(Arsenio Toledo, Natural News) Európsky bankový sektor je znepokojený, pretože finančná nestabilita v Spojených štátoch amerických zvyšuje riziko zlyhania bánk aj na starom kontinente.

Koncom novembra 2023 Európska centrálna banka (ECB) varovala, že súvahy bánk v eurozóne – menovej únii 20 štátov Európskej únie, ktoré používajú euro ako svoju oficiálnu menu – vykazujú „ prvé známky stresu“, ktorý sa vyznačuje nárastom počtu nesplácaní úverov a oneskorených splátok.

(Súvisiace: Banky v roku 2023 zrušili viac ako 60 000 pracovných miest – ide o najhorší rok pre banky od roku 2008.)

Koncom minulého mesiaca agentúra Reuters uviedla, že európske banky čelia veľkej skúške. Investori poukazujú na to, že zárobky bánk z vyšších úrokových sadzieb rýchlo miznú a že ich dlhodobo vysoké zisky a rekordné dividendy pre akcionárov sa čoskoro skončia.

„To, na čo sa pozeráte v prípade európskych bánk, je 10-ročný inflexný bod,“ varoval Sebastian Pirro, investičný riaditeľ z londýnskej spoločnosti Algebris Investments, ktorá vlastní akcie vo viacerých európskych bankách.

Máte tu časti trhu, o ktorých si myslíme, že sú vo veľmi hlbokých problémoch, varoval Jonathan Golan, portfóliový manažér londýnskej investičnej spoločnosti Man Group Plc.

„Stále viac a viac bánk sa dostavajú pod drobnohľad, stále viac bánk má problémy a potenciálne niektoré banky na oboch stranách Atlantiku skrachujú.“

Európa je znepokojená kolapsom trhu nehnuteľností v USA

Investori sú znepokojení stavom trhu komerčných nehnuteľností v USA. Táto obava už zasiahla domácich bankových gigantov ako New York Community Bancorp a viedla už aj k prepadu akcií bánk v celej Európe.

„V Nemecku a Škandinávii vidíme expozíciu komerčných nehnuteľností vyjadrenú ako percento hmotného majetku v rozsahu 4, 5, 6, 7 a viac percent,“ povedal Golan.

„Ak si každá z týchto bánk odpíše 15 centov z každého dolára, ktorý požičala na komerčné nehnuteľnosti – čo nehovorím, že je presné číslo, ale je to úplne rozumný scenár – nielenže tieto banky stratia rating investičného stupňa, ale budú insolventné“.

Prvé známky potenciálnych otrasov európskeho bankového sektora sa už objavujú

Dlhopisy, ktoré nedávno vydali nemeckí veritelia zameraní na nehnuteľnosti, klesli v druhom februárovom týždni po tom, čo analytici Morgan Stanley odporučili klientom predať prioritné dlhopisy vydané bankou Deutsche Pfandbriefbank, ktorá sa špecializuje na nehnuteľnosti.

Významné európske banky, ktorých americké pôžičky na komerčné nehnuteľnosti tvoria jedno percento alebo menej ich aktív, pravdepodobne nebudú výrazne ohrozené nejakými väčšími narušeniami amerického trhu s nehnuteľnosťami. Patria medzi ne nemecká Deutsche Bank AG, HSBC Holdings Plc v Spojenom kráľovstve a BNP Paribas SA vo Francúzsku.

Finanční analytici Bloomberg Intelligence však varujú, že mnohé banky majú vyššie percentá aktív vložené do amerických úverov na komerčné nehnuteľnosti. Pre Pfandbriefbank je to 10 percent. Pre Aareal Bank v južnom strednom Nemecku je to 16 percent.

Napriek tejto nervozite Golan verí, že časti bankového sektora pravdepodobne prežijú či dokonca budú v kríze prosperovať. Týka sa to najmä bánk v menších jurisdikciách, kde je trh koncentrovanejší medzi hŕstku veľkých korporácií a kde sú marže pravdepodobne vyššie.

Poznamenal, že niektorí veritelia zo strednej a východnej Európy, ako aj niektoré špecializované banky vo Veľkej Británii, ktoré nesúťažia na rovnakom trhu s komerčnými úvermi na nehnuteľnosti v USA s veľkými hráčmi, by mohli vyjsť z možnej krízy relatívne bez ujmy.

„Existuje niekoľko veľmi silných inštitúcií, ktoré majú miernu expozíciu voči komerčným nehnuteľnostiam, diferencované obchodné modely, vysokú ziskovosť, solventnosť a likviditu,“ povedal Golan.

„Práve v týchto oblastiach nachádzame atraktívne príležitosti.“

Autor: Arsenio Toledo, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange