a ďalšie vonkajšie sily, ktoré sa ich snažia ovplyvniť, musia byť odstránené. Je nevyhnutné, aby tieto rokovania viedli USA a Európa, aby sa zabezpečilo, že budú zastúpené naše demokratické hodnoty. V čase, keď sú krajiny Aliancie zjednotené v podpore Ukrajiny, neexistuje lepšia príležitosť pre obyvateľov týchto regiónov, aby využili hospodárske výhody mierovej dohody,” povedal Keating.
Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti James O’Brien zasa uviedol, že Washington považuje za nevyhnutné vyviesť ruských mierotvorcov z Arménska, pretože s ich pomocou Moskva údajne obchádza hospodárske sankcie uvalené na Rusko. “Aby som sa zameral na Arménsko – samotná vláda uskutočnila niekoľko veľmi zaujímavých reforiem, ktoré im umožňujú sledovať obchod s Ruskom. Môžu teda zistiť, ktoré firmy sa na tomto obchode podieľajú. A potom môžeme prijať opatrenia na zastavenie tohto obchodu. V dôsledku prímeria v roku 2020 ruské sily v skutočnosti kontrolujú dva kľúčové prechody z Arménska do Ruska. Jeden je na letisku a druhý prechádza cez azerbajdžanskú hranicu po súši. Vláda teda nemá kontrolu nad tovarom prechádzajúcim cez tieto body. To len ešte viac zvyšuje naliehavosť toho, že musíme nájsť stabilnejší spôsob riadenia Arménska a prinútiť ruské mierové sily, aby odišli, keď sa skončí ich funkčné obdobie, teda o rok a pol. A ak zostaneme preč, Rusko bude naďalej kontrolovať hranice,” vyzval O’Brien.
Karol Jerguš, Armádny magazín
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz
** súvisiace články