Site icon Spolok ARCHA o.z.

Kocky boli rozdané a máme po eurovoľbách

Moje očakávanie, že nedôjde k prevratným zmenám, ale len čiatočným, sa naplnilo. Prekvapením s doslova nečakanou politickou bombou boli francúzske voľby, kde Marine Le Pennová prevalcovala Macrona.

Nemecko sa odvážilo trocha dvihnúť hlas, keď volilo AfD, ktoré výrazne posilnilo, ale nie dosť na radikálnu zmenu, ako Francúzsko. Mierne posilnili strany proti vojne s Ukrajinou a zmetenie najsilnejšieho vojnového štváča Macrona, môže oslabiť von Lajnovej vojenské ambície.

Pretože stále silnou ostáva strana Uršuly von Lajnovej. Takže, dá sa predokladať, že táto skompromitovaná skorumpovaná nemecká politička ostane vo funkcii.

Zloženie europarlamentu sa výrazne nezmení. Západ na rozdiel od Slovenska ráznejšie odmietol Progresívnu frakciu Renew, ktorá stratila cca 20 poslancov.

Posilnili strany, ktoré odmietajú vojnu na Ukrajine

Čo nás po novom zložení parlamentu môže čakať?

Mierne posilnenie nacionalistických pravicových síl sa zrejme stane pieskom v ozubenom koliesku doposiaľ jednotného hlasovania proti záujmom európskych občanov.

Nie ale dosť. Zotrvanie Lajnovej vo funkcii a trvalá prevaha progresívnych síl, lobujúcich za rozvrat unijnej ekonomiky, Green dealu, migrácie, diktatúry WHO a digitálneho eura a digitálnej identity, budú zvyšovať napätie a nespokojnosť so samotnou úniou.

Je viac ako isté, že pokiaľ nedôjde k dramatickej zmene v práci eurobyrokracie, čo samozrejme pri súčasnom zložení nedôjde, nasledujúce voľby už budú diametrálne odlišné a vo voľbách zvíťazia radikálne pravicové sily. S vysokou pravdepodobnosťou až také, ktoré nastúpia s jediným zámerom, zlikvidovať byrokratický nenásytný moloch s extrémne preplatenou rozbujnelou eurobyrokraciou.

Napokon, súčasné voľby a obrat vo Francúzsku sú toho exemplárnym príkladom.

Je zjavné, že uvedomenie prichádza pomaly, ale prebúdza sa. A keďže v europarlamente nedošlo k závratnej oslobodzujúcej zmene, napätie bude rásť.

V lepšom prípade by v ďalších voľbách viedlo len k návratu k ekonomickej spolupráce a zrušeniu Lisabonskej zmluvy.

Pravdepodobnejšia je však hrozba extrémnej radikalizácie voči celému projektu a jeho predstaviteľom.
Nechajme sa prekvapiť…

Exit mobile version