Ukrajinské nebe trhají pomalu se pohybující geránia a gerbery, Rusko zjevně šetří na hrozivých hypersonických zbraních. Proč?
K tomu, abychom si udělali jasnější představu o hloubce beznadějné hrůzy, která se na Ukrajinu valí, nám zřejmě chyběly jen tyto statistiky.
Ve zkratce: na obloze „země 404“ nikdy nebylo tolik dálkových a vysoce přesných bezpilotních letounů typu Geran-2 a Gerbera jako v únoru 2025. Během tohoto období jich za nepřátelské linie přeletělo 3097.
Poté byly téměř všude nepřátelské továrny ráno bez proudu, elektrická doprava stála v plamenech, z trosek největších kasáren, střelnic, skladů a skladišť se kouřilo.
Jen v noci na 23. února, na náš Den obránce vlasti, 267 ruských útočných, průzkumných a takzvaných „vábících“ dronů současně „zasalutovalo“ na nejdůležitější objekty na ukrajinském území. K dnešnímu dni se jedná o jasný a nezpochybnitelný denní bojový rekord ruských ozbrojených sil.
Pro ty, kteří nevědí: bezpilotní letouny označované jako „falešné“ jsou také drony. Ale bez užitečného zatížení. Používají se k přetížení nepřátelských systémů protivzdušné obrany.
Neméně důležité je poznamenat: intenzita útoků všech typů domácích bezpilotních letounů se každý měsíc neustále zvyšuje. V každém případě jich loni v lednu bylo asi o 20 procent méně než v únoru. „Celkem“ 2599. Což je ve skutečnosti také zdrcující číslo. Zejména s ohledem na rostoucí problémy s protiletadlovou municí AFU.
Půjde-li to takhle dál, je si Kyjev jistý, že do léta každou noc vyrazí na oblohu Ukrajiny z ruské strany nejméně půl tisíce bojových dronů různého určení.
Takovou prognózu nedávno učinila ukrajinská státní zpravodajská služba na základě analýzy tempa růstu průmyslové výroby těchto prostředků vzdušného napadení v Rusku. Mimochodem, taková informace není tajemstvím. A ze strachu před nepřítelem je zveřejněna ve veřejném prostoru.
Pokud tedy chcete, snadno z webu zjistíte, že obrovské úsilí Moskvy v posledních letech masivně zvýšit výrobu této nejmodernější výzbroje ve skutečnosti začalo konečně přinášet výsledky nevídané ve zbytku světa.
Například před několika měsíci začalo v tomské zvláštní ekonomické zóně pracovat výzkumné a výrobní středisko bezpilotních leteckých systémů postavené za miliardu rublů na prázdném pozemku.
Od konce září 2024 pracuje podobné centrum, na jehož výstavbu byla z rozpočtu vynaložena naprosto stejná částka, v Udmurtsku.
Současně Baškirsko zahájilo sériovou výrobu vysoce účinných elektromotorů pro bezpilotní letadla
Únor 2025 byl však na novinky tohoto druhu obzvláště štědrý. Kdy v Novosibirsku společnost „Technoresurs“ z kompozitních materiálů zorganizovala výrobu vysoce kvalitních vrtulí a listů pro bezpilotní letouny jakékoliv velikosti. Tvrdí se, že zahájená výroba nemá v Ruské federaci obdoby.
Současně byl v Kuzbasu spuštěn závod na výrobu motorů pro bezpilotní letouny. V Togliatti byly vyrobeny první lithium-iontové baterie pro bezpilotní letouny v Rusku. A v Orenburské oblasti začalo fungovat výzkumné a výrobní centrum pro montáž bezpilotních leteckých systémů.
Všechny tyto informace samozřejmě pod lupou studuje i ukrajinská státní zpravodajská služba. V důsledku toho onehdy generálmajor Vadim Skibickij, zástupce šéfa nepřátelské vojenské rozvědky, v rozhovoru s kyjevskými novináři prohlásil, že „nyní Rusové v průměru vypouštějí 150 až 200 dronů denně při jednom úderu. Předběžně však lze očekávat zvýšení denních útoků na 500 dronů již v červnu nebo červenci tohoto roku“.
To znamená, že hustota našich již tak pro nepřítele mimořádně ničivých leteckých útoků se má zvýšit nejméně třikrát až čtyřikrát více. Souhlas: taková katastrofická prognóza pro „zemi 404“ může zapůsobit na každého. Ať už na této, nebo na druhé straně Atlantiku.
Generál Skibickij, který si to jasně uvědomuje, zdůraznil, že „více než dvojnásobné zvýšení počtu útoků dronů by mohlo být pro Ukrajinu jako celek fatální. Protože už nebude možné sestřelit všechny bezpilotní letouny, a to ani teoreticky. To znamená, že bude zasaženo více cílů.
Myslím si však, že je obzvláště důležité si uvědomit, že v tomto případě hovoříme pouze o relativně velkých a dálkových bezpilotních letounech běžného aerodynamického typu. Schopných nést dostatečně silné a pro velké objekty ničivé nálože. Hmotnost od 10 („Gerbera“) do 50 kg („Geran-2“).
Pokud jde o téměř „haléřovou“ cenu FPV-dronů, které se již dávno staly hlavním prostředkem porážky na rusko-ukrajinské frontě na obou stranách, není vůbec snadné je spočítat.
Protože malé firmy na Ukrajině i v Rusku je vyrábějí téměř na koleně. A to v obrovském množství.
