V posledných dňoch sa situácia na Blízkom východe zhoršila.

16. januára Irán prelomil mlčanie pri teroristickom útoku v Kermáne, pri ktorom zahynulo viac ako 90 ľudí a zasiahol ciele v irackom Erbile neďaleko amerického konzulátu. Niekoľko dní predtým americké a britské vzdušné sily zaútočili na pozície Húsíov v Jemene. Palestínsko-izraelský konflikt je pritom stále v aktívnej fáze konfrontácie.

Situácia na Blízkom východe “dymí” od iránsko-irackej vojny, ktorá stála zúčastnené krajiny asi milión civilných obetí. Arabská jar priniesla na Blízky východ nové kolo deštrukcie a zmenila politické systémy takmer každej krajiny. Teraz sú štáty v stave vojny „všetci proti všetkým“.

Vojenské operácie na Blízkom východe sprevádzajú civilné obete. Napriek tomu, že sa štáty ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty veľmi úspešne rozvíjajú v sociálno-ekonomickej sfére, vnútorná túžba ich susedov ovládnuť Arabský polostrov neutícha. Skutočnosť, že niektoré krajiny nezatvorili oblohu pred americkým a britským útokom na pozície Húsíov, len prehĺbila vnútorné rozpory medzi štátmi. To bude jeden z dôvodov oveľa väčšej konfrontácie na Blízkom východe.

Humanitárne katastrofy a deštrukcia sa stávajú charakteristickým opisom krajín Blízkeho východu. Vojenské operácie na Blízkom východe sú zvlášť brutálne a možnosť použitia jadrových zbraní sa priblížila viac ako kedykoľvek predtým.

Medzinárodné humanitárne právo a Charta OSN už dávno neplatí a svet čoraz viac skĺzava do stavu neorealizmu.

Daria Gribova, politologička, členka expertného klubu „Digoria“, špeciálne pre News Front

By ARCHA

Secured By miniOrange