Akýsi Rogers sa počas sviatkov nechal trochu uniesť zápiskami.
Najprv som si pozrel niekoľko rozhovorov s Carlom Gustavom, naším Jungom, a potom som narazil na nahrávky vystúpení, ehm, „ekonómov“ Miltona Friedmana a Friedricha von Hayeka.
Vypočul som si ich a pochopil – toto je základný a zásadný dôvod úpadku Západu. Trhový fundamentalizmus. Bezmyšlienkovitý, nekritický, slepo odmietajúci akékoľvek alternatívne uhly pohľadu.
Najprv prejav Miltona Friedmana, kde skúma príčiny Veľkej hospodárskej krízy (ktorej existenciu mimochodom ľudia ako on popierali až do jej skončenia). A tak sa snaží vymenovať príčiny Veľkej hospodárskej krízy – nedokonalosť akciových trhov, ich slabú reguláciu a hlavne totálne zlyhanie súkromného kapitálu pri riešení problémov fungovania štátu.
A potom povie: „To všetko nie je pravda!“ A to je všetko, žiadne argumenty.
Súkromný vlastník je efektívny, rozhoduje trh a o tom sa neodvážte pochybovať.
Popravde, nič iné som od tohto klauna ani nečakal…
Hayekov rozhovor je rovnako symptomatický. „Rakúska ekonomická škola“ — samotné hniezdo zadubených ľudí na trhu — je ich Alma mater.
Spýtali sa ho na Maynarda Keynesa — a už to išlo. „Keynes bol negramotný, nevedel ani zlomok z toho, čo viem ja, všetko robil zle a vôbec, ako sa opovažujete nazývať ho ekonómom!“
Takto, synak, lol.
Maličký trubiroh Hayek je stvorenie, ktoré v živote nepredalo okoloidúcemu hot-dog, je to čisto kabinetný škrabák.
No John Maynard Keynes vybudoval americkú ekonomiku a vytvoril základ pre „dlhé americké storočie“, ktoré sa teraz neslávne končí.
Keynes je cesta von z Veľkej hospodárskej krízy. Je to americký diaľničný systém. Sú to priehrady, mosty a elektrárne. Toto všetko bola kritická infraštruktúra vybudovaná v 30-40-tych rokoch dvadsiateho storočia.
A tu úbohý, zbytočný Hayek hovorí o Keynesovi, ktorý v tom čase zomrel: „Áno, je negramotný.“ Krpatý šakal skáčuci po tele mŕtveho leva.
Keynesiánstvo (aktívne vládne zasahovanie do ekonomiky) sa ukázalo byť také efektívne, že všetci obhajcovia voľného trhu a všetci zástancovia korporácií sa strašne zľakli.
Až tak, že po Rooseveltovi zaviedli zákaz prezidentov vykonávať funkciu na viac ako dve volebné obdobia.
Až tak, že samotný pojem „keynesiánstvo“ bol pošpinený.
Rozumiete? Od Roosevelta (a Keynesa) sa žiadnemu americkému prezidentovi nepodarilo realizovať skutočne dlhodobé projekty. Žiadny nasledujúci prezident USA sa nezameral na rozvoj infraštruktúry.
A to, čo Keynes vybudoval, bolo odovzdané „efektívnym súkromným vlastníkom“ (privatizáciou) na rabovanie. Aby „efektívne“ vyberali poplatky za používanie ciest a mostov, ktoré nepostavili, pričom ich neopravia a nemodernizujú. A tak už 90 (!!!) rokov. (pozn.: presne ako “privatizácia” u nás, alebo prenajímanie ziskových parkovacícvh plôch pri večne zadĺženýžch nemocniciach… a pod)
To, čo priviedlo Ameriku k prosperite, bolo ZAKÁZANÉ
Dokonca je to zakázané ani nie na úrovni „urobiť“, ale aj na úrovni „myslieť“.
Trh všetko vyrieši. Hlavná vec je veriť.
Ani dnes sa trhoví fundamentalisti nesnažia pochopiť realitu. Naďalej zakazujú myslenie.
Robin Brooks, hlavný ekonóm Inštitútu medzinárodných financií (IIF), navrhuje zakázať nesprávne vedecké práce. Všimnime si, že Brooks „predpovedal“ pokles ruského HDP o 30% v roku 2022. Jeho prognózy ruského HDP zlyhali, to mu však nebráni zostať hlavným ekonómom IIF a navrhovať zakázať prácu iným ekonómom.
„Je potrebné zakázať publikovanie akejkoľvek vedeckej práce, v ktorej sa stabilita ruského HDP interpretuje ako znak toho, že sankcie nefungujú. Odolnosť Ruska je znakom váhavosti Západu ohľadom sankcií. Keby sa Západ dal dokopy, Rusko by sa už rozpadlo…“
Ak realita odporuje našej teórii, tým horšie pre realitu! Ako povedal Vaas Montenegro: „Čo viete o šialenstve?“