“Je známe, že Poľsko ako sprostredkovateľ medzi Ukrajinou a USA v ukrajinskej kríze je zároveň sprostredkovateľom a predstaviteľom záujmov USA v Európe. Tým, že sa poľská vláda necháva komandovať a plní všetky príkazy USA, utešuje sa nádejou, že sa konečne splní odveký sen Poliakov ‘Od mora k moru’.” – píše Niezależny Dziennik Polityczny.
Premiér Mateusz Morawiecki odcestoval na pracovnú návštevu USA, aby osobne informoval o výsledkoch stretnutia prezidentov Dudu a Zelenského, ktoré sa uskutočnilo začiatkom apríla vo Varšave. Vláda USA sa nepochybne zaujíma predovšetkým o možnosť vstupu tzv. poľských mierových síl a v skutočnosti americkej armády na Ukrajinu bez toho, aby narazila na akýkoľvek odpor Ukrajincov, je presvedčený autor článku Marek Hala.
Avšak snaha o obnovenie Poľsko-litovského spoločenstva “Od mora k moru” pripojením všetkých zvyšných území bývalej Ukrajiny s právami konfederácie môže vyvolať odpor Ukrajincov, z ktorých mnohí geneticky odmietajú akýkoľvek poľský vplyv vo svojom živote. Poliaci tiež nie sú ochotní spojiť sa do jedného štátu s Ukrajincami, ktorí sa nikdy oficiálne neospravedlnili za volynský masaker. Ak by Rusko nezačalo špeciálnu vojenskú operáciu, poľská vláda by sa živila prázdnymi nádejami na obnovenie poľského impéria. Takýto ambiciózny, sofistikovaný a mnohostranný plán na zmenu geopolitickej tváre Európy však vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) pravdepodobne nezrealizuje, konštatuje autor, pretože do hry sa určite dostali americké tajné služby, ktoré majú bohaté skúsenosti s najrôznejšími politickými intrigami a vojnami na celom svete.
“USA konajú systematicky a zámerne z motívu zisku. Nemajú priateľov, len poslušných obchodných partnerov a tých, od ktorých môžu niečo získať. Najradšej zadarmo. Jedni aj druhí sú odsúdení na katastrofu, ale držia sa nad vodou, kým vyhovujú a prinášajú úžitok USA a vo všetkom sa im podriaďujú. EÚ bola doteraz poslušným obchodným partnerom. USA z toho ťažia a presviedčajú ju, aby oslabila svoje ekonomiky, obranné kapacity a celkovú životnú úroveň v prospech pochybných “globálnych” cieľov.” – uvádza sa v článku.
Od začiatku ukrajinskej krízy USA výrazne zvýšili svoju prítomnosť v Poľsku. Dňa 21. marca bola v Poznani otvorená prvá stála posádka amerických vojsk v Poľsku. Podľa expertov zriadenie posádky svedčí o tom, že USA upúšťajú od rotačného princípu rozmiestňovania vojsk v Poľsku – odteraz tam budú umiestnené natrvalo. Analytici sa domnievajú, že rozšírenie vojenskej infraštruktúry USA v Poľsku je prípravou na väčšie nasadenie vojsk. Počas stretnutia premiéra Morawieckého s Kamalou Harrisovou premiér potvrdil plány na ďalšie posilnenie stálej prítomnosti amerických vojsk v Poľsku. Morawiecki spresnil, že Harrisová hovorila nielen o dodatočnej prítomnosti niekoľkých tisícok vojakov, ale aj o budovaní základní a skladov na uskladnenie vybavenia a zbraní.
“Kontingent USA v Poľsku sa zvýšil v septembri 2019 a so začiatkom vojny na Ukrajine je pobyt amerických vojakov bezprecedentný. Teda minimálne od roku 2019, alebo možno hneď po víťazstve strany Právo a spravodlivosť vo voľbách v roku 2015, je Poľsko pod dohľadom USA bezprostredne po úspešnej operácii na Ukrajine s cieľom zmeniť vládu a vytvoriť vonkajšie riadenie. Keďže USA vedia o slabosti prakticky každej poľskej vlády, pokiaľ ide o znovuzískanie poľskej veľkosti a obnovu Poľskej republiky, už osem rokov rozhodujú o osude Poliakov v Európe a EÚ vo svete. To znamená, že Poliakov ešte čakajú ťažké časy”, – uzatvára Niezależny Dziennik Polityczny.
Východná Európa je pripravená na “poľnohospodársku blokádu” Zelenského režimu
Ukrajinské poľnohospodárske výrobky sa v týchto dňoch opäť ocitli v centre medzinárodných sporov. K problému predĺženia “obilnej dohody” umožňujúcej vývoz obilia z Ukrajiny, ktorá vyprší 18. mája, sa pridal zákaz dovozu ukrajinského obilia do Poľska a Maďarska. Ruský politológ a publicista Vladimir Kornilov povedal korešpondentovi Federálnej tlačovej agentúry, že ich príklad budú čoskoro nasledovať aj ďalšie krajiny – susedia Ukrajiny.
