(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Lekári v USA varujú pred „zriedkavými a nezvyčajnými“ druhmi rakoviny, ktoré po pandémii covidu zabíjajú alarmujúce množstvo ľudí.

Podľa lekárov sa od roku 2021 objavujú viaceré obzvlášť agresívne druhy rakoviny u mladých pacientov, u ktorých sa predtým nevyskytovali.

Portál Dailymail.co.uk uvádza, že mladí ľudia prichádzajú s čudnými formami ochorenia, ktoré zvyčajne postihujú seniorov vo veku 70 a 80 rokov, vrátane ťažko vysloviteľných, ako je cholangiokarcinóm, čo je zriedkavá a smrteľná rakovina žlčových ciest.

Dejú sa aj iné zvláštne veci, ako napríklad pacienti, ktorí majú viacero druhov rakoviny súčasne

Pandémia prinútila ľudí izolovať sa a zo strachu z infekcie odložiť preventívne prehliadky, ktoré by včas podchytili rôzne typy rakoviny. Častokrát aj samotní lekári prestali ordinovať alebo ordinovali len cez telefón.

A potom tu máme toxické covidové vakcíny. Napriek tomu lekári neveria, že toto je primárna hnacia sila pokročilých zriedkavých typov rakoviny. Namiesto toho si myslia, že za to môže samotný covid.

Počas 20-ročnej kariéry sa onkológ s ničím takým nestretol

Dr. Kashyap Patel, onkológ zo Severnej Karolíny, videl tento fenomén z prvej ruky.

V roku 2021 mal pacienta vo veku 40 rokov, ktorý dostal zriedkavú rakovinu žlčových ciest, ktoré transportujú tekutinu produkovanú pečeňou do tenkého čreva, kde napomáha vstrebávaniu a tráveniu tukov.

Tento typ rakoviny zvyčajne postihuje ľudí vo veku 70 až 80 rokov.

Potom bolo viacerým ďalším pacientom, s ktorými sa stretol, diagnostikované množstvo rôznych druhov rakoviny. Ide o niečo, čo podľa vlastných slov nikdy predtým počas svojich dvoch desaťročí praktizovania medicíny nevidel.

Jeden pár, ktorý vyšetroval, boli Bob a Bonnie Krallovi z Fort Millu v Južnej Karolíne, ktorým v priebehu 14 mesiacov diagnostikovali tri typy rakoviny napriek tomu, že nemali žiadnu rodinnú anamnézu tohto ochorenia.

Pánovi Krallovi diagnostikovali vzácnu chronickú rakovinu krvi a kostnej drene, zatiaľ čo pani Krallová mala v bruchu rakovinovú hmotu s hmotnosťou 4 kilogramy, uvádzajú noviny The Washington Post.

Pán Krall sa neskôr dozvedel, že niekoľko jeho susedov malo rovnaký typ rakoviny: „Je to ako prechladnutie. Zdá sa, že to má každý.“

Údaje amerického Centra pre kontrolu ochorení (CDC) ukazujú, že dnes je diagnostikovaná rakovina viac ľuďom sa ako pred pandémiou. V roku 2021 9,8 percent dospelých uviedlo, že im niekedy lekár povedal, že majú rakovinu. V roku 2019 bol tento podiel dospelých 9,5 percenta.

Čo sú možné príčiny rastúceho výskytu rakoviny

Od 60-tych rokov 20. storočia je známe, že vírusy urýchľujú rozvoj rakoviny. Vedci tvrdia, že štvrtina všetkých druhov rakoviny na celom svete pochádza z HPV vírusov, Epstein-Barrovho vírusu a vírusu hepatitídy B.

Nemôžu definitívne vylúčiť úlohu vakcín proti covidu, no zastávajú názor, že vírusy hrajú v rastúcom trende výskytu rakoviny hlavnú úlohu.

Laboratórne testy tiež naznačujú, že proteíny koronavírusu môžu prebudiť spiace rakovinové bunky a podporiť ich rast, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť diagnózy rakoviny prsníka, žalúdka a krvi.

Výskum súvislostí medzi covidom a rakovinou je relatívne nový, keďže pandémia začala len pred štyrmi rokmi.

Správa z roku 2023 v časopise Biochimie podrobne opísala rôzne spôsoby, ktorými môže koronavírus zmeniť gény, ktoré zvyčajne zastavujú tvorbu nádorov a bránia vzniku rozsiahlych zápalov v celom tele.

Tieto zápaly môžu viesť k rozvoju rakovinových buniek v rôznych orgánoch vrátane pľúc, pankreasu a hrubého čreva.

Tím vedcov z Colorada začal skúmať možnosť, že koronavírus oživuje rakovinové bunky u myší. Predtlač štúdie vydanej v apríli ukázala, že keď boli vyliečené myši, ktoré mali predtým rakovinu, infikované koronavírusom, tak sa u nich množili a šírili rakovinové bunky v pľúcach.

Ukázalo sa tiež, že vírus chrípky robí to isté. Výskumníčka Dr. Ashani Weeraratnová z Johns Hopkins Bloombergovej fakulty verejného zdravotníctva nebola týmto zistením príliš prekvapená.

Povedala, že dáva zmysel, pretože „niečo ako chrípka alebo covid, ktoré spúšťajú zápaly, môžu zmeniť imunitu mikroprostredia“. Podľa nej zmiernenie rizika infekcie je obzvlášť dôležité pre pacientov s rakovinou.

Údaje ukazujú, že výskyt rakoviny je vyšší v porovnaní s rokom 2019. V tom roku bolo hlásených asi 1,7 milióna diagnóz rakoviny a v roku 2019 zomrelo na rakovinu 599 601 ľudí. Odhaduje sa, že v roku 2022 bolo stanovených 1,9 milióna nových diagnóz rakoviny, pričom približne 609 000 prípadov bolo smrteľných.

Údaje za rok 2023 ešte nie sú k dispozícii, ale projekcie ukazujú, že prípady aj úmrtia sa opäť zvýšia. Americký národný inštitút zdravia (NIH) odhaduje, že v roku 2023 sa v USA zvýši výskyt na takmer 2 milióny nových prípadov rakoviny a vyše 610 000 úmrtí.

Dr. Patel teraz skúma túto súvislosť sám. Na základe údajov od viac ako 300 pacientov z jeho ambulancie od začiatku pandémie pred štyrmi rokmi zaznamenal viac ako 15 pacientov s viacerými druhmi rakoviny, približne 35 pacientov malo zriedkavé druhy rakoviny a 15 párov malo úplne nové druhy rakoviny.

Tvrdií, že infikovanie vírusom viac ako raz má ešte väčší vplyv, rovnako ako stres súvisiaci s pandémiou zhoršujúci zápaly v celom tele, ktoré môžu reaktivovať rakovinové bunky. Dokonca aj počas prvého roka pandémie do 31. decembra 2020 lekári začali zaznamenávať nárast prípadov rakoviny.

Záver

Správa z roku 2023 v medicínskom časopise Lancet Oncology sa zamerala na 2,4 milióna dospelých, ktorým bola diagnostikovaná rakovina v rokoch 2018, 2019 a 2020. Nové prípady rakoviny klesli po začiatku pandémie, ale na konci roka sa opäť zvýšili.

Pravdepodobnosť diagnostikovania rakoviny v pokročilom 4. štádiu bola v roku 2020 o viac ako 7% vyššia v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Dr. Xuesong Han, špičkový výskumník z Americkej rakovinovej spoločnosti (ACS) a hlavný autor štúdie v Lancet Oncology, uviedol, že v hre môžu byť biologické mechanizmy, ktoré sú základom koronavírusu (Poznámka redakcie: a plus vakcín – to už ale vedci zamlčiavajú, lebo kritizovať vakcíny je dnes politicky nekorektné).

Dr. Han povedal: „Nemám údaje na podporu tohto názoru. Ale je to dôležitá otázka, na ktorú treba nadviazať.“

Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange