Site icon Spolok ARCHA o.z.

J. Corbett: Revolúcia pešiakov

Pokud je geopolitika šachovou hrou, pak jsou lidé na dně mocenské pyramidy pouhými figurkami na této šachovnici, pěšáky, které je třeba obětovat v rámci velkého boje o ovládnutí globální šachovnice. Corbett vypráví příběh těchto pěšáků na šachovnici a o tom, jak byli využíváni, zneužíváni a zavrhováni rádoby vládci světa.

Postřeh, že velký geopolitický boj mezi národy se podobá velké šachové partii, není nijak nový.

Koneckonců už starověký sasánovský král Chosrau II. viděl tuto souvislost před více než 1400 lety: „Pokud vládce nerozumí šachům, jak může vládnout království?

Nebo si vezměte závěr Lva Tolstého: „Válka je jako šachová partie.

A kdo z posluchačů The Corbett Report by mohl zapomenout na nechvalně proslulý spis Zbigniewa Brzezinského z roku 1998 Velká šachovnice, v němž označil euroasijské území za „šachovnici, na níž se nadále hraje boj o globální prvenství“?

To, že se geopolitické spory tak často přirovnávají k šachové partii, by nemělo překvapovat. Vždyť šachy samy o sobě pocházejí z indické strategické deskové hry čaturanga, jejíž figurky byly vytvořeny podle vzoru řad starověké indické armády. Ve skutečnosti byla první moderní válečná hra typem šachové hry hrané na speciálně vytvořené šachovnici o 1 666 polích.

Kdo by vzhledem k této staré metafoře mohl pochybovat o tom, že se mocní, kteří by neměli být, skutečně představují jako velmistři, kteří pohybují lidmi jako šachovými figurkami, aby dobyli to či ono políčko na velké šachovnici? A v souladu s logikou této pokroucené metafory z toho vyplývá, že pokud je geopolitika skutečně šachovou hrou, pak jsou lidé na dně mocenské pyramidy pouhými figurkami na této šachovnici, pěšáky, které je třeba obětovat v rámci velkého boje o ovládnutí globální šachovnice.

Dnes budu vyprávět příběh těchto pěšáků na šachovnici a o tom, jak byli využíváni, zneužíváni a zavrhováni rádoby vládci světa.

Afghánci

Není snad lepšího příkladu analogie šachů a politiky než Afghánistán. Afghánistán, který se nachází na hlavní pozemní trase mezi Íránem, Střední Asií a Indií, je již dlouho považován za klíčové pole na geopolitické šachovnici. Po tisíciletí se Afghánci ocitali v hledáčku říší, od Makedonců přes Mongoly, Seleukovce až po Sikhy a mnoho dalších.

V 19. století britští stratégové začali toužit po tomto konkrétním políčku šachovnice, protože si uvědomovali jeho užitečnost jako nárazníku mezi Ruskou říší a korunním klenotem britského impéria – Indií. Zájem Velké Británie o Afghánistán vedl ke sto let trvající tajné válce v této zemi, která postavila Brity proti Rusům v boji o kontrolu nad touto nárazníkovou zemí. Tento boj, známý jako Velká hra, vyústil ne v jednu, ne ve dvě, ale hned ve tři války mezi Britským impériem a Afghánským emirátem. (Spoiler: pro Brity to nedopadlo dobře.)

Na konci 20. století se Afghánistán opět stal klíčovým bojištěm. Tentokrát boje vypukly, když se jeho vláda podporovaná Sovětským svazem pokusila provést řadu pozemkových a sociálních reforem v souladu se svými marxisticko-leninskými zásadami, což vyvolalo reakci konzervativních složek země a islámských zastánců tvrdé linie. Americká vláda pod vedením Jimmyho Cartera doufala, že se jí podaří vtáhnout Sověty do vleklého partyzánského konfliktu, jakému Američané čelili ve Vietnamu, a proto začala mudžáhidům tajně pomáhat a financovat je.

Jak už všichni víme, tato taktika byla pozoruhodně účinná. Sovětsko-afghánská válka trvala deset let a než se usadil prach, byla mocná Rudá armáda nucena poníženě ustoupit.

Velmistři ve Washingtonu se však z vítězství neradovali dlouho. Ti samí tálibánští bojovníci za svobodu, které chválil Ronald Reagan a povzbuzoval Zbigniew Brzezinski – a které (mimochodem) tajně financovala CIA – byli nyní odpornými teroristy, neschopnými obsadit čtverec šachovnice, který pomohli dobýt. A tak začal další desetiletí trvající boj mezi nyní již démonizovaným Talibanem a Severní aliancí sponzorovanou Spojenými státy.

Po vzestupu Usámy bin Ládina a událostech z 11. září měl strýček Sam konečně ideální záminku k tomu, aby do regionu přesunul své vlastní síly a vojenskou silou obsadil afghánské políčko na šachovnici. . . . A všichni jsme viděli, jak to dopadlo.

O těchto událostech psalo mnoho komentátorů a historiků, ale mnoho z nich nebere v úvahu skutečné pěšáky v této hře: samotné Afghánce.

Jedním z nejvýmluvnějších momentů celé invaze a okupace Afghánistánu byl průzkum mezi Afghánci, který ukázal, že 92 % mladých mužů v zemi nikdy neslyšelo o 11. září a že vůbec netuší, proč NATO bombarduje a okupuje jejich zemi. Jak se ukázalo, Afghánci byli nuceni zaplatit svými životy ve hře, o které ani nevěděli, že ji hrají.

Balúčové

Dalším dobrým příkladem metafory velké šachovnice v akci je Balúčistán.

