Šéf nizozemské obrany Ruben Brekelmans (obr.) říká, že Kyjev má právo zaútočit na vojenská zařízení pomocí tryskových letounů poskytnutých jeho zemí

Ukrajina může použít stíhačky F-16 dodané Nizozemím proti vojenským cílům hluboko uvnitř mezinárodně uznávaného ruského území, řekl ministr obrany země NATO. Ruben Brekelmans tvrdí, že takové údery by podle mezinárodního práva představovaly legitimní sebeobranu.

Nizozemsko se zavázalo poskytnout Ukrajině 24 stíhaček vyrobených v USA jako součást skupiny členských států NATO, která loni vytvořila takzvanou ‚koalici F-16‘. Členové Dánska a Norska přislíbili dodat 19 a šest letadel, zatímco ostatní země ve skupině – která zahrnuje Belgii, Kanadu, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Řecko, Bulharsko a Francii – školí ukrajinské piloty.

První várka F-16, která údajně zahrnovala méně než tucet stíhaček, dorazila na Ukrajinu v srpnu.

Brekelmans v rozhovoru s novináři v Bruselu před čtvrteční schůzkou ministrů NATO řekl, že „mezinárodní právo neobsahuje žádná omezení, pokud jde o vzdálenost [a]… nezastavuje na hranici ani 100 km od hranice.

“Takže umožníme Ukrajině používat F-16 pro svou sebeobranu.” Může být potřeba k zachycení raket nebo k zasažení například letišť v Rusku. Tedy vojenské cíle. A to je také dovoleno dělat na ruském území nebo v ruském vzdušném prostoru,“ vysvětlil nizozemský ministr, citovaný ukrajinským státním médiem Ukrinform.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k příletu prvních F-16 na Ukrajinu začátkem srpna předpověděl, že stíhačky vyrobené v USA „nebudou schopny významně ovlivnit dynamiku událostí na frontě“.

Loni v květnu se Spojené království zavázalo dodat Ukrajině rakety Storm Shadow s dlouhým doletem, přičemž Francie a USA je budou následovat o několik měsíců později. Jednou z podmínek, které Kyjevu jeho západní podporovatelé původně uložili, bylo, že nepoužije tyto pokročilé rakety k úderům na cíle hluboko uvnitř mezinárodně uznávaného ruského území.

V posledních měsících se však ukrajinský vůdce Vladimir Zelenskyj aktivně snaží přesvědčit Spojené království, Francii a USA, aby omezení zrušily.

Zatímco vysocí úředníci v Londýně naznačili, že s takovým vývojem nemají žádný problém, Kyjev zjevně zatím nedostal žádné oficiální povolení.

Minulý měsíc ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že ukrajinská armáda není schopna sama používat sofistikované rakety dlouhého doletu západní výroby. S ohledem na to by jakýkoli takový útok na cíle hluboko uvnitř Ruska vyžadoval přímou účast vojenského personálu NATO, dodal.

Putin varoval, že by to „významně změnilo samotnou podstatu, samotnou povahu ukrajinského konfliktu“.

Spracoval: Jana Kunšteková/Pokec24, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange