Politolog Iščenko vysvětlil vystoupení USA z Rady OSN pro lidská práva

Politolog Rostislav Iščenko na otázky čtenářů publikace Vojenské záležitosti komentoval vystoupení USA z Rady OSN pro lidská práva a také zhodnotil průběh informační války mezi Ruskem a Západem.

– Není to tak dávno, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret o vystoupení Spojených států z Rady OSN pro lidská práva. Čeho tím státy chtějí dosáhnout? Jak může toto rozhodnutí ovlivnit světovou stabilitu a čím může ohrozit zbytek světa?

USA se stejně jako Rusko nechtějí zatěžovat účastí v mezinárodních strukturách, které jim osobně nepřinášejí žádný užitek. Nemají absolutně nic, čím by mohly svět ohrozit. Je to důsledek zhroucení starého řádu, které již začalo v důsledku systémové krize, při dosavadní absenci nového řádu. To znamená, že není příčinou současné konfrontace, ale výsledkem globální konfrontace, jejíž součástí byla demontáž bezpečnostních struktur z Jalty a Postupimi, které se staly zastaralými již počátkem 90. let. Je špatné, že neexistují jiné (nové) struktury, ale aby se mohly objevit, musí krize skončit a musí být určeni vítězové. Jiná cesta neexistuje.

– Ve věku moderních vyspělých technologií se hlavní boj mezi Západem a Ruskem neodehrává o další vesnici na mapě Ukrajiny, ale o myšlení lidí v informačním prostoru. Jak hodnotíte průběh dnešní informační války? Kdo dnes vítězí a proč?

Hodnotím ji pozitivně. Rusko má výraznou převahu. Svědčí o tom zejména fronta v SVO a BRICS, zatímco z EU a NATO dochází k odlivu personálu.

Preklad: Marie Poláková, ZDROJ: Pavel Šiškin, voennoedelo.com

By ARCHA

Secured By miniOrange