Balúčistán, drsný, vyprahlý a řídce osídlený region rozkládající se mezi Íránem, Afghánistánem a Pákistánem, se na první pohled může zdát jako poslední místo na světě, které by mohlo přitahovat pozornost budoucích dobyvatelů světa. Přesto se v posledním desetiletí stal geopoliticky horkým místem.

Abychom pochopili, proč tomu tak je, musíme prozkoumat umístění tohoto regionu na velké šachovnici. V Balúčistánu se nachází Gwadar, přístavní město v jihozápadním Pákistánu, které zajišťuje přístup k Arabskému moři. Jak vysvětluje China Pakistan Investment Corporation na svých webových stránkách:

Gwadar se nachází v blízkosti klíčových námořních cest, jako je Hormuzský průliv, a je nejbližším teplovodním přístavem k vnitrozemským středoasijským republikám. Jako přístav a rostoucí město v Arabském moři je proto Gwadar zajímavý pro mnoho zemí v okolí, ale je to právě angažovanost Číny, která skutečně přivedla investory do této oblasti Pákistánu.

Zájem o Gwadar (a tím i o zbytek Balúčistánu) vzrostl v roce 2013, kdy čínská společnost China Overseas Ports Holding Company – velmi záhadná státní investiční společnost se sídlem v Hongkongu – získala přístav Gwadar od pákistánské vlády. Toto jinak nenápadné přístavní město má hrát klíčovou roli v rámci velmi ambiciózní pekingské iniciativy Pásmo a stezka, díky níž mají vnitrozemské západní provincie Číny obchodní cestu do Střední Asie, Afriky a na ropu bohatého Blízkého východu.

Avšak přesně v době, kdy se Čína začala ucházet o přístup do Balúčistánu, se strýček Sam spontánně začal zajímat o chudý a opuštěný balúčský lid. Balúčistán je sice řídce osídlen, ale je osídlen. Je to tradiční vlast Balúčů, západoíránského etnika s rodícím se nacionalistickým hnutím, které bojuje za nezávislost na pákistánské a íránské vládě.

Tito povstalci jsou buď teroristé, nebo bojovníci za svobodu, záleží na tom, koho se zeptáte, i když pokud se dnes zeptáte některého z amerických vládních představitelů, bezpochyby je označí za statečné bojovníky za svobodu. Jako reprezentativní příklad uveďme Danu Rohrbachera, amerického kongresmana, který v roce 2012 předložil ve Sněmovně reprezentantů rezoluci, v níž prohlásil, že „Kongres má pocit, že obyvatelé Balúčistánu, který je v současnosti rozdělen mezi Pákistán, Írán a Afghánistán, mají právo na sebeurčení a na vlastní suverénní zemi“.

V dubnu 2012 se Rohrbacher objevil na stránkách deníku The Washington Post, aby vysvětlil: „Proč podporuji Balúčistán.“ Vyjádřil své upřímné znepokojení nad „strašlivým porušováním lidských práv pákistánskými bezpečnostními silami v Balúčistánu“ a – mimochodem – obavy, že se toto geostrategické šachové pole dostane do nesprávných (rozuměj: čínských komunistických) rukou:

Balúčistán je rozlohou největší pákistánská provincie, která leží na jihu země v blízkosti Íránu a Afghánistánu. Je bohatý na přírodní zdroje a zachází se s ním jako s koloniálním majetkem. Jeho zemní plyn, zlato, uran a měď jsou využívány ve prospěch vládnoucí elity v Islámábádu; Balúčové zatím zůstávají zoufale chudí. Součástí provincie je přístav Gwadar v Arabském moři, který Čína rozvíjí a možná z něj udělá námořní základnu. Balúčové tak přišli o půdu a rybolov, zatímco stavební práce a dotace na půdu získali Pákistánci z jiných provincií.

Kdo by to byl řekl, že členové amerického Kongresu v noci nespí a trápí se nad osudem chudáků rybářů z Balochi?

Ukazuje se, že americká podpora obyvatelům Balkoče se neomezuje pouze na pomoc rybářům při provozování jejich živnosti. Zahrnuje také podporu Džundalláhu – sunnitské teroristické skupiny, která zabila stovky íránských občanů při sérii sebevražedných bombových útoků, přepadení, únosů a cílených vražd – a program CIA zahrnující „intenzivní nábor místních lidí jako agentů (každý z nich dostává 500 dolarů měsíčně) v Balúčistánu“.

Zdá se ovšem, že bělogvardějská horečka na Kapitolu v posledních letech odezněla, protože se centrum čínsko-amerického konfliktu přesunulo z Gwadaru. Není tedy překvapením, že chudáci balúčští rybáři byli svými někdejšími spojenci ve Washingtonu ponecháni na holičkách. Jak se ukázalo, byli pouhými pěšáky, kteří byli využiti ve velké geopolitické šachové partii.

Přesto není to nejhorší, co se může stát, když se USA po krátkém čase v geopolitickém světle ocitnou na okraji zájmu. Zeptejte se Kurdů.

Kurdové

Ve hře geopolitických šachů je zajímavý prvek. Někdy jsou pěšci na šachovnici k dispozici buď bílému, nebo černému týmu. Pokud se je podaří přesvědčit, že je to v jejich zájmu, pěšáci se zbarví do barev jednoho nebo druhého týmu a pokusí se získat pole na velké šachovnici pro svého nového krále. A pak (pokud se historie něčím řídí) budou buď opuštěni, nebo zrazeni či zcela zničeni svým nově přijatým týmem.

Není lepšího příkladu tohoto jevu než Kurdové.

Pro ty, kteří to nevědí, Kurdové jsou samostatnou íránskou etnickou skupinou s vlastním jazykem a kulturou. Obývají geografickou oblast Kurdistánu, hornatou oblast rozkládající se na jihovýchodě Turecka, severu Iráku, severozápadě Íránu a severu Sýrie. Bohužel pro Kurdy není Kurdistán vlastní zemí. To znamená, že Kurdové jsou – s výjimkou několika přerušených pokusů o vytvoření kurdských království, republik a sovětských správních jednotek v chaotickém období po první světové válce – po staletí bez vlastního státu.

Kurdové, kteří dlouhodobě touží po autonomii, měli jen zřídkakdy dobré vztahy s různými vládami, které vládly jejich diaspoře. Turci například až do roku 1991 odmítali uznat jejich existenci a nazývali je „horskými Turky“.

V Iráku se boj za kurdskou samosprávu začal stupňovat v 60. letech a s krátkými přestávkami pokračoval i během íránsko-irácké války v 80. letech. Toto kolo boje vyvrcholilo genocidní protikurdskou kampaní irácké vlády Saddáma Husajna, která využívala pozemní ofenzívy, letecké bombardování, systematické ničení osad, masové deportace, popravčí čety a chemické útoky (chemické zbraně samozřejmě poskytly USA a Británie a Německo a Francie). Výsledkem kampaně byla smrt 182 000 Kurdů. Její součástí byl i nechvalně proslulý chemický útok na Halabdžu 16. března 1988, při němž zahynulo 5 000 a dalších 10 000 bylo zraněno.

Vzhledem k této historii není překvapením, že Kurdové uposlechli nechvalně známou výzvu tehdejšího prezidenta George Bushe mladšího z posledních dnů války v Zálivu, aby „irácký lid vzal věci do vlastních rukou a donutil diktátora Saddáma Husajna odstoupit“. Kurdové, kteří jeho prohlášení považovali za nepřímou záruku, že je americká armáda – která už Saddámovy síly ve válce v Zálivu porazila – podpoří, se vybarvili v barvách amerického týmu a jako poslušní pěšáci napochodovali na šachovnici… jen aby byli brutálně zmasakrováni iráckými vrtulníky, dalekonosným dělostřelectvem a obrněnými pozemními jednotkami. Bushova administrativa tomuto masakru přihlížela a odmítla pomoci povstalcům, které sama podporovala.

Nebylo by to poprvé ani naposledy, kdy by Kurdové byli takto cynicky využiti, zneužiti, podvedeni, zrazeni a opuštěni strýčkem Samem. Ve skutečnosti výzkumník Jon Schwarz ve svém článku z roku 2019 na toto téma identifikoval osm různých případů, kdy USA Kurdy zradily, včetně tajné dohody mezi Henrym Kissingerem a íránským šáhem ze 70. let minulého století o vyzbrojení iráckých Kurdů jen natolik, aby pomohli vykrvácet Saddámovu vládu, ale ne natolik, aby skutečně získali nezávislost.

Další událost v této hanebné historii zrady se týkala neokonzervativců, kteří cynicky využili Kurdy jako vhodnou záminku pro nezákonnou invazi do Iráku v roce 2003. Ze všech zrádných činů v dějinách USA a Kurdů byl tento obzvláště odporný. Arcineokonzervativec Bill Kristol (za pomoci nepravděpodobného kamaráda Christophera Hitchense) vystoupil v roce 2003 na C-SPAN, aby diváky ujistil, že USA tentokrát Kurdy nezradí („Nezradíme. Nezradíme!“), aby o čtyři roky později publikoval ve svém propagandistickém plátku Weekly Standard článek, v němž vysvětloval, proč bylo naprosto nezbytné Kurdy zradit.

Je toho mnohem víc, ale už jste pochopili, o čem je řeč. Kurdové slouží jako snad nejlepší jednotlivý příklad toho, proč by nikdo neměl věřit žádnému králi, který slibuje podporu pěšákům v jejich snaze získat klíčové pole na velké šachovnici. Je to lež. Král při nejbližší příležitosti otočí a své věrné pěšáky obětuje.

Libyjci

Vzpomínáte si, jak neoliberální váleční štváči jako Hillary Clintonová, Susan Riceová a Samantha Powerová začali bít na poplach kvůli „masakru“, který se Muammar Kaddáfí a jeho vojáci s viagrou chystali spáchat na nebohém libyjském lidu? A vzpomínáte si, jak Obama, Sarkozy a Cameron uposlechli tohoto volání a statečně vyslali milostné bombardéry NATO, aby zemi rozmetaly na kusy? A vzpomeňte si, jak Clintonová, když se rozplývala nad zprávou, že Kaddáfí byl nalezen, jak se krčí v odpadní rouře, než byl sodomizován nožem a brutálně zavražděn, hrdě prohlásila: „Přišli jsme, viděli jsme, zemřel!“?

Samozřejmě, že ano.

Vzpomínáte si, jak ti samí váleční štváči po vyhlazení země náhle změnili kurz z krveprolití na budování národa? Když zaplavili Libyi pomocí a podporou a pomohli nové vládě obnovit zničenou infrastrukturu země? Když svým soucitem prokázali, že celá intervence byla skutečně vedena z lásky k libyjskému lidu?

Samozřejmě, že ne, protože se to nikdy nestalo.

Místo toho přihlíželi, jak se Libye propadá do naprostého chaosu. Sledovali, jak se čtyři miliony Libyjců snaží sehnat pitnou vodu poté, co váleční zločinci z NATO záměrně zničili národní zásobování vodou. Ignorovali politický chaos, když se země propadala do krvavé a vleklé občanské války. Apaticky krčili rameny, když v ulicích Tripolisu začaly fungovat doslova trhy s otroky.

Ve skutečnosti je to ještě horší. Pravděpodobně se ani neobtěžovali dívat. Koneckonců v době, kdy dosáhli svého cíle v Libyi a Kaddáfí byl zabit, se pozornost válečných štváčů již obrátila k dalšímu políčku šachovnice, které bylo třeba dobýt: Sýrie. A – co byste nevěděli – zjistili, že i tam jsou další ubozí, odložení občané, které je třeba „zachránit“ bombami lásky.

