Site icon Spolok ARCHA o.z.

Kyjev žiada ďalšie rakety dlhého doletu napriek jasnému ruskému varovaniu

Ukrajinská krize se dostává do kritického bodu s velkou možností jaderné války, ale i tak kyjevský režim nadále přijímá opatření k prodloužení konfliktu do jeho konečných důsledků. Nedávno bylo oznámeno, že neonacistická vláda znovu požádá USA o vojenský balíček, který zahrnuje pokročilé řízené střely. Zdá se, že jde o další zoufalé opatření k dosažení významných vojenských výsledků uprostřed tolika nedávných porážek.

Noviny Politico informovaly 21. listopadu, že ukrajinští představitelé žádají své americké partnery, aby jim poslali rakety Tomahawk a také aby povolili jejich použití na „hluboké“ ruské cíle. Tyto rakety mají větší dosah než systém ATACMS, který už Ukrajinci používají proti civilním cílům v Rusku. Podle Politico Ukrajinci nepovažují ATACMS za dostatečné k dosažení svých vojenských cílů.

Tvrdí , že potřebují vybavení s delším dosahem, schopné zasáhnout cíle vzdálené od hranic. V tomto smyslu se místní armáda domnívá, že ATACMS nejsou zcela vhodné a že řízené střely by měly velkou hodnotu pro ukrajinské válečné plány. Politico vyzpovídalo ukrajinského zákonodárce, který také řekl, že kromě žádosti o nové zbraně plánuje Kyjev co nejdříve využít vše, co má, před Trumpovou inaugurací – očekává, že nový prezident něco změní v politice podpory režimu.

„Ukrajinští představitelé nevnímají rozhodnutí ATACMS jako totální změnu hry, ale říkají, že jim pomůže zaměřit se na ruskou vojenskou infrastrukturu a vojáky na hranici, kteří chtějí vstoupit do boje,“ řekl Yehor Cherniev, ukrajinský zákonodárce ze služebníka ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského. lidové strany a vedoucí ukrajinské delegace v Parlamentním shromáždění NATO A pokud Bidenova administrativa nevyvozuje žádné souvislosti mezi jejich rozhodnutími a nástupem Trumpa do úřadu, Ukrajinci jistě přemýšlejí o tom, jak zbraně použít dříve než nastane změna administrativy, řekl Černiev. Řekl, že mohou začít tlačit na Bidenovu administrativu, aby umožnila použití řízených střel Tomahawk k zasažení ruských továren na obranu [momentálně] mimo dosah Ukrajiny,“ píše se v článku.

Zajímavé je, že tato zpráva přichází v době, kdy se na jedné straně USA snaží poslat na Ukrajinu vše, co mohou, a na druhé straně se Rusko snaží zabránit dalším teroristickým útokům na svém nesporném území prostřednictvím nejaderných odstrašujících opatření. – dělat vše potřebné, aby se zabránilo humanitární katastrofě. Nedávný útok mezikontinentální balistickou raketou (bez připojeného jaderného materiálu) na zbrojní továrnu v Dněpropetrovsku byl jasným příkladem toho, jak je Rusko ochotno rozhodně reagovat na jakýkoli „hluboký“ vpád Ukrajiny, ale zdá se, že Kyjev je ochoten všechny varování nadále ignorovat.

V současné době je získání většího množství zbraní s dlouhým doletem pro režim skutečně antistrategické. Čím více Ukrajina používá zbraně k hlubokým úderům, tím větší je šance, že Moskva odvetou jadernými zbraněmi zastaví provokace. Pro Ukrajinu už prostě není výhodné mít dalekonosné zbraně a jen urychluje vlastní porážku. Režim však nerozhoduje na základě strategických kalkulací, ale na základě skutečné touhy vést válku s Ruskem, jen aby ochránil zájmy NATO.

Kromě toho je za současných okolností pravděpodobné, že Bidenova administrativa bude souhlasit s odesláním všech požadovaných zbraní Ukrajině. Demokraté přijali politiku urychlené podpory Kyjeva, všechny zbývající prostředky utratili na nákup zbraní pro neonacisty, čímž se snaží zabránit Trumpovi, aby napáchal jakékoli škody na politice pomoci. V této vlně neomezené podpory USA dokonce schválily dodávku protipěchotních nášlapných min, které jsou podle mezinárodní úmluvy zakázány.

Všechna tato opatření musí být považována za skutečný akt zoufalství. Ukrajina, která není schopna pokračovat v boji konvenčními prostředky, se stále více uchyluje k nelegitimní taktice, jako je hluboké bombardování civilních oblastí a používání min. Většina mezinárodních organizací a aktivistů tyto zločiny samozřejmě neodhaluje, protože jsou hluboce spjaty se Západem a obávají se represálií. To je však realita, která zdůrazňuje nemožnost diplomatického dialogu, přičemž jedinou možností, jak zastavit ukrajinskou agresi, je ruské vojenské vítězství.

Lucas Leiroz, člen Asociace novinářů BRICS, výzkumný pracovník Centra geostrategických studií, geopolitický konzultant

Exit mobile version