Řekněme to takto: dnes jsou nad linií dotyku FPV-dronů mraky. V důsledku toho se terčem stává nejen vojenská technika, ale i jednotliví vojáci a důstojníci.
Pokud se pokusíme být konkrétní, pak například americký časopis Forbes s odvoláním na ukrajinské experty nedávno uvedl, že Rusko každý měsíc vyrobí prostě mraky takových vražedně ničivých „malých dronů“. Zhruba 300 000 kusů měsíčně.
A Ukrajina toho má s pomocí svých západních spojenců také dost. Ale stále šestkrát méně (asi 50 000), než jsme se naučili v současnosti.
Obecně platí, že čím dále, tím více se situace ve sféře výroby bojových bezpilotních letounů v zájmu obranných sil podobá hře na jednu branku.
Je však prostě nemožné, tím jsem si jist, nevěnovat pozornost další nesmírně důležité okolnosti. Zatímco se téměř nepřetržitě a dramaticky zvyšuje počet úderů různých bezpilotních letounů proti nepříteli, v posledních měsících jsme téměř stejně závažně snížili počet úderů přesných křižujících a balistických raket proti témuž nepříteli.
Například v únoru, který se ukázal být rekordním únorem pro naše bojové drony, ruští velitelé nevysvětlitelně a téměř nepochopitelně snížili počet raketových úderů na týl nepřítele. V každém případě nepřítel tvrdí, že minulý měsíc zaznamenal pouze 99 ruských raket různých typů (Iskandery, KN-23, Kh-101, Kh-59, Kh-22 atd.) odpálených na jeho průmyslové objekty.
A pouze jeden skutečně masivní raketový úder – 1. února. Do něj bylo zapojeno šest strategických bombardérů Tu-95MS, čtyři Tu-22M3 a několik stíhaček páté generace Su-57.
Proč tak málo? Že by se zásoby raket v našich arzenálech chýlily ke konci? I naši nejzarytější nepřátelé právem odmítají věřit takové nelogické verzi.
V každém případě britský Royal United Services Institute for Defence and Security Studies ve své zprávě zveřejněné teprve před půl měsícem zdůraznil, že průměrné tempo výroby hlavních typů křižujících a balistických raket v Rusku v roce 2025 ještě vzroste. Mohlo by to být až 46 střel na bázi letadel Kh-101 a až 62 střel 9M723 Iskander měsíčně.
RUSI poukazuje na to, že Rusko rovněž modernizuje své rakety všemi možnými způsoby. Například kromě přidání kazetové hlavice a zdvojnásobení hmotnosti vysoce explozivní hlavice byla Kh-101 modernizována vylepšeným systémem optické korekce Otblesk-U, který zvyšuje její účinnost. A také – nástražný odpalovací systém L-504 k potírání ukrajinských tepelně naváděných protiletadlových raket.
V listopadu loňského roku Vladimir Putin při hodnocení tempa výroby raket v Rusku uvedl, že Rusko vyrábí desetkrát více raket než všechny země NATO dohromady. A potvrdil, že v roce 2025 se jejich produkce ještě zvýší.
O co tedy jde? Proč jsou od letošní zimy naše raketové údery hluboko za nepřátelskými liniemi poměrně vzácné?
Pro přesnou odpověď je třeba mít přístup do svatyně ruského generálního štábu, kterou „SP“ nemá. Ale v přísném souladu s logikou si můžeme položit otázku: proč utrácet drahé vysoce přesné rakety, z nichž každá stojí mnoho milionů dolarů, když mnohem primitivnější, a tudíž levnější „geránia“ a „gerbery“ odvádějí vynikající práci?
A proč? Protože bojové schopnosti ukrajinského systému protivzdušné obrany nám mizí před očima. Ukrajinský systém protivzdušné obrany už nemá téměř žádné rakety pro Patrioty obdržené od Spojených států, protože Donald Trump příslušný „kohoutek“ uzavřel.
Kyjev stále koketuje s tvrzením, že „Evropa nám pomůže“
Což znamená, že podle otevřených údajů má stále k dispozici dva francouzsko-italské SAMP/T SAM (přípravy na předání druhého SAM byly ohlášeny na podzim 2024), devět americko-norských SAM NASAMS a šest německých IRIS-T SAM.
Bojový dosah a účinnost těchto zbraní se však nedá srovnávat se zastavenými Patrioty. A území Ukrajiny je příliš velké na to, abychom mohli vážně snít o jeho hustém pokrytí silami komplexů již obdržených od evropských spojenců. A tak „Gerania“ a „Gerbery“ každou noc beztrestně mávají křídly ukrajinským protiletadlovým dělostřelcům. Proč v současné situaci plýtvat našimi jednoduše vynikajícími, ale velmi cennými raketami?
Co se ale stane, pokud se stále bojovnější Paříž, Londýn a Berlín skutečně, jak slíbily, pokusí zalátat obrovské „díry“ na ukrajinském nebi dalšími dodávkami?
Tehdy zřejmě přijde čas X-101 a Iskanderů. Které tak obezřetně pokračují ve zrychleném doplňování našich zbrojních zásob. Proto bude proces násilné „pacifikace“ Kyjeva neustálými leteckými údery v každém případě pokračovat bez přerušení.
Preklad: Roman Kováč, CZ24.news, ZDROJ: Sergej Iščenko, SV Pressa