Samozřejmě ještě předtím, než začaly padat bomby, byla pravda zřejmá každému, kdo se jen trochu orientoval v historii geopolitické šachové hry. Libyjci byli dalšími pěšáky na šachovnici, postradatelnými figurkami, které je třeba obětovat ve službách geostrategických cílů jestřábů. Neoliberálním válečným štváčům z R2P na libyjském lidu nikdy nezáleželo, a jakmile král NATO zajistil toto pole šachovnice, libyjští pěšáci byli náležitě odhozeni jako včerejší noviny.

Jsem zvědav, kdy se nějaký neohrožený novinář zeptá Hillary, Susan nebo Samanthy, jak moc jim teď záleží na libyjském lidu?

Ukrajinci (a Rusové)

Představte si ukrajinského nacionalistu, který sleduje, jak jeho modrožlutou vlajkou mávají po celém světě (dokonce i tady v Japonsku, což mohu osobně potvrdit), nebo vidí, jak je věc jeho hlavního města Kyjeva obhajována v dinosauřích médiích, nebo slyší politiky po celém světě mluvit o statečnosti ukrajinského lidu. Je snadné si představit, jak se ten Ukrajinec chytá za srdce a říká si: „Konečně! Lidé na celém světě uznávají hodnotu našeho slavného národa!“.

… Na takovou lest může samozřejmě skočit jen ignorant, který se posledních několik desetiletí úzkostlivě vyhýbá lekcím Afghánců, Balúčů, Kurdů a Libyjců (a nespočtu dalších). Zpráva pro všechny Ukrajince v davu: Západ se o vás nezajímá. Chtějí jen, abyste jako hodný pěšák položili život za jejich velkou šachovou partii.

Abyste o tom neměli pochybnosti, poslechněte si samotné jestřáby. Například Lindsay Graham otevřeně přiznává, že je nadšený z boje proti Rusku do posledního Ukrajince:

Líbí se mi strukturální cesta, kterou jsme se vydali. Dokud budeme Ukrajině pomáhat zbraněmi, které potřebuje, a ekonomickou podporou, bude bojovat do posledního člověka.

Jo, pojďte vy a vy ostatní bojovat!

A kdo může zapomenout, jak Británie zmařila mírovou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, která byla uzavřena v dubnu 2022? Dohoda byla hotová a připravená k podpisu… ale do hry vstoupil Boris Johnson s rozkazy od svých nadřízených. A nyní, o desítky tisíc mrtvých Ukrajinců (a kdo ví, kolik Rusů) později, jsme tu, stále zmítaní v brutálním a krvavém konfliktu, který nevykazuje žádné známky zmírnění.

Zelenskij sice není zrovna nejchytřejší žárovka, ale snad už neúspěšnému komikovi, který se stal prezidentem, začíná docházet (nebo, což je důležitější, samotnému ukrajinskému lidu), že Ukrajina není připravena vyhrát válku s Ruskem, ale pouze s ním bojovat. Možná si konečně začínají uvědomovat, že nekonečné vylomeniny typu chtějí/nechtějí členství v NATO jsou pouze trikem, jak Rusku pohrozit perspektivou, že Západ zabere ukrajinský čtverec na velké šachovnici. Ukrajinci jsou možná dokonce na pokraji pochopení, že jsou svým plátcům z NATO užiteční jen do té doby, dokud jsou ochotni prolévat krev za věc NATO.

Nejsou to však jen Ukrajinci, kdo možná začíná chápat skutečnou povahu své role v této šachové partii. Také Rusové si možná začínají uvědomovat, že jsou pouhými pěšáky, kteří jsou využíváni ve velké bitvě o nadvládu mezi „velmocemi“.

Velmistři opět neskrývají svůj záměr využít lidi jako pouhé pěšáky ve svém boji. Ředitel CIA William J. Burns na začátku tohoto měsíce potvrdil, že západní mocnosti doufají, že k útoku na protivníka NATO v Kremlu využijí ruský lid.

Nespokojenost s válkou (na Ukrajině) bude v ruském vedení nadále hlodat pod stálou stravou státní propagandy a praktikované represe. Tato nespokojenost vytváří pro nás v CIA – v jádru lidské zpravodajské službě – příležitost, která se naskytne jednou za generaci. Nenecháme ji promarnit.

Ruští vlastenci mezitím hlasitě bijí na poplach kvůli svým vlastním špatným vůdcům v Kremlu. Od biometrické kontrolní sítě přes noční můru v podobě digitální měny až po šílenství COVID – ruská vláda prosazuje všechna stejná opatření totalitní kontroly nad svým obyvatelstvem, jaká prosazuje ukrajinská vláda nad svým vlastním, a nyní Kreml žádá Sergeje Sixpacka a Sašu Sokola, aby obětovali své syny ukrajinskému mlýnku na maso, a zavírá lidi do vězení za to, že konflikt nazývají „válkou“ místo „vojenskou operací“.

Ano, Ukrajinci a Rusové se probouzejí do reality velkého šachu geopolitiky. Ale je tu otázka za milion rublů: stačí rostoucí povědomí lidí o této hře k tomu, aby je přesvědčilo, že mají přestat přijímat roli poslušných pěšáků na velké šachovnici?

Hra ještě neskončila …

Už vám to dochází? Těmto chladnokrevným psychopatům na nás lidech vůbec nezáleží. Jediné, na čem jim záleží, jsou jejich geopolitické mocenské hry a jejich (šachová) hra o trůny. Náš jediný užitek spočívá v tom, že jim pomáháme jejich hru vyhrát. My, Afghánci, Libyjci, Balúčové, Ukrajinci, Rusové, Západoevropané a Kanaďané žijící v Japonsku, nejsme nic víc než postradatelní pěšáci, kterými budou rádoby velmistři globální šachovnice pohybovat a odhazovat je stranou.

Příkladů tohoto „fenoménu pěšáků na šachovnici“ je samozřejmě mnohem více, od Ujgurů přes Kosovany až po Kuomintang. (Klidně seznam doplňte v komentářích na webu The Corbett Report!) Je však důležité pochopit, že v každém případě se budoucí světovládci chytí lidového osvobozeneckého hnutí (nebo přímo teroristického hnutí), budou financovat, vybaví, vycvičí a podpoří jeho příznivce a pak je vypustí proti nepřátelům velmistrů, a to vše ve službě vyšších geopolitických cílů – cílů, které si tito obětní pěšáci jen matně uvědomují. Jakmile je konflikt ukončen a bitva o dané políčko šachovnice uzavřena, jsou pěšáci odhozeni.

Je pochopitelné, proč ti, kdo se považují za velmistry na světové šachovnici, používají stále stejnou taktiku: protože funguje. Je krajně nepravděpodobné, že by se sebranka „bojovníků za svobodu“ začala ptát, když se objeví velmoc, která jejich hnutí financuje, dodává jim zbraně a dává jim dobrou šanci dosáhnout jejich cíle. Ještě méně pravděpodobné je, že velmoci, paraziti, kterými jsou, přestanou používat tuto taktiku k ovládnutí klíčových polí na velké šachovnici.

Vždyť financování povstaleckého hnutí v nepřátelské zemi vyžaduje relativně malé investice a často přináší velké výsledky. Proč by velmistři nemohli tuto fintu používat co nejčastěji? Ano, pošramotí to jejich pověst, když nevyhnutelně skončí opuštěním nebo zradou skupin, které kdysi podporovali, ale to nikdy nezabránilo další skupině obětních pěšáků, aby naletěli na stejný trik, tak proč se obtěžovat změnou taktiky?

V tom je ale háček. Představte si, že by lidé v různých osvobozeneckých hnutích a lidových bojích po celém světě přestali věřit lžím velmocí. Představte si, že by se skutečně poučili z historie a začali se mít na pozoru před Řeky (a dalšími), kteří nosí dary. Představte si, že by odmítli hrát hru globální geopolitiky. Co by se pak stalo?

Jinými slovy: předpokládejme, že králové zahájili šachovou partii, ale neobjevili se žádní pěšci?

Věřte tomu nebo ne, ale existují náznaky, že se tato odvěká hra impérií začíná vyčerpávat a že se pěšáci začínají probouzet. Je však příliš pozdě?

Rádoby vládci světa vidí svět jako velkou šachovou partii, kde my lidé jsme pěšáky, kterými manipulují dle své vůle. Jedinou možností, jak se nechytit do pasti jejich hry, je nehrát. Více v článku,.

Na začátku roku 1980, kdy se na velké šachovnici začaly odehrávat diplomatické důsledky sovětské invaze do Afghánistánu, vyslal tehdejší americký prezident Jimmy Carter svého poradce pro národní bezpečnost Zbigniewa Brzezinského do Pákistánu, aby shromáždil bojovníky mudžáhidů, kteří vedli džihád proti ruským útočníkům.

Na záběrech z tohoto incidentu je vidět, jak Brzezinski letí vrtulníkem na místo v Chajbarském průsmyku na hranicích s Afghánistánem, aby oslovil islámské bojovníky, kteří se chopili zbraní proti Sovětům. Ujišťuje shromážděné „bojovníky za svobodu“, že jejich boj bude úspěšný, zvedá prst do vzduchu směrem k Afghánistánu a prohlašuje: „Tamhleta země je vaše. Jednou se do ní vrátíte, protože váš boj zvítězí. A budete mít opět své domovy a mešity, protože vaše věc je správná a Bůh je na vaší straně.“

Jak nyní víme, jednalo se o čistý manipulativní žvást. Strýčku Samovi mohl být osud těchto bojovníků ukradený. Americká vláda nevěřila v jejich Boha a bylo jí jedno, jestli budou mít zase své domovy a mešity. Ve skutečnosti, jak sám Brzezinski od té doby přiznal, byla sovětská invaze v jistém smyslu operací Západu, úspěšným vyvrcholením tajného plánu USA vylákat SSSR do Afghánistánu a pomalu vykrvácet Rudou armádu v několikaleté zástupné válce.

V nechvalně proslulém rozhovoru z roku 1998, v němž Brzezinski tuto skrytou pravdu potvrdil, byl dotázán, zda lituje své role při podpoře vzestupu Talibanu a Al CIAdy.

Čeho litovat? Ta tajná operace byl skvělý nápad. Měla za následek vtažení Rusů do afghánské pasti a vy chcete, abych toho litoval? V den, kdy Sověti oficiálně překročili hranice, jsem v podstatě napsal prezidentu Carterovi: „Nyní máme příležitost dát SSSR jeho válku ve Vietnamu.“ Moskva skutečně musela téměř deset let vést válku, která byla pro režim neudržitelná, konflikt, který přinesl demoralizaci a nakonec rozpad sovětského impéria.

To nejsou slova zbožného věřícího ve spravedlivý boj islámských bojovníků za svobodu. Nejsou to ani slova upřímného studeného bojovníka, který slepě podporuje každého, kdo by mohl zasáhnout sovětského nepřítele. Jsou to slova muže, který doslova napsal knihu Velká šachovnice – slova samozvaného geopolitického velmistra, který chladnokrevně kalkuluje s několika tahy dopředu, když manipuluje se svými pěšci na velké šachovnici v rámci velké strategie, aby svého soupeře šachoval.

Minulý týden jsem odhalil, jak budoucí vládci světa vnímají velký boj o geopolitickou nadvládu jako šachovou partii a jak jsou lidé na celém světě (včetně mudžáhidů v Afghánistánu) považováni za pouhé pěšáky v této hře, které je třeba využívat, zneužívat a obětovat pro dosažení cílů velmistrů.

Tento týden se budu zabývat rostoucím politickým uvědoměním pěšáků ve velké šachové hře a ukážu, jak to vypadá, když vracejí úder svým pánům.

Globální politické probuzení

V prosinci 2008 zveřejnil list The International Herald Tribune článek o novém významném společensko-politickém fenoménu: „Globální politické probuzení“.

Poprvé v historii je téměř celé lidstvo politicky aktivizováno, politicky uvědomělé a politicky interaktivní. Globální aktivismus vyvolává ve světě poznamenaném vzpomínkami na koloniální nebo imperiální nadvládu prudký nárůst snah o kulturní respekt a ekonomické příležitosti.

Kdyby se jednalo o článek průměrného politického komentátora, vyhlídka na „globální politické probuzení“ by byla bezpochyby oslavována jako nadějný vývoj. Tento komentátor by pak obratně přešel k výkladu o tom, jak by takové probuzení mohlo Západu poskytnout vzrušující příležitost pomoci aktivistům za lidská práva v zemích X, Y a/nebo Z svrhnout jejich utlačovatelské vlády… přičemž země X, Y a Z by přirozeně byly hlavními cíli na seznamu přání amerického ministerstva zahraničí ohledně změny režimu.

Tento článek však nenapsal průměrný politický hacker. Ne, jeho autorem je Zbigniew Brzezinski, stejný arciglobalista (a arcikonspirační teoretik), který v 80. letech pomáhal financovat mudžáhidy. Pro tohoto velkého šachového velmistra není globální politické probuzení důvodem k oslavě. Jak vysvětlil v následném rozhovoru na toto téma, představuje spíše hrozbu pro globální dominanci Ameriky a výzvu pro všechny krále na globální šachovnici.

V subjektivní rovině toto globální politické probuzení vyvolává masivní nesnášenlivost, netrpělivost s nerovností, s rozdíly v životní úrovni. Vytváří závist, zášť, rychlejší imigraci [. . .] S tím souvisí touha po respektu k diferencovaným kulturám a po důstojnosti jednotlivce. Velká část lidstva má pocit, že úcta ze strany dobře situovaných lidí chybí.

A teď to překvapivé: nemýlí se. Dochází ke globálnímu politickému probuzení. Podněcována internetovou revolucí roste netrpělivost s nerovnostmi a rozdíly v životní úrovni. A pokud nás posledních několik let politické historie něco naučilo, pak to, že velká část lidstva pociťuje nedostatek respektu ze strany dobře situovaných. Tento pocit se projevuje v celosvětovém populistickém hnutí, které hrozí vykolejením globalistické agendy Nového světového řádu, což připouštějí i elitářské instituce jako Bilderberg Group a Světové ekonomické fórum, které se v posledních letech otevřeně obávají tohoto sílícího populistického hnutí.

Brzezinského „globální politické probuzení“ je nejen stejně přesným popisem dnešní globální geopolitické situace jako před deseti a půl lety, ale je dnes dokonce pravdivější, než tomu bylo v minulé éře Obamovy naděje a změny.

Toto probuzení se samozřejmě odvíjí od různých problémů v různých zemích a má různé podoby v různých koutech světa, ale není pochyb o tom, že globální politické probuzení se zrychluje a lidé se dostávají do bodu zlomu.

Stačí se podívat do Francie. Země je již několik měsíců v plamenech (doslova), protože celonárodní protesty proti navrhovaným změnám důchodového systému se přelily do ohnivých protestů proti policejnímu násilí, které se zaměřilo i na vládní úředníky.

Nebo v Izraeli, kde je premiér Netanjahu pod největším tlakem své politické kariéry, protože se snaží prosadit velmi nepopulární soudní reformu, která by oslabila moc Nejvyššího soudu. Protestující proti Netanjahuovým snahám vycházejí do ulic, blokují silnice a zakládají ohně a v poslední době více než tisíc záložníků izraelského letectva hrozí, že v případě reformy přestanou sloužit.

Nebo svědectví o nepokojích v Africe, kde týdny protivládních shromáždění v Keni vyvrcholily smrtelnými nepokoji, které nejeví známky zmírnění, a kde zásahy proti politické opozici v Senegalu vyvolaly podobně násilné protesty.

Pak je tu vlna protestů zemědělců, která, jak jsem dokumentoval v sérii článků loni v létě, se přehnala celým světem, protože globalistická agenda uhlíkové neutrality začíná omezovat zemědělskou činnost. Demonstrace přinesly nepokoje a narušení nejen na Srí Lanku – kde protestující vtrhli do kanceláře premiéra a doslova vyhnali prezidenta ze země -, ale také do obvykle klidných zemí, jako je Nizozemsko a Irsko.

Víte, že dochází k celosvětovému politickému probuzení, když se právě v Kanadě koná dramatický konvoj svobody a stejně dramatické vyhlášení mimořádných pravomocí Trudeauovou vládou, která se stále více dostává do úzkých.

Ano, Brzezinski měl pravdu, když upozornil, že probíhá globální politické probuzení. Skutečnou otázkou ovšem je, co takové probuzení znamená pro naši budoucnost.

Je snadné pochopit, že perspektiva stále více politicky angažované veřejnosti (natož pak stále více rozrušené veřejnosti) škodí cílům geopolitických stratégů, jako je Brzezinski. Koneckonců, pro Brzezinského jsou lidé jen pěšáci, které je třeba využít, zmanipulovat a nakonec obětovat ve službách vyšší geopolitické agendy. (Nebo, řečeno Kissingerovou nechvalně proslulou formulací, vojáci jsou „hloupá, tupá zvířata, která mají být použita“ jako pěšáci pro zahraniční politiku.)

Když se však pěšáci začnou bránit, šachová partie se zastaví. Jak mohou samozvaní velmistři dobývat políčka na šachovnici, když proti nim bojují jejich vlastní figurky?

Lze si představit, jak váleční jestřábi pozorují toto masové probuzení a přemýšlejí o svých pečlivě vypracovaných velkých šachových strategiích. „Proč ti pěšáci prostě nezavřou hubu a neudělají, co se jim řekne?! Všechno by to bylo mnohem jednodušší!“

Naneštěstí pro nás Brzezinski a jemu podobní nejenže viděli vývoj tohoto globálního politického probuzení, ale také vymysleli způsob, jak ho zadržet.

A co je pro nás ještě nešťastnější, plán elitářů, jak toto populistické probuzení utlumit, pro nás „pěšáky“ nedopadne dobře.

Kontrarevoluce

Pokud vám pohled na tato protestní hnutí, která se šíří po celém světě, připadá povědomý, je to proto, že tomu tak je.

Jak si jistě vzpomínáte, v listopadu 2019 jsem napsal článek o politických nepokojích, které tehdy zachvátily země po celém světě, od Bolívie přes Chile a Francii až po Hongkong a Irák. „Váš průvodce hořícím světem“ dokumentoval, jak se zdá, že globální politické probuzení vrcholí, a zamýšlel se nad tím, zda ohnivá povstání signalizují, že „starý světový řád neoliberálního globalismu pod vládou Pax Americana konečně praská ve švech“.

Jak ovšem nyní víme, tento optimismus byl předčasný. Globalisté mají vždy v rukávu triky, jak odvrátit svůj zánik. V tomto případě se rozhodli vytáhnout kartu plandemie a všichni jsme viděli okamžitý výsledek: ohnivé protesty z roku 2019 se zastavily na začátku roku 2020, kdy se jako hlavní občanské ctnosti náhle zavedlo sociální distancování a zamykání se ve vlastním domě.

To, že velmistři na globální šachovnici rozpoutali jednu z největších psychopatických akcí, jaká kdy byla na lidstvo spáchána, aby zadrželi globální politické probuzení, by nemělo být překvapivé. Vlastně by to mělo být uklidňující. Ukazuje nám to, že se stále pokoušejí ovládat masy.

Pokud však tato strategie začne selhávat, mají k dispozici mnohem temnější možnost.

Brzezinského článek o globálním politickém probuzení nebyl napsán pro světový tisk. Bylo to shrnutí jeho projevu, který přednesl v Chatham House. Pro ty, kteří nejsou v obraze, Chatham House je sídlo Královského institutu pro mezinárodní záležitosti (RIIA), sesterské organizace Rady pro mezinárodní vztahy v Londýně.

Projev, z něhož pochází Brzezinského postřeh o globálním probuzení – nazvaný „Hlavní zahraničněpolitické výzvy pro nové americké prezidentství“ a přednesený 17. listopadu 2008 – nebyl stejně jako většina jednání RIIA určen široké veřejnosti. Záznam projevu však později unikl na internet. To, co prozrazuje o myšlení globalistů v otázce lidového povstání, je až mrazivé.

Přednáška začala docela nevinně, Brzezinski pronesl obvyklá, otřepaná zahraničněpolitická klišé o tom, že americké vedení „bylo zásadní pro globální stabilitu a globální rozvoj“, a varoval, že Obamova nastupující administrativa čelí výzvám vyplývajícím z řady globálních krizí. Zatím je to nuda.

Poté však přechází k hlavnímu tématu své přednášky: globálnímu politickému probuzení a tomu, co s ním lze dělat.

Zatímco smrtící síla těchto mocností je větší než kdykoli předtím, jejich [velmocí] schopnost vnutit kontrolu nad politicky probuzenými masami světa je na historickém minimu. Kdysi jsem to vyjádřil poněkud ostře (a polichotilo mi, že to zopakoval britský ministr zahraničí) takto: V dřívějších dobách bylo totiž snazší ovládat milion lidí – doslova, bylo snazší ovládat milion lidí než fyzicky zabít milion lidí. Dnes je neskonale snazší zabít milion lidí než milion lidí ovládat. [Zvýraznění přidáno]

A pak, pro případ, že by to posluchačům uniklo, zopakoval: „Je snazší zabíjet než ovládat.

Tento krvelačný výrok je, stejně jako většina Brzezinského výroků, pronesen s odstupem, jako by referoval o počasí v Dillí nebo o výsledcích včerejšího baseballového zápasu. A proč by měl být emotivní, když hovoří o možnosti, že globální vedení ztratí kontrolu nad lidmi a rozhodne se rozpoutat megazabití obyvatelstva? Vždyť jen poukazuje na samozřejmou pravdu o způsobu, jakým v naší společnosti funguje moc, a na to, kam až musí být psychopati v čele kakistokracie ochotni zajít, aby si udrželi svou moc.

Jakmile se začne formovat globální politické probuzení a masy už nebude možné utišit pomocí QAnonskými nesmysly nebo je udržet v jejich domovech pomocí podvodných pandemií, vládci velké šachovnice mají vždy poslední možnost: masové vraždění. Je přitom jedno, jestli bude mít masová vražda podobu třetí světové války, vypuštění skutečné biologické zbraně nebo nějakého jiného způsobu. Důležité je, že pokud a až dojde ke skutečnému ohrožení vlády mocností, které by neměly být, vezmou si Brzezinského výrok k srdci.

Dnes je neskonale snazší zabít milion lidí než milion lidí ovládat.