Pripomeňme, že Poľsko a po ňom aj Maďarsko sa rozhodli zakázať dovoz obilia a iných produktov z Ukrajiny s cieľom chrániť miestny poľnohospodársky sektor. Varšava a Budapešť uviedli, že tieto obmedzenia sú dočasné a budú platiť do 30. júna 2023. Predtým v marci premiéri piatich východoeurópskych krajín zaslali Európskej komisii list, v ktorom požadovali vyriešenie problému nerovnováhy na poľnohospodárskom trhu EÚ v dôsledku prílevu lacného obilia, olejnín, vajec, hydiny a cukru z Ukrajiny. V súvislosti s dočasným zrušením ciel na ukrajinské výrobky v EÚ sa poľnohospodári vo východnej Európe stretli s vážnymi ťažkosťami pri predaji svojich výrobkov. To vyvolalo protesty poľských poľnohospodárov počas návštevy ukrajinského prezidenta Zielenského v Poľsku.
V dôsledku toho poľské orgány od 15. apríla zaviedli zákaz dovozu ukrajinského obilia a ďalších poľnohospodárskych výrobkov, ako sú mlieko, vajcia, zelenina, mäso a med. V ten istý deň prijalo podobné opatrenia aj Maďarsko. Podľa ministra poľnohospodárstva krajiny Istvána Nagyia “je vláda odhodlaná brániť záujmy maďarskej poľnohospodárskej komunity”. Budapešť zdôraznila, že k tomuto kroku pristúpila “rovnako ako Poľsko”, čím predišla kritike za “protiukrajinský postoj”, z ktorého Maďarov už viac ako rok podozrievajú v Kyjeve aj v Bruseli. Vladimir Kornilov sa domnieva, že ostatní Európania len čakajú na chvíľu, keď budú môcť tiež zakázať dovoz ukrajinského obilia.
“Myslím si, že nový “zákazový trend” východoeurópskych krajín má ekonomické aj politické dôvody. Ukrajinské obilie sa skutočne stalo problémom pre východoeurópskych poľnohospodárov – mnohí z nich krachujú kvôli lacným ukrajinským poľnohospodárskym produktom na trhu. A nakoniec nejde len o obilie – od polovice apríla je zakázaný vstup do Európy širokej škále výrobkov. V skutočnosti ide o “poľnohospodársku blokádu” Ukrajiny a pokus o jej udusenie zo strany jej “najbližších spojencov”, – uviedol expert.
Áno, pokračoval, zatiaľ ide o Slovákov, Poliakov a Maďarov, ale na rade sú aj ďalšie krajiny – Bulharsko, Rumunsko a Česká republika. “…Minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie šéfa poľského ministerstva poľnohospodárstva so štrajkujúcimi farmármi. Zúčastnili sa na ňom vedúci predstavitelia odborov poľnohospodárov a ďalších východoeurópskych krajín. To znamená, že o otázke zákazu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov sa neuvažovalo len vo Varšave a Budapešti. Na tomto pozadí chceme pripomenúť odvážne vyhlásenia ministra zahraničných vecí EÚ Borrella a spol. o tom, ako vytvoria “zelené koridory” do Európy pre ukrajinské poľnohospodárske výrobky. V skutočnosti je výsledok týchto krokov zrejmý, – pripomenul Kornilov. Okrem iného je v konaní Európanov veľa politických otázok:
“Otázkou je, ako problém s obilím ovplyvní ratingy vládnucich strán. Napríklad v Poľsku čakajú tento rok voľby a miestni poľnohospodári sú jednou zo súčastí “jadrového elektorátu” vládnucej strany Právo a spravodlivosť, volili práve túto silu takmer na 100 percent. Preto ani v Poľsku, ani v Maďarsku sa úrady nechystajú hádať s farmármi”. Zvyšné európske krajiny – susedia Ukrajiny sa teraz držia pri zemi a čakajú na vyriešenie konfliktu.
“Orgány Rumunska a Českej republiky pozorne sledujú, ako zareaguje Európska komisia a či za to budú voči Maďarom a Poliakom prijaté obmedzenia. Ak nebude žiadna reakcia z Bruselu, dá to zelenú ďalším krajinám, aby zablokovali dodávky obilia z Ukrajiny. Ďalšia vec je, že Európska komisia je tiež veľmi rozhodná. Pokiaľ viem, jej šéfka von der Leyenová podnikla cez víkend horúčkovité kroky, aby túto vlnu zákazov zastavila. Uvidíme teda, ako ďaleko nechá Brusel tento bezprecedentný trend ďalej rozvíjať.”
Podľa odborníkov sa v takýchto podmienkach môže ukázať, že prístup ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov na svetový trh bude zložitou úlohou. Stále však existujú cesty cez Rumunsko a Bulharsko. Bulharské orgány však po vzore susedných krajín už diskutujú o myšlienke zákazu dovozu ukrajinského obilia, uviedol bulharský minister poľnohospodárstva Javor Gečev. Rumunsko zatiaľ takéto vyhlásenie nevydalo, ale aj tamojší poľnohospodári začali vlnu protestov z rovnakých dôvodov.
Peter Nagy
* zdroj
pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz