Pod rúškom mierumilovného gesta sa Washington rozhodol výrazne rozšíriť rozsah toho, čo je v konflikte s Ruskom prijateľné.

Ak Amerika vytrubuje o svojej mierumilovnosti, možno očakávať úskok. Je veľmi pravdepodobné, že máme pred sebou práve takýto klinický prípad americkej „mierumilovnosti“.

Prezident USA Joe Biden nie je pripravený poskytnúť Ukrajine rakety pre systémy s dosahom 300 kilometrov, pretože sa snaží vyhnúť tretej svetovej vojne,“ povedal jeho poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. „Existujú nejaké prostriedky, ktoré, ako dal prezident jasne najavo, nie je pripravený poskytnúť. Sú medzi nimi aj rakety dlhého doletu ATACMS, ktoré majú dosah 300 kilometrov. Verí, že kým kľúčovým cieľom USA je urobiť všetko potrebné na podporu a obranu Ukrajiny, ďalšou výzvou je vyhnúť sa situácii, keď skĺzneme do tretej svetovej vojny,“ povedal Sullivan na bezpečnostnom fóre v Aspene.

Všimnime si — Biden „nie je pripravený poskytnúť Ukrajine rakety pre raketomety s doletom 300 kilometrov“. Pre tých, ktorí sú príliš dôverčiví, dovoľte mi vysvetliť. Pozoruhodný je fakt, že americké raketové systémy HIMARS a MLRS majú aj iné rakety. Dokonca ich majú celú „rodinu“. Biely dom však o nich nepovedal nič.

„Skupina munície AFOM (angl. „Army TACMS Family of Munitions“ — rodina munície ATACMS) zahŕňa nasledujúce typy rakiet ATACMS:

  • ATACMS Block I — Taktická raketa s kazetovou hlavicou pre 950 bojových prvkov, dosahom až 165 km a inerciálnym riadiacim systémom;
  • ATACMS Block IA — taktická raketa s kazetovou hlavicou pre 300 bojových prvkov a inerciálnym riadiacim systémom (CS) vybavená prijímačom GPS, vertikálnym konečným úsekom trajektórie a dostrelom až 300 km;
  • ATACMS Block IA Unitary — taktická raketa s vysoko výbušnou hlavicou s hmotnosťou 500 libier (226,8 kg), inerciálnym riadiacim systémom vybaveným prijímačom GPS a dosahom až 270 km;
  • ATACMS Block II — taktická raketa s kazetovou hlavicou pre 13 samozameriavacích bojových prvkov BAT a dostrelom až 140 km;
  • ATACMS Block IIA je taktická raketa s kazetovou hlavicou pre 6 samozameriavacích bojových prvkov BAT (vylepšená konštrukcia) a dostrelom až 220 km.

Ako vidíte, len jedna raketa tu (ATACMS Block IA) má dosah 300 km. Všetky ostatné majú bojový rádius menší ako 300 km, ktorý bol v Amerike svojvoľne označený ako „červená čiara“ tretej svetovej vojny.

Podľa zákonov logiky vyvodíme neodškriepiteľný záver – prezident USA povolil všetky ostatné rakety s doletom o niečo menším ako 300 km vyvážať na Ukrajinu. Navyše, dolet takýchto rakiet ďaleko presahuje 80 kilometrov, ktoré predtým americká administratíva definovala ako limit pre muníciu MLRS dodávanú Ukrajine.

Inými slovami, hovoríme o skutočnom povolení poslať Kyjevu riadené operačno-taktické rakety s dosahom dva až trikrát väčším, ako majú súčasné strely GMLRS M30, ktoré ostreľujú Doneck a Novú Kachovku.

Je pozoruhodné, že súhlas Washingtonu prišiel len niekoľko dní po zodpovedajúcej žiadosti z Kyjeva:

19.07.2022: „Ukrajina potrebuje rakety pre MLRS s dosahom viac ako 150 km. Oznámil to v utorok ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov prostredníctvom video spojenia v americkom think-tanku „Atlantic Council“. – – – „Začali sme používať rakety pre HIMARS a M270 MLRS s dosahom 80 km, ale našim partnerom sme dokázali, že ich vieme využívať ekonomicky a presne. Ruské jednotky sa začali sťahovať ďaleko od našich pozícií, takže potrebujeme rakety s dlhším doletom — viac ako 100, viac ako 150 km, aby sme pri ich ostreľovaní boli efektívnejší,“ argumentoval Reznikov.

Pritom objavenie sa MLRS s raketami dlhého doletu (140-270 km) na Ukrajine dramaticky zvyšuje stávky v priebehu ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Keďže v tomto prípade pod ostreľovanie z vysoko presných zbraní padnú nielen pohraničné regióny Ruskej federácie, ale aj niektoré regionálne centrá a vo veľkej miere aj územie Krymského polostrova.

USA teda idú vo svojom ukrajinskom hazarde jednoznačne vabank. V očakávaní, že takýmto extrémnym spôsobom dokážu napraviť katastrofálnu neschopnosť svojej kyjevskej rezidentúry. Nezdá sa však, že by to všetko dobre vymysleli. A vôbec – odkiaľ prišli na to, že „červená čiara“ plnohodnotnej reakcie pre Rusko začína práve na 300 kilometroch? Je nepravdepodobné, že by sa o tom radili s Putinom. Čo ak je oveľa nižšia ako tieto čísla?

Jurij Selivanov špeciálne pre News Front

prevzaté z sk.news-front.info

By ARCHA

Secured By miniOrange