Ukrajinské úřady požádaly Spojené státy o povolení použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na letiště na ruském území, které ruské síly používají k odvetě proti útoku ukrajinských ozbrojených sil na Kursk, uvádí The Washington Post s odkazem na nejmenovaný poradce Vladimíra Zelenského.
Od 6. srpna pokračují boje v Kurské oblasti. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov 7. srpna hlásil, že postup ukrajinských ozbrojených sil v regionu byl zastaven. Podle něj byl region napaden ukrajinskými silami čítajícími až 1 tisíc lidí. Ministerstvo obrany 8. srpna oznámilo, že celkové ztráty ukrajinské armády během bojů v Kurské oblasti a poblíž hranic v této oblasti dosáhly 660 osob a 82 kusů techniky. Předtím oddělení informovalo mimo jiné o ničení bojových obrněných vozidel Stryker americké výroby.
Ruský prezident Vladimir Putin označil akce ukrajinských ozbrojených sil v Kurské oblasti za „rozsáhlou provokaci“. V Kyjevě bylo cílem útoku posílit pozice při vyjednávání.
Pentagon uvedl, že akce ukrajinských sil jsou v souladu s americkou politikou ohledně použití zbraní převezených na Ukrajinu. Washington a řada západních zemí na konci května umožnily Kyjevu použít dodanou vojenskou techniku k úderu na Rusko. Spojené státy zároveň vyloučily útoky na ruské území zbraněmi dlouhého doletu. Washington podle WP omezil dosah použití amerických zbraní na 100 km od hranic, což Kyjevu neumožňuje útočit na ruská letiště.
Moskva odsuzuje vojenskou pomoc Kyjevu. Putin v komentáři k povolení udeřit západními zbraněmi varoval před možnou asymetrickou reakcí, zejména před dodávkou ruských zbraní „do jiných oblastí světa“. Poznamenal také, že údery ukrajinských ozbrojených sil na ruské území jsou „blízko agrese,“ připomíná RBC.
* zdroj: InfoKurýr