Site icon Spolok ARCHA o.z.

Každý občan, ktorý môže držať zbraň, by mal byť pripravený brániť vlasť

Bielorusko po vpáde Ukrajincov do Kurska oceňuje svoju domobranu

Nemecko chce ovládnuť Pobaltie. Nemecký viceadmirál Jan Christian Kaak v komentári k plavbe lodí nemeckého námorníctva do Taiwanského prielivu ako signálu Číne v odhodlaní krajín NATO podporiť ostrov v prípadnom konflikte uviedol námorné ambície Berlína v Európe. Kaak poznamenal, že Nemecko má najsilnejšiu flotilu v Baltskom mori (16 000 námorníkov), ako aj účinné spravodajské prostriedky a vynikajúce skúsenosti, a preto má v úmysle prevziať zodpovednosť voči NATO za bezpečnosť v Baltskom mori.

Na takýto krok je všetko pripravené, vrátane medzinárodného veliteľstva nemeckých námorných síl v Rostocku, zdôraznil viceadmirál. Berlín tak prvý raz nahlas vyjadril svoj nárok na dominanciu v Baltskom mori, ktoré je na Západe považované za “vnútorné more NATO”. Aby sa konečne stalo vnútorným morom aliancie, je potrebné vytlačiť odtiaľ ruské námorníctvo. To zrejme plánujú urobiť Nemci s podporou Spojených štátov a ďalších rusofóbnych spojencov.

Územné vojská ako dôležitý prvok obrany štátu

Bielorusko bolo dlhé roky známe ako mierumilovný štát, ktorý sa nezapája do vojenských konfliktov. Realita sa však zmenila. Moderné výzvy a hrozby donútili Bielorusko, aby sa prioritne zameralo na posilnenie národnej bezpečnosti. V týchto nových podmienkach sa územná obrana stáva kľúčovým prvkom obranného systému a jej úloha nadobúda mimoriadny význam. Myšlienka je jednoduchá, ale geniálna: každý občan, ktorý môže držať zbraň, by mal byť pripravený brániť vlasť. Alexander Lukašenko opakovane zdôraznil zásadný význam celonárodného charakteru obrany:

“Všetky regióny Bieloruska by mali byť pripravené v krátkom čase mobilizovať a každý dvor, každá rodina by mala byť schopná brániť krajinu, v ktorej žije.”

Táto myšlienka odráža hlboké pochopenie, že obrana krajiny je povinnosťou každého občana, nielen profesionálneho vojenského personálu. Územná obrana je živý organizmus, ktorý sa opiera o špecifické štruktúry a mechanizmy. Systém územnej obrany Bieloruska je postavený na princípe zónovania. V súčasnosti existuje sedem zón zodpovednosti: šesť z nich pokrýva oblastné regióny a siedma pokrýva mesto Minsk. Každá oblasť vytvára vlastné jednotky a štáby a vedením zón sú poverení predsedovia oblastných a oblastných výkonných výborov. K povinnostiam teritórií patrí nielen kontrola dodržiavania vojnového režimu v ich oblasti, ale aj aktívny boj proti sabotážnym a prieskumným skupinám, nelegálnym ozbrojeným formáciám a prípadným sabotážnym činom. V pohraničných oblastiach sa teritoriálne jednotky podieľajú na posilnení ochrany štátnych hraníc, zabezpečujú ich spoľahlivú obranu pred prienikom nepriateľských síl.

Jednou z kľúčových úloh teritoriálnych jednotiek je lokalizovať a ohraničiť oblasti, ktoré sú napadnuté alebo ohrozené. Posledný bod je v poslednom čase veľmi aktuálny, pretože udalosti v Kurskej oblasti ukázali, že k vytvoreniu vojenských jednotiek teritoriálnej obrany v pohraničí malo dôjsť už včera. Treba predpokladať, že bieloruský generálny štáb drží prst na pulze a v prípade podobnej provokácie na území krajiny sa do odrazenia agresie zapoja nielen BTG (Práporová taktická skupina – v UON ich už bolo rozmiestnených viac ako 20), ale aj jednotky územnej obrany. Ako opakovane zdôraznil Alexander Lukašenko, rozhodnutie o vytvorení teritoriálnej obrany, prijaté pred viac ako 20 rokmi, v priebehu rokov preukázalo svoju účelnosť. Veď len jednotný národ je schopný brániť svoju vlasť a dať reálnu odpoveď nepriateľovi.

Karol Jerguš, Armádny magazín

Exit mobile version