VAROVÁNÍ: Tento článek může u každého daňového poplatníka způsobit prudkou nevolnost, střídavé záchvaty vzteku a manického smíchu či motivovat k daňovým únikům. Zmiňované instituce nejsou (bohužel) smyšlené a zakládají se na kruté realitě. Čtěte na vlastní nebezpečí!

Přiznám se bez mučení, ani nevím, proč tohle píšu. Projevuje se asi masochistická (proč se trápím zkoumáním výročních zpráv a rozpočtů, abych tuhle kupu hnoje sesumíroval) i sadistická (ty, kteří to přečtou, to pěkně nasere) stránka mojí osobnosti.

Úvodem dva zásadní body, abychom si rozuměli. Zaprvé nemám patent na rozum, možná tyhle instituce občas dělají něco více či méně užitečného, do detailu nevidím, ale ten širší obraz je tristní. Mějte na paměti, že každá samostatná instituce má svoje vedení, personální, ekonomické a IT oddělení, vesele si zadává zakázky na externí služby atd. Přitom by často stačil odbor v rámci Ministerstva a v mnoha případech by i to bylo až moc.

Zadruhé si asi říkáte – neefektivní stát, tos objevil Ameriku vole! Máte vlastně pravdu, ale když jsem do toho zabředl hlouběji, nestačil jsem se divit a myslím, že si to zaslouží samostatný přehled. Zaměřil jsem na méně známé a obskurnější instituce financované přímo z eráru a nejsem si vědom, že by to dosud někdo takto zpracoval. Notoriety jako Česká pošta, České dráhy, Lesy ČR atd. nechávám stranou.

Tak si připravte blicí pytlíky a jdeme rovnou na to!

Národní ústav lidové kultury

Jenom 56 zaměstnanců, zajímavé je, že tam více jak polovina z nich bádá již déle jak 10 let, 12 z nich má za sebou dokonce více jak 20 let záslužné činnosti. Co se týče financí, tak mzdové náklady (včetně odměn a nákladů na sociální pojištění) jsou lehce přes 30 mega, celkový rozpočet se pohybuje kolem skutečně lidových 70 milionků ročně.

Ústav vydává třeba Národopisnou revue, náklad jsem nedohledal, ale určitě se těch 84 stran za 79 Kč prodává skvěle. V posledním čísle jsou trháky jako „Vývoj a současný stav lidového tance na příkladu slováckého verbuňku a obřadních obchůzek královniček“ či „Liminální křehkost ravu – autoetnografická studie reflektující insiderův pobyt v terénu“. Jako správný kulturní barbar mohu říci jen WTF?

Ústav realizuje několik vzdělávacích programů, zde musím doslova citovat, protože je to zase dost dada „Škola folklorních tradic“ by ještě šla, „Siločáry duše dítěte“ už se obávám, nejsem schopen bez nápovědy rozklíčovat.

Že Vám to nestačí? No tak jdeme dál…

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, státní podnik

Mají hezké webovky, přece je to IT organizace – z nějakého důvodu odštěpená ze státní tiskárny cenin, asi abychom těch podniků, ústavů a agentur neměli náhodou málo. Hned na úvod výroční zprávy se dozvíte, že plní „MRAKY“ závazků. No aby ne! 28 vedoucích zaměstnanců se mzdovými náklady 31 mil (tj. přes milion ročně na osobu) a dalších 191 řadových zaměstnanců, celkové mzdové náklady přes 205 mega, s tím už se dá pracovat…

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí

47 zaměstnanců, abych nekřivdil, tak „jen“ 28 z nich zde usilovně zkoumá a bádá na plný úvazek. Realizuje se třeba „fokusní skupina s odbornicemi na gender oblast“ nebo výzkum „Reflexe záchranné sociální sítě v období covid-19“

Rozpočet 60 mega, jo a taky tu samozřejmě nechybí odborný časopísek – Fórum sociální politiky.

Národní pedagogický institut a Česká školní inspekce

Pozor pozor, tady se zefektivňovalo! Jedná se o sloučený institut dvou dřívějších organizací. A protože je to velká věc (500+ lidí), stojí nás to ročně krásných zaokrouhlených 100 milionů. Více jak polovina padne na platy a odměny, úředník přece musí být z něčeho živ.

To školní inspekce s podobným počtem zaměstnanců (508) má krásných 435 mega ročně. Vytvořili třeba sexy výroční zprávu o kvalitě vzdělávání za minulý školní rok, je taková poctivá, celých 864 stran – na tom někdo strávil spoustu užitečného času.

Institut pro kriminologii a sociální prevenci

24 lidí, 31 milionů, to vše například na analýzu trendů kriminality v ČR nebo „Uplatňování nové diferenciace ve vězeňství“, což je tříletá analýza toho, jak se (ne)daří měnit věznice dle nového systému a jak se nám daří měnit vězeňskou službu.

Začíná to být trochu únavné, co? Tak zrychlíme, ať už to máme za sebou…

CzechTrade, Czechinvest, Agentura pro podnikání a inovace, česká obchodní inspekce a státní energetická inspekce

Aby se nám lépe podnikalo a taky aby se spotřebitel chránil před tou podnikatelskou chamradí, máme tu těchto pár institucí, které celkem zaměstnají přes tisíc pilných človíčků a stojí nás ročně něco přes 1,3 miliardy.

Jen pro zajímavost ČOI za těch 410 mil. co nás stojí a při obsazení 450 lidmi vykonala 22 tisíc kontrol a ve 44 % zjistila nedostatky, na pokutách vybráno 120 milionů.

Státní energetická inspekce má asi moc kotlů na kontrolu, protože poslední zveřejněné údaje o činnosti na webu jsou za rok 2020, výroční zpráva pak jen za rok 2021. Ještěže je jich na to je přes 100 a mají na to 100 mega.

5x povodí řek + státní plavební správa + ředitelství vodních cest

Hodně vody = hodně institucí, to dá rozum, přece to nechceme podcenit a nechat to plavat.

Celkem přes 3600 zaměstnanců. Zaujalo mě, že každé povodí má nejméně 8 člennou dozorčí radu, o případných odměnách za výkon této vysoce užitečné funkce jsem se už neodvážil pátrat.

Já už to nedávám, vždyť to nikde nekončí…

2x státní hřebčinec a jeden hřebčín, Informační agentura životního prostředí, Centrum dopravního výzkumu, Ústav mezinárodních vztahů, Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd, Výzkumný ústav rostlinné výroby, Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Vinařský fond, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Česká plemenářská inspekce….

Kdo dočetl až sem, gratuluji, já to málem vzdal už v první třetině, ale co bych pro vás a pro seriózní výzkum ohledně nekonečného plýtvání veřejnými prostředky neudělal. Až bude někdo z vlády chtít škrtat, ať se mi ozve, pár nápadů by se našlo.

Velebnosti, jdu blejt!

AUTOR: Boomer

* zdroj: dfens-cz com

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange