Site icon Spolok ARCHA o.z.

Izrael zničil alebo poškodil všetky nemocnice v pásme Gazy. Ani jedna nefunguje v plnom režime. Korporátne média mlčia

V celém Pásmu Gazy není jediná nemocnice v plném provozu. Z celkových 39 částečně funguje jen 16, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO). Izrael reaguje s vysvětlením, že zařízení vojensky využívá palestinské hnutí Hamás. Izraelské údery na zdravotnická zařízení nebo jejich blízké okolí přitom zabily od počátku války Izraele proti Hamásu 765 lidí a 990 jich zranily, uvedla WHO.

Údaje nezahrnují pacienty, kteří podle lékařů zemřeli během obléhání v důsledku nedostatečné lékařské péče nebo nedostatku kyslíku. Jejich počty nejsou podle agentury AP známy.

Od počátku války v říjnu loňského roku izraelská armáda obléhala nejméně deset nemocnic a provedla v nich razie. Podle armády využívá teroristické hnutí Hamás zdravotnická zařízení jako velitelská stanoviště pro své ozbrojené aktivity.

Agentura AP přinesla svědectví ze tří nemocnic na severu Pásma Gazy, na které izraelská armáda zaútočila na konci minulého roku a které byly cílem izraelských útoku opět v minulých týdnech. Jedná se o Indonéskou nemocnice, Nemocnici Kamála Advána a Nemocnici Auda. Podle AP neposkytl Izrael dostatečné důkazy o podstatné přítomnosti Hamásu v těchto třech nemocnicích. Jako příklad zmiňuje mimo jiné rozostřené satelitní snímky údajných vstupů do tunelů v areálu nemocnice.

Agentura AP hovořila se třemi desítkami pacientů, zdravotnických a humanitárních pracovníků, dalších svědků a izraelských představitelů. Na základě těchto rozhovorů zaznamenala konkrétní incidenty a dokumenty předložila izraelské armádě.

Mezi nejvýraznější incidenty v Nemocnici Auda patří výbuch střely, která zasáhla operační sál a zabila tři lékaře, zastřelení tří těhotných žen izraelskými odstřelovači v blízkosti nemocnice a zadržení ředitele nemocnice izraelskou armádou. V Nemocnici Kamála Advána zemřelo během obléhání nejméně deset lidí kvůli nedostatku vody, kyslíku a léků. V Indonéské nemocnici během obléhání podle odhadu personálu zemřela pětina pacientů a lékaři provedli kvůli nedostatku léčiv desítky amputací infikovaných končetin.

Kancelář izraelského vojenského mluvčího uvedla, že se k jednotlivým událostem uvedeným v předložených dokumentech nemůže vyjadřovat.

ZDROJ: AP / WHO / ČTK / iDNES

Exit mobile version