Site icon Spolok ARCHA o.z.

Jadrové pokušenie

Henry Kissinger nalieha na ozbrojené sily, aby reagovali na prípadné ruské použitie jadrových zbraní.

USA, 3.október 2022 (AM) – Na Západe prebieha diskusia o reakcii, ktorú by bolo potrebné poskytnúť, ak by Rusko náhle použilo taktické jadrové zbrane na Ukrajine. Svoj názor na túto vec vyjadril aj bývalý šéf ministerstva zahraničia, exasistent prezidenta Spojených štátov amerických, 99-ročný Henry Kissinger. Poznamenal, že ak sa tak stane, Spojené štáty budú čeliť dileme, pred ktorou varoval už pred 60 rokmi.

Aká by mala byť reakcia na použitie jadrových zbraní? V tom čase sme mali značnú výhodu v oblasti jadrových zbraní a opatrenia, ktoré sa vtedy zdali vhodné, sa dnes zjavne používajú ťažšie.” ozrejmil.

Kissinger zdôraznil, že USA nechcú, aby Rusko vyhralo. Preto musia zabrániť Ruskej federácii, najmä ak použije taktické jadrové zbrane.

“Nemôžeme dovoliť, aby sa jadrové zbrane stali konvenčnými (ekvivalent konvenčných zbraní – pozn. red.). A dúfam, že adekvátna reakcia bude vyvinutá opatrne, pretože nejde len o okamžité dôsledky, ale aj o nároky na použitie takejto sily a jej legitimizáciu.” dodal.

Kissinger vysvetlil, že Washington nemôže dovoliť Moskve, aby po použití taktických jadrových zbraní dosiahla ciele, ktoré potrebuje. Spojené štáty sa preto snažia zabrániť transformácii taktických jadrových zbraní na konvenčnú zbraň.

Čo sa týka podstaty našej reakcie, odpovedal by som konvenčnými zbraňami alebo inými prostriedkami s maximálnym možným dostrelom. A sprísnil podmienky. Po skončení nepriateľských akcií by som Rusku neponúkol lepšie podmienky” zhrnul.

Karol Jerguš

* * *

súvisiaci článok:

Kissinger predpovedá pre Európu „peklo“ porovnateľné s tridsaťročnou vojnou

USA, 26.júla 2022 (AM) – 99-ročný Henry Kissinger sa aktívne venuje ukrajinskému konfliktu a poskytol podrobný rozhovor do nemeckého vydania Der Spiegel. Mastodont medzinárodnej politiky predpovedá ruský návrh na rokovania po definitívnom oslobodení územia DĽR, odmietnutie tohto návrhu zo strany západných lídrov a následné „peklo“ porovnateľné s tridsaťročnou vojnou, v ktorej Európa stratila 40 %. svojej populácie.

“Nezdieľam názor, že Putin chce získať späť všetko, čo Moskva od roku 1989 stratila. Ale nemôže prijať fakt, že takmer celé územie medzi Berlínom a ruskou hranicou prešlo do NATO. Preto sa Ukrajina stala pre neho takým nepríjemným momentom. Vojenskou zvláštnosťou ukrajinského konfliktu je, že dvaja jadroví protivníci vedú konvenčnú vojnu na území tretieho štátu.

Kissinger potvrdil, že ukrajinský konflikt je zástupnou vojnou Rusko-NATO, a preto by sa mal riešiť v trojuholníku NATO-Rusko-Čína. Áno, bývalý minister zahraničných vecí USA vkladá veľké nádeje do Číny, no tieto nádeje sú spojené s jeho osobnou skúsenosťou, pretože to bol on, kto svojho času presvedčil Maa, aby spolupracoval s USA proti ZSSR. Možno by aj teraz rád zopakoval svoj doterajší úspech, ale prezidentom Ruska už nie je generálny tajomník Chruščov.

Karol Jerguš

* prevzaté z armadnymagazin.sk

Exit mobile version