Ukončení hry

Je snadné pochopit, proč je pro geopolitické stratégy analogie s velkou šachovnicí tak přitažlivá. Přesně vystihuje jejich představu o světě jako prostoru, který má být ovládnut jedním nebo druhým týmem, a poskytuje jim užitečné strategie pro dosažení jejich geopolitických cílů. Mohou používat gambity, obětovat pěšce, formulovat plány, které zahrnují předvídání dalších tahů soupeřů atd.

Možná nejdůležitější ze všeho je, že metafora šachovnice lichotí intelektu těchto narcistů. Pouze tito nadaní velmistři rozumí této složité geopolitické hře v celé její mnohotvárné komplexnosti a pouze oni jsou schopni vytvářet strategie, jak v této hře zvítězit.

Při zkoumání tahů válečných jestřábů na globální šachovnici však riskujeme, že zapomeneme, že jde pouze o metaforu. Lidé nejsou pěšci. Tohle není hra. Mluvíme o skutečných lidech, kteří žijí skutečné životy, ne o plastových figurkách na šachovnici.

Když si osvojíme šachovou analogii, nevědomky tím nahráváme globalistům. Pokud je zeměkoule skutečně velkou šachovnicí a my se skutečně účastníme boje o nadvládu nad ní, pak jsme nuceni sami přijmout tento způsob myšlení a vymyslet strategii, jak tuto hru vyhrát.

„Kéž bychom my pěšáci mohli vytvořit vlastní tým! Pak bychom mohli ovládnout šachovnici, obětovat krále a královny a podřídit věže, střelce a jezdce své vůli! Pak bychom mohli řídit světovou šachovnici podle svých představ!“

Začít uvažovat v těchto kategoriích však znamená chytit se do pasti. Ocitáme se v situaci, kdy hrajeme geopolitickou hru podle podmínek velmistrů. Ať už přijmeme strategii etatistů „volit tvrději“ nebo strategii násilné revoluce vzbouřenců, anebo se začneme dobrovolně stávat pěšáky „druhého“ týmu – jak by nás k tomu přiměli ti, kdo prosazují falešný narativ o BRICS jako spasitelích -, prohrajeme.

Politická hra je zmanipulovaná. Je to souboj o moc, kde nezáleží na lidech, kteří volí, ale na těch, kteří hlasy počítají. A co víc, je to rozptylující loutkové divadlo, stínová hra na stěně jeskyně, která je nám předkládána, aby odvedla naši pozornost od způsobů, jakými moc ve společnosti skutečně funguje.

Strategie násilné revoluce je podobně odsouzena k neúspěchu. Brzezinski pouze konstatoval to, co si mnozí autoritáři již uvědomují: je snazší zabíjet než ovládat. Z toho vyplývá, že tito autokraté nebudou váhat rozpoutat apokalypsu, pokud se někdy budou cítit skutečně ohroženi masovým povstáním. Vzhledem k tomu, že právě síly, proti nimž stojíme, jsou těmi, kdo sedí na zásobách jaderných zbraní, v laboratořích biologických zbraní a ve stále automatizovanějších ozbrojených silách, a vzhledem k tomu, že v rámci paradigmatu „vnitřní bezpečnosti“ po desetiletí budovaly mašinérii technologické tyranie pro případ právě takového povstání, lze pochybovat o tom, kdo by v takovém souboji zvítězil?

A myšlenka „změnit stranu“ a přidat se k „druhému“ týmu na velké šachovnici? I kdyby se tým BRICS zásadně lišil od týmu NATO (neliší), stejně bychom nebyli víc než pěšci na šachovnici.

Ne, žádná z těchto strategií nestačí. Jediný vítězný tah v této hře je ten nejméně populární ze všech: hru zcela odmítnout.

Planeta není šachovnice. Neskládá se z políček, která by si rozdělily a obsadily soupeřící týmy. Není obydlena šachovými figurkami, kterými by ten či onen hráč manipuloval ve službách nějaké velké geopolitické agendy.

Je to svět plný lidí, kteří se mohou kdykoli rozhodnout, že spolu začnou komunikovat přímo, bez kontrolujících prostředníků, že budou obchodovat v měně, kterou si sami zvolí, za zboží a služby, které si sami vytvoří, bez potřeby jakékoli globalistické mocenské struktury.

Život není boj o nadvládu na pevně dané šachovnici. Život je snaha o spolupráci na stále se zvětšujícím koláči.

Společnost nepotřebuje řád shora dolů vnucený autoritářskou elitářskou třídou, která je na základě nějakého magického politického rituálu schopna vnutit svou vůli ostatním bez jejich souhlasu. Prosperující společnost spíše vyžaduje spontánní řád, který se rozvíjí, když každý může svobodně vytvářet dobrovolné vztahy založené na vzájemném souhlasu.

Nejsme pěšci na šachovnici, kteří mají být použiti v boji o politickou nadvládu, a nepotřebujeme vyhrát žádnou velkou šachovou partii, abychom převzali kontrolu nad svými životy. Jsme lidské bytosti, které hledají způsoby, jak žít s jinými lidskými bytostmi na úrodné, živé planetě. Teprve když zcela odmítneme myšlení Brzezinských, Kissingerů a dalších samozvaných velmistrů takzvané velké šachovnice, můžeme si skutečně začít brát svou moc zpět.

Nepotřebujeme ovládnout šachovnici. Místo toho se musíme z této „hry“ zcela stáhnout. Rádoby velmistři nemohou hrát svou hru, pokud nebudeme jejich pěšci.

Ukazuje se, že velká hra globálních geopolitických šachů je zábavná. Jediným vítězným tahem je nehrát.

AUTOR: James Corbett, ZDROJ, Preklad: David Formánek/otevrisvoumyslCz

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version