Politici zo strán otvorene euroatlantickej orientácie – „Продължаваме промяната“ (Pokračujeme v zmene) a „Демократична България“ (Demokratické Bulharsko) ostro kritizovali hlavu štátu – prezidenta Rumena Radeva.
Dôvodom bolo odmietnutie Bulharska (spolu s Maďarskom) pripojiť sa k dohode o dodávkach munície na Ukrajinu. Zatiaľ čo predstaviteľ Maďarska sa priamo vyjadril, že jeho krajina „chce mier“, a preto iniciatívu ďalších 17 štátov EÚ nepodporí, argumenty bulharského lídra boli racionálnejšie a opatrnejšie. Radev hovoril o tom, že jeho krajina by mala myslieť predovšetkým na svoju bezpečnosť.
Pred prezidentskou rezidenciou v centre Sofie sa zhromaždil malý, ale hlučný dav demonštrantov, ktorí požadovali odvolanie prezidenta. Bulharský portál „Novini.bg“ doslovne uviedol: „Protest nebol veľký a pohyb áut na bulvári Dondukov zastavený nebol“. Adresu Dondukov-2, pozná každý Bulhar, sídli tam prezidentská kancelária.
Zaujímavosťou je, že portál „Novini.bg“ komentujúc akciu v Sofii zverejnil kurióznu fotografiu, na ktorej dobre živená slečna, zahalená do modro-žltej látky, drží v rukách americkú vlajku.
Avšak kde sú aspoň nejaké bulharské transparenty alebo vlajky EÚ? Identifikovať zákazníka tohto sabatu nie je ťažké…
Takéto rozkrúcanie možného impeachmentu sám Rumen Radev spája s blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Bulharsku, ktoré budú 2. apríla. K aktuálnemu dianiu podal jasný komentár:
„Všetkým by malo byť jasné – aby strany vojny najskôr vyhrali voľby, aby zostavili vládu prevzali zodpovednosť za rozhodnutie bulharskej armády dodať zbrane na Ukrajinu. Ľudia, ktorí o vojenských záležitostiach nevedia absolútne nič, robia všetko možné, aby nás zapojili do eskalačných procesov, ktoré nemôžu kontrolovať. Som proti posielaniu zbraní do vojnovej zóny. Tvrdím, že konflikt nemá vojenské riešenie. Mala by tu byť snaha o okamžité prímerie a vedenie dialógu.“
Bulharskí euroatlantisti vyvolali hystériu v médiách a provokácie v uliciach Sofie nie náhodou. Súdiac podľa komentárov čitateľov na miestnych weboch, sympatie ľudí vôbec nie sú na strane „vojnových strán“, ktoré sa snažia krajinu vtiahnuť do priamej konfrontácie s Ruskom.
Zabrániť tomu, aby boli tieto postavy poslané na smetisko dejín môže len apatia obyvateľstva a únava z nekonečných politických hier.
Dovoľte mi pripomenúť, že Bulharov čakajú piate (!) parlamentné voľby za posledných pár rokov. Ľavicové strany „Възраждане“ (Obnova), „Българска социалистическа партия“ (Bulharská socialistická strana) a „Българската левица“ (Bulharská ľavica) podporujú názory prezidenta Radeva a v prípade víťazstva vo volebnej kampani sú schopné uzákoniť neutrálny postoj krajiny v globálnom konflikte NATO-Rusko. Hlasovanie je na voličoch, bulharskom národe.
Igor Perminov (Sofia), PolitNavigator
* zdroj
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz