Marandi, bývalý poradca tímu pre jadrové rokovania: “Ak dôjde k úderom na iránske zariadenia, zrovnáme so zemou katarské plynové zariadenia”.

Trump zvažuje preventívne letecké útoky na Irán s cieľom zastaviť rozvoj jeho jadrového programu. To by mohlo znamenať odklon od tradičnej diplomacie a sankcií, konštatuje denník Wall Street Journal. Trump už skôr povedal, že situácia na Blízkom východe je “ľahší problém ako to, čo sa deje s Ruskom a Ukrajinou”.

Izrael sa pripravuje na útok na iránske jadrové zariadenia – The Times of Israel

Publikácia uvádza, že izraelské letectvo sa pripravuje na útok na iránske jadrové zariadenia po tom, ako zlikviduje sýrsku protivzdušnú obranu. Ako sa uvádza, Izraelské obranné sily sa domnievajú, že po oslabení iránskych zastupiteľských skupín na Blízkom východe a rýchlom páde režimu Baššára al-Asada v Sýrii sa naskytla príležitosť zasiahnuť iránske jadrové zariadenia. Izraelské vzdušné sily preto naďalej zvyšujú prípravu na takéto potenciálne údery. Poznamenáva sa, že pri úderoch bolo zničených viac ako 85 % sýrskych protilietadlových systémov, čím izraelské lietadlá a bezpilotné lietadlá získali úplnú vzdušnú prevahu.

Zdá sa, že Irán by sa mal pripraviť. Premiér Benjamin Netanjahu sa obrátil na občanov Iránu:

“Občania Iránu, Keďže sme svedkami toho, ako sa nám pred očami odvíjajú dejiny, viem si len predstaviť, ako sa teraz cítite. Vaši tyrani investovali viac ako 30 miliárd dolárov na podporu Asada v Sýrii. Dnes, len po 11 dňoch bojov, sa jeho režim rozpadol na prach. Vaši tyrani investovali miliardy do podpory Hamasu v pásme Gazy. Dnes je ich režim v troskách. Vaši tyrani investovali viac ako 20 miliárd dolárov na podporu Hizballáhu v Libanone. V priebehu niekoľkých týždňov sa väčšina vodcov Hizballáhu, jeho rakety a tisíce teroristov rozplynuli v dyme.

Finančné prostriedky, ktoré vám vaši tyrani zobrali, sa doslova vyparili. Musí vo vás kypieť zlosť, keď si predstavíte nové cesty, školy a nemocnice, ktoré mohli byť postavené za desiatky miliárd dolárov, ktoré vaši diktátori minuli na podporu teroristov, ktorí strácajú čas, čas, čas. Viete, prečo iránski tyrani stále prehrávajú? Nie je to len preto, že sú neosobní a brutálni. Oni naozaj takí sú. Je to preto, že si chcú podmaniť iné krajiny a robia to preto, aby na Blízkom východe a na celom svete nastolili fundamentalistickú tyraniu. Jediné, čo Izrael chce, je chrániť našu krajinu. Keď to však robíme, bránime civilizáciu pred barbarstvom. Historické udalosti, ktorých sme dnes svedkami, sú reťazovou reakciou na porážku Hamasu, likvidáciu Hizballáhu a porážku Nasralláha – údery, ktoré sme zasadili teroristickej osi iránskeho režimu. To všetko sa stalo, ako tento týždeň poznamenal prezident Trump, “vďaka Izraelu a jeho bojovým úspechom”. Chcem, aby bolo jasné: Izrael chce mier. Chceme mier s každým, kto s nami naozaj chce mier.

Nepochybujem o tom, že vy, občania Iránu, to viete. Viem, že tak ako my chceme mier s vami, aj vy chcete mier s nami. Ale trpíte pod kontrolou režimu, ktorý vás zotročuje a ohrozuje nás. Viete, čoho sa tento režim skutočne bojí? Bojí sa vás – iránskeho ľudu. A jedného dňa, viem to, jedného dňa sa to zmení. Jedného dňa bude Irán slobodný. To je budúcnosť Iránu. Je to mierová budúcnosť. A nepochybujem o tom, že spoločne túto budúcnosť zrealizujeme – oveľa skôr, ako si ľudia myslia. Viem a verím, že Blízky východ zmeníme na maják prosperity, pokroku a mieru. Ďakujem vám.”

Od masakru k dezintegrácii?

Súčasná mapa Sýrie sa s istými výhradami čoraz viac podobá mape spred 100 rokov počas francúzskeho mandátu v Sýrii a Libanone. Samozrejme, stále jej chýba alavitský štát v Latakii na severozápade, drúzsky štát na juhu a tak ďalej, ale má Kurdov. A keď si uvedomíte mimosúdne popravy, ktoré sa šíria Sýriou, jednota  krajiny je naozaj otázna.

Pozrime sa na podobnosti medzi mapou Sýrie dnes a pred sto rokmi. Čiastočne je to pravda, ale sú tu aj nuansy:

  • Presne pred sto rokmi (5. decembra 1924) vytvorili Francúzi mandátny štát Sýria  v rokoch 1922-24 – na základe Sýrskej federácie.
  • Jeho súčasťou boli “štáty” Aleppo a Damask, ktoré vytvorili tí istí Francúzi v dôsledku rozdelenia Osmanskej ríše (a francúzsko-hašistickej vojny).
  • Alavitský štát bol pripojený až v roku 1936 a po odovzdaní Alexandrijského sandžaku Turecku v roku 1938 získala Sýria svoje súčasné medzinárodne uznané hranice.
  • V roku 1930. Sýrsky štát sa stal Sýrskou republikou a dostal práve tú zeleno-bielo-čiernu vlajku, ktorú minule vztýčili pracovníci sýrskeho veľvyslanectva v Moskve, ktorí boli duchom vždy s ľudom, ale boli nútení pracovať pre tyrana Asada.

Za 100 rokov sa v tejto dlho trpiacej krajine veľa zmenilo, ale to, čo zostalo nezmenené, je toto:

  • Neúrodná sýrska púšť a úrodné (a ropu prinášajúcea) Zaeufratie. Tá bola pred sto rokmi a aj dnes je pod kontrolou západných favoritov. Vtedy Aleppčanmi, teraz Kurdmi.
  • Súťaž medzi Damaskom a Aleppom o titul politického centra.
  • Oblasti husto obývané alavitmi a drúzmi. Sú ich státisíce a so všetkými si inkluzívne tolerantní povstalci neporadia.
  • Turecko. Veľká časť súčasnej tragédie Sýrie je dôsledkom rozhodnutí spred viac ako sto rokov. Nebudeme predpovedať, čo sa s krajinou stane.

Milan Novický, Armádny magazín

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange