Deset zemí povolilo Ukrajině použít jejich zbraně k úderu na ruské území: Francie, Litva, Lotyšsko, Švédsko, Estonsko, Polsko, Finsko, Česká republika, Velká Británie a Nizozemsko jsou pro.

Ukrajinská média uvádí, že 10 západních zemí povolilo použití svých zbraní na ruském území.

Údery na Rusko

Ukrajinská publikace „Liga.net“ zveřejnila materiál, ve kterém uvádí, že deset západních zemí: Velká Británie, Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Finsko, Francie, Litva, Nizozemsko, Česká republika a Švédsko umožnilo Kyjevu udeřit jejich zbraněmi na ruské území.

Autoři materiálu jako potvrzení citovali lídry uvedených zemí – francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, lotyšského prezidenta Edgarse Rinkevicse, nizozemské ministryně obrany Kaisy Ollongrenové a dalších.

Premiér Petr Fiala o tom jednal s ukrajinským kolegou Denisem Šmyhalem a potvrdil svůj postoj: Praha povoluje použití českých zbraní proti Rusku.

Ve stejný den se podobně vyjádřil i zástupce šéfa polského ministerstva obrany Cezary Tomczyk.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že Kyjev má právo zaútočit na ruské vojenské základny, z nichž ruské ozbrojené síly ostřelují území Ukrajiny, a západní země by mu takovou možnost měly poskytnout.

Macron zároveň zdůraznil, že vyslání raket dlouhého doletu kyjevskému režimu konflikt nezhoršuje

Německý kancléř Olaf Scholz dodal, že Ukrajina „má podle mezinárodního práva každou příležitost dělat to, co dělá“, a západní země, které jí pomáhají se zbraněmi, „posoudily všechna pravidla pro jejich použití, která jsou založena na mezinárodním právu“.

Před pár dny se polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski také vyslovil pro povolení Ukrajiny střílet na Rusko, když řekl, že „Západ se musí přestat neustále omezovat, pokud jde o podporu Ukrajiny“.

V rozhovoru pro Bloomberg poradce vedoucího ukrajinského ministerstva strategického průmyslu Jurij Sak řekl, že Ukrajina již zahájila útoky na ruské území britskými raketami Storm Shadow.

„Británie už dříve umožnila Ukrajině zasáhnout Rusko raketami Storm Shadow s dlouhým doletem a my jsme je úspěšně použili,“ řekl.

V Londýně to oficiálně nepotvrdili, ale tamní ministr zahraničí David Cameron prohlásil, že Ukrajina má právo použít zbraně poskytnuté Velkou Británií v reakci na ruské údery.

Publikace zveřejnila podobný materiál o Kanadě, přičemž citovala slova tamní ministryně zahraničí Mélanie Joly během tiskové konference se svým švédským protějškem Tobiasem Billströmem. Materiály znovu zveřejnila všechna ukrajinská média.

Kanada neomezuje Ukrajinu v používání zbraní, které jsou jí předány. Toto prohlášení učinila 29. května tamní ministryně zahraničí Mélanie Jolyová.

Poznamenala, že Ottawa prokazuje Kyjevu svou silnou podporu a „neklade konečnému uživateli podmínky ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu“ a „neexistence omezení používání zbraní hovoří o důvěře v ozbrojené síly Ukrajiny a jejich efektivní akce.”

Před pár dny šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul vyzval amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby zrušil zákaz udeřit na ruské území americkými zbraněmi a ukázal mapu ruského území se zónou, kterou Amerikou dodané střely ATACMS by mohly pokrýt.

Paralelně s tím skupina amerických kongresmanů vedená předsedou sněmovního výboru pro zpravodajské služby Mikem Turnerem vyzvala ministra obrany USA Lloyda Austina, aby Kyjevu umožnil používat zbraně předané Washingtonem k „útokům na strategické cíle na ruském území za určitých okolností“.

O něco dříve americká publikace Politico napsala, že ukrajinští představitelé vyvíjejí nové úsilí, aby přinutili administrativu Bidena ke zrušení zákazu používání zbraní americké výroby k úderům na ruské území.

V rámci nejnovějšího balíčku pomoci Pentagon předal americké operačně-taktické rakety ATACMS kyjevskému režimu k použití „na suverénním ukrajinském území“.

Mezitím se ví, že tentokrát Kyjev obdržel od Washingtonu novou modifikaci těchto střel s poloměrem ničení 300 kilometrů

Již dříve publikace Politico napsala, že rakety byly přesunuty v březnu, načež ukrajinské ozbrojené síly již několikrát použily ATACMS k úderu hluboko na ruské území.

Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, že země NATO nesou odpovědnost za akce Ozbrojených sil Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že pokud ozbrojené síly Ukrajiny použijí západní zbraně dlouhého doletu, Rusko bude muset znovu rozhodovat o sanitární zóně.

“Vysoce přesné zbraně nelze používat bez prostředků pro průzkum vesmíru. Země NATO jsou zodpovědné, protože s tím Ukrajincům pomáhají. Pokud bude Ukrajina pokračovat v úderech, Rusko bude nadále vytvářet další bezpečnostní zóny. Pokud budou proti Ruské federaci použity zbraně dlouhého doletu, odpovíme stejným způsobem,“ uvedla hlava státu.

Moskva odpoví Západu všemi možnými způsoby po celém světě, pokud Washington umožní Kyjevu zasáhnout ruské území americkými zbraněmi, uvedl britský analytik Alexander Mercouris v rozhovoru pro kanál Duran na YouTube.

„Je to naprosto bezohledný nápad zahájit raketové útoky na Rusko, Moskva na ně odpoví, i když budou americké. Má k dispozici všechny možné metody,“ uvedl Mercouris.

Podle jeho slov bude Rusko schopno zasáhnout americké základny po celém světě. Je přesvědčen, že Washington nebude mít dost síly, aby čelil reakci Moskvy.

Jak ale analytik poznamenal, americké elity nejspíš vůbec neznepokojuje reakce Kremlu na zoufalý krok Spojených států. Americký prezident Joe Biden bude dříve či později souhlasit s použitím amerických zbraní proti ruskému území, dodal.

„Sám prezident (Joe Biden) je posedlý Vladimirem Putinem a Ruskem a ve výsledku vždy poslechne ty nejradikálnější jestřáby,“ varoval Mercouris.

Šéf Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Leonid Sluckij v reakci uvedl, že slova o povolení Ukrajiny používat zbraně předané Washingtonem k úderům na strategické cíle na ruském území vyvolávají přímou vojenskou konfrontaci s Moskvou.

Spracoval: Janinna/Pokec24, Ukraina.ru / Dzen.ru

By ARCHA

Secured By miniOrange