Pritom väčšina Slovákov sa už nevie dočkať kedy sa EU a NATO rozpadnú, alebo Slovensko z nich vystúpi
Delegácia Kongresu USA absolvovala separátne rokovania s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a predstaviteľmi slovenskej vlády vrátane premiéra Roberta Fica, ministra obrany Roberta Kaliňáka a šéfa rezortu diplomacie Juraja Blanára.
Delegácia amerického Kongresu po sobotňajších stretnutiach so slovenskými predstaviteľmi v Bratislave vyzdvihla úzke vzťahy medzi oboma krajinami. Dvadsať rokov po vstupe Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO) ho kongresmani označili za dôveryhodného spojenca, informuje TASR.
Delegácia Kongresu USA bola zložená z dvoch senátorov a piatich členov Snemovne reprezentantov. Cieľom návštevy a stretnutí v Bratislave bolo posilnenie bilaterálnych vzťahov, spresnila pre TASR mediálna koordinátorka amerického veľvyslanectva v SR Lucia Vitteková.
Delegácia absolvovala separátne rokovania s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a predstaviteľmi slovenskej vlády vrátane premiéra Roberta Fica, ministra obrany Roberta Kaliňáka a šéfa rezortu diplomacie Juraja Blanára.
Americkí predstavitelia na tlačovej konferencii uviedli, že sa v rámci návštevy SR prišli oboznámiť a pochopiť názory občanov a slovenskej vlády a zároveň tlmočiť odkaz pevného spojenectva medzi USA a Slovenskom. Poukázali na to, že ako skupina reprezentujú väčšinový názor v Kongrese aj medzi bežnými Američanmi ohľadne potrebnej podpory Ukrajine.
Uznali, že aj napriek rozdielnym názorom v súčasných prístupoch a politike voči Ukrajine existuje medzi najvyššími predstaviteľmi oboch krajín zhoda v širších cieľoch NATO a USA. V tejto súvislosti poukázali na aktívnu úlohu SR v odmínovaní ukrajinského územia, poskytovaní humanitárnej pomoci či na to, že aj nová slovenská vláda naďalej umožňuje súkromným firmám posielať Kyjevu vojenský materiál.
Ocenili tiež ústretový prístup SR k ukrajinským utečencom a pokračujúcu humanitárnu pomoc Ukrajine, ktorá už vyše 22 mesiacov bojuje proti ruskej vojenskej agresii.
Fico rokoval s delegáciou amerického Kongresu. Vzťahy medzi Slovenskom a USA sú podľa neho na vysokej úrovni
Premiér Robert Fico (Smer-SD) rokoval v sobotu s delegáciou Kongresu Spojených štátov amerických, ktorá prišla na jednodňovú návštevu Slovenska. Hovorili spolu o význame vzájomnej bilaterálnej spolupráce a dotkli sa aj dosahov odpredaja spoločnosti U. S. Steel. Medzi hlavné témy rozhovoru patrila tiež aktuálna situácia na Ukrajine. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.
Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a USA sú podľa predsedu vlády na vysokej úrovni. „V rozvíjaní našich vzájomných vzťahov chceme naďalej pokračovať. Priestor vidíme v oblasti obrany či civilnej jadrovej energetiky. Podporovať chceme aj ekonomické vzťahy,“ priblížil.
Americká spoločnosť U. S. Steel nedávno oznámila zámer odpredať firmu v Košiciach zahraničnému partnerovi. Kroky amerického majiteľa pozorne sleduje aj Slovensko. „Máme záujem o hladký priebeh odpredaja spoločnosti U. S. Steel. Vzhľadom na strategický význam košickej pobočky pre našu krajinu, ako aj pre obnovu Ukrajiny by bolo vhodné, aby bola naďalej vlastnená dôveryhodnou západnou spoločnosťou,“ zdôraznil Fico.
Premiér so zástupcami Kongresu hovoril aj o pokračujúcej podpore Ukrajiny. Je podľa jeho slov dôležité čím skôr na Ukrajine nastoliť úplný, spravodlivý a trvalý mier v zmysle princípov Charty OSN, aby sa z nej mohla stať prosperujúca, stabilná a silná krajina, ktorá po splnení všetkých potrebných kritérií bude riadnym členom EÚ. Hoci Slovensko Ukrajine neposkytuje vojenskú pomoc, pokračuje v rozsiahlej humanitárnej pomoci a robí konkrétne kroky napríklad pri odmínovaní krajiny, tvrdí ÚV.
Fico delegáciu kongresmanov uistil, že Slovensko je spoľahlivým a zodpovedným členom NATO a Európskej únie (EÚ). „Sú piliermi našej zahraničnej politiky, na tom sa nič nemení. Naďalej zostávame konštruktívnym partnerom a spojencom, avšak so zreteľom na slovenské národné záujmy,“ povedal.
Delegácia, ktorá navštívila Slovensko, je zložená zo senátorov a kongresmanov z Demokratickej aj Republikánskej strany. Kongres je zákonodarným orgánom USA, skladá sa z dvoch komôr – Snemovne reprezentantov a Senátu.
Čaputová Americko-európskym úsilím je urobiť Európu mierovú
Spoločným americko-európskym úsilím je urobiť Európu celistvú, slobodnú a mierovú. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti X po sobotnom stretnutí s delegáciou Kongresu Spojených štátov amerických, ktorá prišla na jednodňovú návštevu Slovenska.
„Riešenie vonkajších hrozieb vrátane ruskej agresie proti Ukrajine a posilnenie nášho štátneho poriadku a demokracie doma je úlohou, ktorú máme spoločnú. Som rada, že dnes prijímam delegáciu Kongresu USA, aby prediskutovala tieto spoločné výzvy,“ povedala hlava štátu.
Sloboda médií je kľúčovým prvkom prosperujúcej demokracie
Americkí senátori a zástupcovia kongresu z oboch politických strán a americký veľvyslanec Gautam Rana včera na tlačovej konferencii odpovedali na otázky novinárov a novináriek. Spojené štáty považujú za dôležité podporovať nezávislé médiá.
ZDROJ: Trend / InfoSk / InfoVojna