Nová raketa již úspěšně zasáhla cíle v Chersonu i Charkově
Ruské síly zintenzivnily přesné údery na ukrajinské ozbrojené síly s použitím řízených střel Grom-E1 s doletem 120 km, informoval britský deník The Telegraph. Tyto střely umožňují ruským stíhačkám Su-30SM a Su-34 ruských ozbrojených sil zasahovat cíle hluboko na ukrajinském území, přičemž zůstávají mimo dosah ukrajinských systémů protivzdušné obrany a stíhaček F-16 vyzbrojených střelami AMRAAM.
Podle zprávy deníku Telegraph byly řízené střely Grom-E1 použity k zasažení cílů v Myrnohradu, Chersonu a Charkově.
Rusko poprvé použilo Grom-E1 na začátku září při útoku na vojenské objekty v Charkově, napsal The Telegraph. Zasaženo bylo nákupní centrum a Palác sportu, které byly tajně přeměněny na vojenské objekty.
Deník Eurasian Times píše, že rodina raket Grom je modifikací raket Kh-38 a zahrnuje řízenou střelu Grom-E1 a řízenou plánovací bombu Grom-E2.
Kh-38 je rodina řízených střel vzduch-země krátkého dosahu s proudovým pohonem pro přesné údery, která byla vyvinuta jako náhrada za rodiny střel Kh-25 a Kh-29. Jsou považovány za jedny z nejmodernějších řízených střel a začaly být vyvíjeny po rozpadu Sovětského svazu.
Kh-38 je univerzální modulární střela, kterou lze vybavit různými naváděcími hlavicemi: poloaktivním laserem, radarem, termovizí, satelitem. Střela je vybavena sklopnými stabilizátory pro uložení ve vnitřních zbraňových prostorech, jako je tomu například u Su-57. Lze ji proto vypouštět z nejrůznějších vrtulníků a letadel.
Ukrajinci mají k dispozici bombu Hammer – obdobu Grom-E1 – dodanou Francií, ale její dolet nepřesahuje 60 km, píše odborná publikace The Eurasian Times. To nutí ukrajinské nosné letouny (MiG-29, Su-27) vstupovat do dosahu ruských systémů S-300 a S-400, stejně jako stíhačky Su-30SM a Su-35S vyzbrojené raketami RVV-SD.
Ukrajinci disponují další obdobou ruské střely, raketou AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM). Byla navržena tak, aby nahradila stávající střely BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire a AGM-65 Maverick, které jsou rovněž odpalovány ze vzduchu.
Pravda, „Grom“ se od střel rodiny X-38 vážně liší – mají skládací křídla, což jim dává větší dolet a možnost přiblížit se k cíli z libovolného směru. Obě modifikace raket „Grom“ mohou být umístěny vně nebo uvnitř pumovnic bojových letounů páté generace.
Střela Grom-E1 využívá inerciální navigační systém plus satelitní navigaci (GLONASS).
Lze ji tedy použít pouze proti stacionárním cílům, na rozdíl od raket rodiny Kh-38, které lze pomocí naváděcí hlavice použít i proti pohyblivým cílům.
V letounu Grom-E2 byl raketový motor Grom-E1 nahrazen další tříštivou hlavicí o hmotnosti 165 kg v zadní části trupu. Tím se celková hmotnost hlavice zvýšila na téměř půl tuny, čímž se raketa stala jednou z nejsilnějších zbraní, uvedl The Eurasian Times.
Vznik střely Grom-E1 vyplňuje kritickou mezeru ve schopnosti ruských sil vést přesné údery proti ukrajinským cílům na velké vzdálenosti.
Schopnosti střely lze přirovnat ke kluzákovým bombám, jako jsou FAB-250 a FAB-500. Ani ty však nemohou zasáhnout cíle na vzdálenost větší než 80 kilometrů.
Podle deníku The Eurasian Times ruské síly dosud používaly raketu Kalibr k přesným úderům na cíle vzdálené více než 120 kilometrů.
Kalibr s maximálním doletem přes 1 500 kilometrů je však mnohem dražší střela než Grom-E1. Existuje ještě jedna závažná nevýhoda: nižší cestovní rychlost Kalibru (asi 230 m/s) ve srovnání s 300 m/s u Grom-E1 ji činí zranitelnější vůči ukrajinským systémům protivzdušné obrany.
„Grom“ vážící 594 kg je výrazně lehčí než střela „Kalibr“, která váží 1 300 kg nebo více. Řekněme, že střelu „Grom-E1“ lze vypouštět ze stíhaček Su-57, Su-34 a Su-30SM, na rozdíl od střely „Kalibr“, kterou lze vypouštět pouze z bombardérů.
Eurasian Times píše, že sériová výroba rakety a jejích komponentů, společných pro rodinu raket Kh-38, učiní z Grom-E1 významnou přesně naváděnou zbraň. Navíc její schopnost útočit na ukrajinské cíle z jakéhokoli směru a vysoká cestovní rychlost činí tuto střelu stejně obtížně zachytitelnou jako bomby FAB s UMPK.
- Rozsáhlé používání Grom-E1 ruskými silami umožní účinněji bránit zásobování a pohybu vojsk, a tím dále oslabovat obranu Ukrajiny,“ uvedl Vijayinder Thakur, pilot letectva ve výslužbě a vojenský expert.
AUTOR: Konstantin Olšanskij, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